CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Ostrava > VPNkaři Vám platí ? proč ?
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
lukasw
Junior Member

Registrován: 16.07.2002
Příspěvků: 166

VPNkaři Vám platí ? proč ? Příspěvek č. 1 

Zajímalo by mne, proč na některých AP a v některých sítích VPNkaři platí nějaký (jakýkoliv) měsíční paušál. Podle mne a podle smlouvy s VSB je prece traffic neplacený a neomezený, my jim dáváme traffic na VPN a oni nám po optice. Od VPNkařů se berou poplatky za vstup na AP (jak čtu tak většinou od 1000 - 2000) ktere slouží na rozvoj AP, takže reálné náklady na "provoz" VPNkaře jsou tak 5kč za měsíc a to v to počítám i nájem střechy (nikdo přece nemá ap s 1 uživatelem a to ještě VPN kařem). Celkem mne to udivuje a zajímá mne proč teda vy nekomerční občanská združení berete peníze za něco co máte poskytovat zadarmo.
Mam tak asi 25% VPNkařů a nemám s nima ŽÁDNÉ NÁKLADY, TAK PO NICH PŘECE NEMŮŽU CHTÍT ŽÁDNÉ PENÍZE.

Čekám, že se tady dovím:
::: JAK vám vznikají náklady na jakýkoliv měsíční paušál u lidí připojených na VPN koncentrátory
::: PROČ tedy berete od VPNkařů peníze

Old Post 05.07.2005 v 18:03
lukasw je offline   Click Here to See the Profile for lukasw   Find more posts by lukasw   Click here to Send lukasw a Private Message     Visit lukasw's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
rsaf
Senior Member
zastupce cloudu 10.152


Registrován: 16.01.2003
Příspěvků: 866

Příspěvek č. 2 

U tebe je situace trochu jiná než u mnoha AP - zatímco ty máš vlastní iGW a všechny přijmy/výdaje ti padají jaksi na jednu hromadu (alespoň taková je moje představa, jestli se pletu tak se omlouvám) a jsi prostě buď v + nebo -

Spousta APček je prostě něco malého co má někdo doma nad hlavou a má tam 10 klientů. Náklady jsou minimálně elektřina, kterou sežere routeru (což může být kolem 300/měs.) ale případně i další náklady - je skoro pravidlo, že šlověku co si postaví AP prostě stoupne účet za telefon a u studentů... to není zrovna zanedbatelné.

Dalšími "náklady" je rozvoj AP - ne problematické obcházet 3x do roka všechny uživatele a chtít po nich pětikilo, protože se zjiš?uje že např. potřebujeme UPSku, router nestíhá... a to nemluvím o případných závadách na zařízeních...

Osobně jsem stále proti tomu, aby se VPNkaři na APčku jakkoliv zvýhodňovali/znevýhodňovali - mělo by to totiž být tak, že uživatel platí připojovací poplatek + paušál na provoz a rozvoj AP + paušál za Internet (a internet NEMÁ s APčkem nic společného = stejně tak ten pravidelný poplatek zaplatí ten, kdo bere internet z nějaké jiné iGW, některá AP třeba ani iGW řešit nemusí a nechají to prostě na uživatelích).

Tzn. neměl by být paušál pro VPNkaře a pak pro internetaře, měl by být paušál za provoz AP + paušál za Internet a tyhle dvě částky by se měly sčitat (= asi by to ani nemělo být tak, že mám vlastní iGW na které prodávám 128ku za pětikilo a uživatele mého AP platí to pětikilo stejně jako uživatele odněkaď z daleka. Ti vzdálení by měli platit pětikilo minus poplatek za AP a poplatek za AP zaplatí svému APčkaři)

__________________

Lide v CZFree se dělí na tři skupiny: 1) deu; netdave 2) ti co znají jejich čísla 3) ti ostatní

Old Post 05.07.2005 v 18:53
rsaf je offline   Click Here to See the Profile for rsaf   Find more posts by rsaf   Click here to Send rsaf a Private Message   Click Here to Email rsaf     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
danny


Registrován: 12.05.2002
Příspěvků: 5247

Team Member: ADMIN

User is Mapper

Re: VPNkaři Vám platí ? proč ? Příspěvek č. 3 

Old Post 05.07.2005 v 20:17
danny je pryč   Click Here to See the Profile for danny   Find more posts by danny         Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Shake
Moderator

Registrován: 02.01.2003
Příspěvků: 1018

Team Member: MOD

Re: VPNkaři Vám platí ? proč ? Příspěvek č. 4 

Naposledy upravil Shake 06.07.2005 v 10:13

Old Post 06.07.2005 v 10:05
Shake je offline   Click Here to See the Profile for Shake   Find more posts by Shake   Click here to Send Shake a Private Message   Click Here to Email Shake     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
lukasw
Junior Member

Registrován: 16.07.2002
Příspěvků: 166

re Příspěvek č. 5 

Rychlost vašeho internetu:
Rychlost stahování dat:
408.7 KB/sec
Rychlost připojení k Internetu:
3.2 Mbps
pres vpn na seac1, dostupnost u klientu je dana tim co pouzili, tzn. kolik do toho investovali. pokud ma nekdo plechovku a nejede mu to nemyslim ze je to muj problem.

ano, i ja prekladam vpnkare, a to na cca nejakych 512k, protože jsem zjistil, že 512 je pro nekoho kdo ma 2M nezajimava. kupodivu ti lidi ani nejsou lini si ten vpn koncentrátor pustit.

porad nechapu ten pausal 100kč mesicne, to je cca 1200 kč ročně, pokud mas takove naklady na tranzit u jednoho VPN cloveka, znamena to ze pri prumerne 10 lidech na AP nebo v dome (a to myslim ze jich mas vice) zaplatis za pronajem strechy a provoz 12000 rocne ? ty ten dum postupne kupujes cely ? taky platim pronajmy a treba okd neni levny firma, tzn u tebe i ti co jedou pres domy kde mas zarizeni zadarmo (jenom za elektriku) dotuji ty ostatni ?
pokud mas naklady na tranzit 100kč na VPN tak to znamena ze stejne naklady mas i na tranzit internetoveho cloveka ? jak tedy potom muzes nabizet internet za 100 kč když to je jenom naklad na elektriku a najem ?

podle mne je maximalni odpovidajici castka za tranzit vpn kare max 20 - 50kč v podstate bez ohledu na technologii, pokud je nekdo blize pateri ma nizsi vstupni poplatek dany nizsima porizovacima nakladama, pokud je nekdo v daleko tak ma vyssi vstupni poplatek dany tim ze se k nemu stavela delsi trasa (investice do bodu se skladaji pokud vim tak ze vstupnich poplatku) , na druhou stranu pokud nekdo taha optiku asi to nedela pro 5 lidi ale pro 1000 a tam zase se ty naklady deli na mensi mnozstvi.

Jenom mne to zajima, protoze ja mam tranzit zdarma (teda ted asi zacnu sbirat penize, ne proto ze bych je nutne potreboval, ale proto ze to v porube je normalni a taky proto ze jsem pry komercak)

otazka je jestli ti lide vubec ten 32kbitovy internet potrebuji, kdyz jim jede VPN jak pises 4M

Old Post 06.07.2005 v 14:28
lukasw je offline   Click Here to See the Profile for lukasw   Find more posts by lukasw   Click here to Send lukasw a Private Message     Visit lukasw's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
danny


Registrován: 12.05.2002
Příspěvků: 5247

Team Member: ADMIN

User is Mapper

Re: re Příspěvek č. 6 

Old Post 06.07.2005 v 14:35
danny je pryč   Click Here to See the Profile for danny   Find more posts by danny         Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Shake
Moderator

Registrován: 02.01.2003
Příspěvků: 1018

Team Member: MOD

Příspěvek č. 7 

Najem a elektriku jsem uvadel jako priklad toho, proc nam VPNkari musi platit, coz byla presne odpoved na otazku. Pokud chces slyset co nas vede k tomu, ze plati prave 100Kc mesicne, tak je to castka, kterou jsme se rozhodli vybirat od vsech lidi pripojenych na nasi sit (at uz odebiraji internet, nebo neodebiraji).
V teto castce jsou tedy schovany naklady s provozem site:
- obmena hardware (kupodivu semtam nejaky ten switch ci ap odejde)
- poplatky za elektrinu a najmy
Dale jsou v te castce schovany investice do paterni site:
- posilovani stavajicich spoju
- budovani novych spoju

Proc se investice do paterni site hradi z mesicnich poplatku a ne z poplatku pripojovaciho? Zde maly nacrtek:
PATER----AP1
AP1 je pripojeno jednim spojem na PATER, mam na AP1 pripojeno 10 lidi, zaplati 20 tisic, coz pokryje naklady na vybudovani toho spoje na PATER + vybudovani AP.
Postupuju dale a ma sit vypada takto:
PATER----AP1----AP2----AP3----AP4
Je to skvele, vsechno jsem vybudoval z pripojovacich poplatku. Nicmene nyni stojim pred problemem, ze spoj PATER----AP1 jiz nestaci a potrebuji ho vymenit za spoj s vetsi pruchodnosti. Kde na to vzit?

A to je presne ten priklad, kde je treba mit mesicni prostredky do investic. Jsem presvedcen o tom, ze kazdy kdo nejak rozumne buduje sit dojde ke stejnemu zaveru.
No a my jsme se proste dohodli, ze u nas na siti bude ta castka na provoz+investice 100Kc/mesic, protoze nam ta vyse prijde rozumna. Tuto castku plati vsichni pripojeni bez rozdilu (U lidi odebirajicich Internet je tato castka zahrnuta v poplatku za Internet).

Old Post 06.07.2005 v 15:27
Shake je offline   Click Here to See the Profile for Shake   Find more posts by Shake   Click here to Send Shake a Private Message   Click Here to Email Shake     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
mgolem
Junior Member

Registrován: 09.02.2003
Příspěvků: 219

nic neni zadarmo, ani provoz Příspěvek č. 8 

2:Lukasw, ono nejak lidi prestava bavit poslouchat reci, ze je to sice "zadarmo", ale presto, ze je to pres 3 hopy, tak to jede na hovnousek, a vubec, za co byl pripojovaci poplatek, a musel jsem si koupit antenu, kartu, kabel, a.....
Proste se nejaky peniz na rozvoj rad najde v prubehu casu, a obvykle treba konkretne ja rad podcenim napriklad cenu stozaru, krabice od Sasinky a podobne, a jsu rad, ze se mi to aspon v rozumne dobe snad splati.
2:rsaf, naopak, budes to mit o 100 drazsi, neb signal k Tobe bude muset kabel mezi VSB a poruba.net projit 2x, coz je dnes nejvetsi investice, a tudiz na prenos MB k Tobe budou naklady dvojnasobne.
2 kdokoli: Jeste davam k uvaze, ze AP zajistujici lidem konektivitu se muzou pichnout na NK, ale zatim nikomu tento poplatek (100) vysoky nepripada, jinak by udelal AP pro VPNkare na hlavni tride - VPNkari by se radi pripojili WiFi a ne optickym kabelem.
Sam mam zkusenost, ze byt levny na provozu se nevyplaci ony dojdou penize pri libovolne havarii - ale to je jina.
Jeste jedna uvaha, - kolik asi tak maji prenosovou rychlost VPNkari dnes, a kolik budou mit az se natahne kabel, pro koho se tedy ten kabel v 1. roce vlastne stavi? Kdo jej ma tedy financovat? jako VPNkari ne? to mi pripada jako dobre znarodneni. Rychleji Poruba.net nenachyta lidi na plny tok 1Gb inetu, cimz by zaplnila kabel inetem. To se sadim.

Old Post 06.07.2005 v 22:29
mgolem je offline   Click Here to See the Profile for mgolem   Find more posts by mgolem   Click here to Send mgolem a Private Message   Click Here to Email mgolem     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
michaelth
Junior Member

Registrován: 19.12.2002
Příspěvků: 221

Příspěvek č. 9 

to uz jsem jednou resil lukasi a nema to smysl..

__________________

Old Post 08.07.2005 v 07:09
michaelth je offline   Click Here to See the Profile for michaelth   Find more posts by michaelth   Click here to Send michaelth a Private Message   Click Here to Email michaelth   Visit michaelth's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
=PJ= Azzie
Pekelník

Registrován: 16.06.2003
Příspěvků: 1941

Příspěvek č. 10 

sice tento thread neni pro me protoze Me nikdo neplati, ale:

lol, to se opet dostavame k onomu free == zadarmo? K modelu kdy jedinec ma dotovat ostatni? k modelu ve kterem se nikdy nenajdou penize na rozvoj site?

__________________

OUT OF SERVICE

Old Post 10.07.2005 v 13:48
=PJ= Azzie je offline   Click Here to See the Profile for =PJ= Azzie   Find more posts by =PJ= Azzie   Click here to Send =PJ= Azzie a Private Message   Click Here to Email =PJ= Azzie     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gugo
Member

Registrován: 08.01.2003
Příspěvků: 329

Příspěvek č. 11 

__________________

°°°°°°° Free neznamená zadarmo °°°°°°°

Old Post 10.07.2005 v 14:16
gugo je offline   Click Here to See the Profile for gugo   Find more posts by gugo   Click here to Send gugo a Private Message     Visit gugo's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
=PJ= Azzie
Pekelník

Registrován: 16.06.2003
Příspěvků: 1941

Příspěvek č. 12 

__________________

OUT OF SERVICE

Old Post 10.07.2005 v 17:24
=PJ= Azzie je offline   Click Here to See the Profile for =PJ= Azzie   Find more posts by =PJ= Azzie   Click here to Send =PJ= Azzie a Private Message   Click Here to Email =PJ= Azzie     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gugo
Member

Registrován: 08.01.2003
Příspěvků: 329

Příspěvek č. 13 

ach tak to je jina
rekl bych ze prideleni IP pripadne proroutovani te IP spravcem AP je prave takovou sluzbou :-)
ale kdyz nemate tak nemate

__________________

°°°°°°° Free neznamená zadarmo °°°°°°°

Old Post 10.07.2005 v 18:12
gugo je offline   Click Here to See the Profile for gugo   Find more posts by gugo   Click here to Send gugo a Private Message     Visit gugo's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 13:21.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
 
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz