Zobrazení Jediného Příspěvku
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 1 

Source routing už tady byl dlouho, dělal se staticky a jestli tohle je o tom, že se source routing teď bude nějakým způsobem šířit přes Quaggu, tak je to jistě zajímavé.

Nicméně nedělal bych si iluze, že to něco řeší, protože iGW může poskytovat kvalitní služby pouze na svojí páteřní síti, a tam kde končí "sféra vlivu", tzn. páteřní sí? prostě ty služby nejsou garantované, a nejde nutit lidi, aby měnili iGW každý měsíc, nebo tak něco. Třeba i když mám někde roota a vidím, že tam je spojení na houby, ale vím, že majitel AP tam nechce porušovat normy, nebo nechce abych se hrabal v konfiguraci, tak můžu jen monitorovat, že je to nahouby a neudělám s tím nic. Proto prodej konektivity mimo páteřní sítě jednotlivých iGW bude asi brzo jen na vlastní nebezpečí - dost na tom, jak špatně to chodí i u APček přímo v mojí správě a na mojí páteřní síti. Např. zvedat telefony někomu, kdo je připojený na AP kde ani nemám roota se ukázalo jako čiré šílenství.

Tzn. jsem zvědav, kde se tenhle mechanismus použije a na kom to bude záviset (konfigurák se bude muset překopírovat mezi APčky ? nebo je vždy pro každé AP unikátní ? nebo je zásah do konfiguráků nutný ještě v místech, kde je v ospfd.conf default-information-originate ?). Zatím se mi zdá, že jde o lokální záležitost pro jedno AP, která pouze na rozdíl od statického source routingu řeší případ nedostupnosti iGW (?)

Podle mě koncepce CZFree s volnou gatewaye byla od začátku trochu odtržená od reality; zatím se to podle všeho vyvíjí spíš tak, že existuje cosi jako volba "páteřní sítě"; pokud přitom část páteřní sítě společně financují dvě iGW, tak se spíš nějak dohodnou, kdo prodává konektivitu kde.

Spíše než více iGW tady spíš vzniká několik páteřních sítí, a volba probíhá už na úrovni výstavby spoje připojujícího AP na tu kterou páteř. V zásadě teď už existuje jen jediné místo, kde je třeba mezi Pe3nami a Břevnovem volba gatewaye, a protože navíc jde o AP které byla nucena poměrně draze vykoupit od původního provozovatele sí? Pe3ny, tak jde spíš než cokoliv jiného o dočasnou benevolenci sítě Pe3ny, která AP plně kontroluje, a která samozřejmě dřív nebo později připojí AP dostatečně kvalitně za ním o volbu gatewaye už nikdo nestál.

Volba gatewaye skutečně dává smysl v "sedlech": v místech, které jsou v OSPF stejně daleko od spojů k více internetovým branám, a jsou navíc připojeny stejně kvalitními spoji. Takových míst ale zase není tolik, protože vzniká cosi jako páteřní sí?, do které nakonec po dohodně s provozovateli AP investuje spíš konkrétní iGW - která se tak stává více komunitním ISP a méně CZFree.

Jinak zajímavý je tvrzení, že iGW tunely nedělají - ve skutečnosti je několik vhodných a jednoduchých způsobů - např. HTTP proxy už dávno můžu prodat kamkoliv do CZFree, ovšem zájem je malý; dále každá i ta nejstarší wokna mají v sobě SOCKS klienta určeného pro podobné účely, a SOCKS proxy je zřejmě velmi jednoduché nastavit, no a dále když se na to lidi ptali, tak jsem nabízel VTUN, který by na druhém konci běžel na Linuxovém routeru. Zájem o tunel nakonec vždycky vyšuměl. A v konečném důsledku když někám prodám Internet, tak tím zároveň omezím kapacitu pro CZFree, a to se mi vůbec nelíbí, protože dlouhodobě pokládám za důležité, aby lidi co nejvíc zdrojů hledali v CZFree a co nejmíň na Internetu (např. DC Huby).

Zároveň je ale možné, že docela velká část CZFree trafficu který teče přes místní břevnovskou páteř není CZFree filesharing, ale nějaká volba gatewaye; zatím to neřeším, protože mám jistotu že jim to odjinud z CZFree nemůže jít tak dobře jako z místní iGW, ale po pravdě, v okamžiku propojení optických páteřních sítí se asi zachovám stejně jako Bohnice Severní město, a oddělím paušální poplatek za připojení do naší sítě od poplatku za Internetovou konektivitu. Teď po upgradu iGW Prometheus na 10 Mbps prostě už poplatky za veřejný Internet nebude největší složkou nákladů. Arachne Labs už nějaký pátek neprovozují zdaleka jen iGW, ale vynakládají měsíčně řádově desítky tisíc na investice do routerů, stožárů, antén, crusaderů, apod.

Jako řadovému uživateli CZFree (ve Vršovicicích) by se mi volba gatewaye líbila, na druhou stranu rozhodně vím že to co chci v těch Vršovicích jako koncák s plechovkou je hlavně odskok na nějakou rozumnou páteřní technologii (ne-wi-fi) co nejdřív - a to samé chtějí moji klienti v Břevnově...
mno, takže věčné hádky o to komu jde jen o Internet a komu o CZFree (rozuměj ti, kteří jsou ochotni viset ještě o jeden Wi-Fi hop dál od páteře než někdo jiný, jsou ti "hodní"...). Jestli je volba gatewaye úplně nejlepší cesta k vybudování rozumné páteře, to si nejsem tak docela jistý.

Nejlepší cesta k vybudování páteře podle mě mohla být ta, že by jednotlivé iGW budujícící páteřní sítě od začátku dostaly ne-regionální CZF rozsahy ASN, a spolu s Internetem by bundlovaly i tranzit do vzdálenějších CZFree cloudů - a to nejlepé ve ve stejných garantovaných rychlostech, v jakých nabízejí i Internet. Teďka to tak v zásadě už je, jenže je to zmatené a bohužel to zatím není tak, že by na místech kde jsou dva routery byl jeden páteřní a jeden lokální - což by bylo popravdě docela potřeba.

__________________

Old Post 30.08.2004 v 13:59
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
[zavřít toto okno]