CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Optické Pojítko > cocky pro ronju
1234
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
Easi_Killer
Newbie

Registrován: 05.11.2002
Příspěvků: 3

Question Příspěvek č. 1 

Jakou čočku mám použít pro ronju na vzdálenost bodů cca 650-700m??? Myslím tím hlavně optickou mohutnost, o které se nikde nepíše... diky moc za rady od zkušenějsších stavitelů

Old Post 05.11.2002 v 20:57
Easi_Killer je offline   Click Here to See the Profile for Easi_Killer   Find more posts by Easi_Killer   Click here to Send Easi_Killer a Private Message     Visit Easi_Killer's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pasoft
Newbie

Registrován: 04.11.2002
Příspěvků: 26

Příspěvek č. 2 

Čím méně opticky mohutnější čočku vysílače použiješ, tím menší budeš mít rozptyl paprsku a tím více světla se ti podaří na přijímači pochytat.
Proto je dobré volit vysílací čočku s co nejmenší optickou mohutností (méně dioptrií, větší ohnisková vzdálenost), ale to zase znamená prodloužení tubusu.

Nezapomeň na svítící plošku LED diody - čím bude menší, tím menší světelnou stopu na tu vzdálenost udělá.
Třeba 1mm2 "bodové" LEDky s čočkou 5D ti po 700 metrech udělá kolo 3.5 metru v průměru, ale s čočkou 1D jenom 70 centimetrové kolečko, 25x jasnější.

U přijímací čočky není tak důležitá ohnisková vzdálenost, jako její průměr - čím bude čočka zabírat větší plochu, tím více světla soustředí na čidlo. Ale zase moc opticky mohutná čočka ti bude brát světlo z mnoha směrů a zvýší ti rušení okolním světlem.

S těma tvýma 700 metrama bohužel zkušenosti nemám, akorát před pěti lety jsem experimentoval na 50 metrů s trubkama průměr 70mm, ohnisková vzdálenost 600mm a chodilo to (analogové zapojení - byl to telefon :-)).

Old Post 06.11.2002 v 07:34
pasoft je offline   Click Here to See the Profile for pasoft   Find more posts by pasoft   Click here to Send pasoft a Private Message   Click Here to Email pasoft   Visit pasoft's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Easi_Killer
Newbie

Registrován: 05.11.2002
Příspěvků: 3

Lightbulb nojo, jenže... Příspěvek č. 3 

...z toho co píšeš vyplývá, že nejvýhodnější je nepoužívat žádnou čočku, ale pokud žádnou nepoužiji, tak je rozptyl světla obrovský už na 5 metrů. Zkoušel jsem také plochou lupu, která má asi 3D, ale vůbec se mi nepodařilo obraz zaostřit tak, abych na protější stěně viděl jasnou červenou tečku. To se mi s čočkou o asi 15D povedlo... Ronju už mám skoro hotovou, jenom ty čočky mě brzdí...

Old Post 06.11.2002 v 08:12
Easi_Killer je offline   Click Here to See the Profile for Easi_Killer   Find more posts by Easi_Killer   Click here to Send Easi_Killer a Private Message     Visit Easi_Killer's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pasoft
Newbie

Registrován: 04.11.2002
Příspěvků: 26

Příspěvek č. 4 

> ..z toho co píšeš vyplývá, že nejvýhodnější je nepoužívat žádnou čočku..

Jasně, že tam musí být čočka :-) U VŠECH čoček ti dojde k rozptylu (proto, že LEDka není absolutně bodový zdroj světla - kdyby byla, máme po problému). Čím větší plošku LEDka má, tím větší světelný obrazec na stěně vytvoří. Tohle se snažíme kompenzovat tím, že použijeme čočku s větší ohniskovou vzdáleností (namaluj si, jak jdou paprsky pro jednu svítící plošku a různé čočky).

> ..pokud žádnou nepoužiji, tak je rozptyl světla obrovský už na 5 metrů..

Všechny LEDky, co jsem měl zatím v ruce, svítily pod nějakým velkým úhlem (nejmíň 15 stupňů), což je rozptyl svazku jako prase a nikam daleko se s tím nedosvítíš. Po průchodu čočkou dostane svazek divergenci mnohem menší, třeba 0.2 stupně (viz 2-metrové kolo v kilometrové vzdálenosti).

> ..plochou lupu 3D.. nepodařilo obraz zaostřit..

Plochá Fresnelka (pokud má doopravdy 3D) má ohniskovou vzdálenost 33cm - zkus to tam.

> To se mi s čočkou o asi 15D povedlo..

Tam je 6cm ohnisko dost blízko čočky. Mám podezření, žes s tim zkoušel nějak vaklovat před čočkou a koukat na stěnu, což se ti u té 15D mohlo klidně podařit, ale u 3D asi ne. Takže proveď pokus znova ve 33cm od čočky.

Problém by mohl nastat jedině, kdyby to nebyla spojka (ale rozptylku Fresnelku jsem jeste nevidel, ani me nenapada, k cemu by byla dobra :-)).

Old Post 06.11.2002 v 12:23
pasoft je offline   Click Here to See the Profile for pasoft   Find more posts by pasoft   Click here to Send pasoft a Private Message   Click Here to Email pasoft   Visit pasoft's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Clock
Senior Member

Registrován: 10.04.2002
Příspěvků: 976

Příspěvek č. 5 

__________________

Neposílejte prosím žádosti o uživatelskou podporu od Ronji na moje PM, ale posílejte je na Ronja mailing list.

Old Post 06.11.2002 v 12:50
Clock je offline   Click Here to See the Profile for Clock   Find more posts by Clock   Click here to Send Clock a Private Message     Visit Clock's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pasoft
Newbie

Registrován: 04.11.2002
Příspěvků: 26

Smile Fresnelka na couvání Příspěvek č. 6 

Tak tohle jsem (nemaje řitičák) vážně netušil :-)
V tom případě se omlouvám (léta žijíce v bludu), všechno zpět, vrátit občanku a zpátky na stromy.
Dík za to světlo vrhnuté na čočku :-)

Old Post 06.11.2002 v 13:33
pasoft je offline   Click Here to See the Profile for pasoft   Find more posts by pasoft   Click here to Send pasoft a Private Message   Click Here to Email pasoft   Visit pasoft's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gogol
Newbie

Registrován: 24.10.2002
Příspěvků: 73

Příspěvek č. 7 

Old Post 06.11.2002 v 15:03
gogol je offline   Click Here to See the Profile for gogol   Find more posts by gogol   Click here to Send gogol a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
kuty
Junior Member

Registrován: 28.06.2002
Příspěvků: 122

Příspěvek č. 8 

Ad divergence diody: A co kdyby se pouzil podobny princip jako treba u baterek - takove to zrcadlo kolem diody? Mam pocit ze Luxeon se tak nejak dela.

Ad cocky: napadlo me pouzit neco z meotaru...

Old Post 07.11.2002 v 07:39
kuty je offline   Click Here to See the Profile for kuty   Find more posts by kuty   Click here to Send kuty a Private Message   Click Here to Email kuty     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pasoft
Newbie

Registrován: 04.11.2002
Příspěvků: 26

Smile Zbruste si svou HPWT-BD00 Příspěvek č. 9 

> zbrouseni tela diody.. a nahrazeni okularem..

Tohle už jsem zkoušel.
K broušení a leštění LEDky vřele doporučuju dámský pilník na nehty se 4-ma stupněma (nahrubo, jemně, hlazení, leštění). Je to levný a vyleštíš s tím čelo diody tak dokonale, že je to průhledný a povrch se leskne jako zrcadlo

Výsledek nic moc: zbroušená LEDka + čočka udělaly na stěně o dost slabší stopu než normální LED, hodně světla se někam poztrácelo. Vysvětil jsem si to tak, že náhradou čočky za hranol (rovná vyleštěná plocha) dojde k rozptylu svazku a "dopředu" toho letí míň. Ale zkus to, třeba jsi šikovnější a půjde ti to líp.

> o vetsim prumeru a vetsi opticke mohutnosti..

Nevím, proč bys tam cpal čočku o větší optické mohutnosti, než jaká tam je. Myslím, že bys tím ten rozptyl svazku ještě zvětšil (stejně by se to asi nepovedlo. Chceš-li udržet PN-přechod v ohnisku a přitom zvětšit optickou mohutnost čočky, musel bys LEDkové čočce trochu ubrat, přitom jí víc zaoblit a už takhle má asi 3mm).

Old Post 07.11.2002 v 08:16
pasoft je offline   Click Here to See the Profile for pasoft   Find more posts by pasoft   Click here to Send pasoft a Private Message   Click Here to Email pasoft   Visit pasoft's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pasoft
Newbie

Registrován: 04.11.2002
Příspěvků: 26

Zrcadlo kolem diody Příspěvek č. 10 

Parabolické zrcátko se dává do svítilen kvůli žárovkám, které jsou "všesměrové". Dioda už na sobě usměrňující optiku má - myslím, že konstrukce se zrcátkem jako u svítilny se sem nehodí.

Úplně jiná věc je diodu otočit DO zrcátka, které vrhne pochytané světlo rovnoběžně vpřed, jako se to dělá u zrcadlových dalekohledů. Problém zůstává:
1) to zrcátko (dostupnost, kvalita, cena.. to už se tady probíralo)
2) upevnění diody v ose
3) stínění paprsku samotnou diodou, držákem a přívodními drátky

Kvůli 1), 2), 3) každý raději použije čočky. Až začnou Vietnamci prodávat "mos tobra srsatla se fiborna sena", tak snad :-) Kvalitní zrcátko do astronomického dalekohledu stojí kolem 5000.

Old Post 07.11.2002 v 08:44
pasoft je offline   Click Here to See the Profile for pasoft   Find more posts by pasoft   Click here to Send pasoft a Private Message   Click Here to Email pasoft   Visit pasoft's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gogol
Newbie

Registrován: 24.10.2002
Příspěvků: 73

Re: Zbruste si svou HPWT-BD00 Příspěvek č. 11 

Old Post 07.11.2002 v 10:47
gogol je offline   Click Here to See the Profile for gogol   Find more posts by gogol   Click here to Send gogol a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pasoft
Newbie

Registrován: 04.11.2002
Příspěvků: 26

re: Objektiv - okulár Příspěvek č. 12 

> Pouzival jsi jednu cocku - objektiv a nebo dve cocky - objektiv a okular ?

Neměl jsem rychle po ruce žádnou optickou lavici, tak to byl test vždy proti jedné čočce (aj objektiv, aj okulár, jedna měla tuším f=30mm, druhá asi 600mm).
Ale fakt si to už nepamatuju, je to hrozně dávno.

Máš pravdu, že systém spojka-spojka, by tomu hodně pomohl. Nejenom kvůli HPWT-BD00 a jejím 50st, ale zkracuje to délku tubusu při současném snížení divergence výstupu. Ještě o tom popřemýšlím, možná tvůj nápad prodlouží dosah Ronji a/nebo zmenší její velikost.

Old Post 07.11.2002 v 11:11
pasoft je offline   Click Here to See the Profile for pasoft   Find more posts by pasoft   Click here to Send pasoft a Private Message   Click Here to Email pasoft   Visit pasoft's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gogol
Newbie

Registrován: 24.10.2002
Příspěvků: 73

Re: re: Objektiv - okulár Příspěvek č. 13 

Old Post 07.11.2002 v 15:38
gogol je offline   Click Here to See the Profile for gogol   Find more posts by gogol   Click here to Send gogol a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pasoft
Newbie

Registrován: 04.11.2002
Příspěvků: 26

Re: Objektiv - okulár Příspěvek č. 14 

> On by se dal ten okular take vyuzit pri zamerovani paprsku a to i pri pouziti infra diody.

To mi řekni jak. Spíš v tom vidím zdroj potíží s celou mechanikou zaměřování.

Old Post 07.11.2002 v 16:21
pasoft je offline   Click Here to See the Profile for pasoft   Find more posts by pasoft   Click here to Send pasoft a Private Message   Click Here to Email pasoft   Visit pasoft's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gogol
Newbie

Registrován: 24.10.2002
Příspěvků: 73

Re: Re: Objektiv - okulár Příspěvek č. 15 

Old Post 08.11.2002 v 10:41
gogol je offline   Click Here to See the Profile for gogol   Find more posts by gogol   Click here to Send gogol a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pasoft
Newbie

Registrován: 04.11.2002
Příspěvků: 26

Lightbulb Ronja jako dalekohled Příspěvek č. 16 

Ok., už rozumím. Geniální nápad. Pár poznámek:
1) Větší piplačka s nastavováním. Ten soustruženej bazmek má LEDku v ohnisku - to máš jedno jemný nastavení. Druhý je sladit bazmek a objektiv. Hejbneš s
jednim a ostatní jde do kytek. Takže vyřešit mechaniku. BTW., ne každej má doma soustruh.
2) Dioda Ronji je ve stíněný krabičce - jak to celé připevnit k okuláru, aby to bylo sundavací (kvůli zaměřování), LED se zaručeně dostala do ohniska, nehnul jsi s objektivem a krabička držela v ose?
3) Záměrnej kříž bych vynechal, žere světlo a jde to i bez něj. Na tohle jsem paranoik )
4) Strašně blbě se shání čočky okuláru (žádná sériovka, jen z porůznu rozebraných starých optik), víš-li o nějakém levném zdroji, SEM S NÍM! :-)

> Zorne pole ktere uvidis by melo dle meho byt totozne s polem kam bude dopadat svetlo od diody.
Uff, jseš si jistý? Přijde mi že ne, ještě popřemýšlím..

Ergo kladívko - vypadá to dobře, vyzkouším co to dělá v praxi. Jen mít víc času :(

Old Post 08.11.2002 v 12:03
pasoft je offline   Click Here to See the Profile for pasoft   Find more posts by pasoft   Click here to Send pasoft a Private Message   Click Here to Email pasoft   Visit pasoft's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 07:48.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
1234  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz