CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Unixové Systémy > Prometheus QoS 0.6
1234567 »
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Prometheus QoS 0.6 Příspěvek č. 1 

__________________

Old Post 30.06.2006 v 10:14
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 2 

No, sice nevím, co ti moje údaje dají, ale budiž ... s prometheem jsme spokojeni:

kapacita je 30Mbit, průměrné vytížení linky je okolo 20-24Mbit. Stroj je vyhražený, Celeron 2.4 / 512MB. Je na něm pouze prometheus, základní firewall + NAT. Promethea používáme tak, že každá třída má o dost menší ceil, než je strop (typicky 6,5Mbit, wifi klienti mají pod 2Mbit, poměr těchto dvou "kategorií" je cca 4:6) a rate je počítané dynamicky z počtu lidí (momentálně 47kbit). Podle mě se to chová naprosto správně, ale nějakým exaktním měřením to podložit nemůžu. Není nějaký softík pro online sledování těch jednotlivých tříd?

Detailní statistiky (tj. ani historické) tam nemáme, takže přesnými údaji sloužit nemůžu.

Ale: při 20Mbitech celkového průtoku, cca 4500pps, vytížení procesoru poskakuje mezi 20-30% (odhad dle top)

Tříd je 635, IP adres cca 1100.

To vytížení procesoru mě docela překvapilo. Když jsme to zkoušeli kdysi (začínali jsme na 12Mbitech) tak to nebylo prakticky znát, vytížení bylo skoro na nule. Asi se dokopu tam vrznout hotsanica, nebo něco podobného, ale z principu se mi to nějak příčí to tam mít ...

Old Post 01.07.2006 v 15:04
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 3 

ještě se zeptám, co přesně znamená tohle z changelogu? No "Proxy" column in statistics when qos-proxy-enable is set to 0

Doufám, že ten údaj nezmizí z logových souborů? Docela by mi to zkomplikovalo parser ...

Old Post 01.07.2006 v 15:11
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 4 

__________________

Old Post 01.07.2006 v 19:21
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 5 

__________________

Old Post 01.07.2006 v 19:36
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
icerowicz
Newbie

Registrován: 05.07.2006
Příspěvků: 4

prometheus a limit Příspěvek č. 6 

Taka otazka, da sa v prometheu nastavit limit napr. 100 mb len pre niektorych uzivatelov ?
Napr:
192.168.0.1 xyz #via-prometheus-512-512
tento by bol neobmedzeny
192.168.0.2 xxx #via-prometheus-512-512-nejaky limit

Takze sa chcem opytat, da sa to takto ? vopred dik.

Old Post 16.07.2006 v 19:01
icerowicz je offline   Click Here to See the Profile for icerowicz   Find more posts by icerowicz   Click here to Send icerowicz a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 7 

Zatím ne, a je to částečně úmyslné - samozřejmě nemám zájem na tom, aby ISP vykřikovali, jak poskytují připojení "bez limitu", a potom selektivně oshapovali pár potížistů. Prometheus umožňuje definovat velice transparentní FUP pravidla....

No ale samozřejmě plánovaná feature, která umožní definovat více různých klíčových slov s různými parametry definujícími FUP, tohleto v podstatě jako vedlejší umožní - tzn. dvěstejné minimální garantované rychlosti budou moci mít různý FUP. Bohužel, v technologicky heterogeních sítích je to obchodní nutnost (zejména tedy přísnější FUP na Wi-Fi než např. na ethernetu, protože na ethernetu prakticky neexistuje agregace).

__________________

Naposledy upravil xchaos 17.07.2006 v 08:25

Old Post 17.07.2006 v 08:21
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 8 

Já bych měl jiný "požadavek": nešlo by do logů zapisovat i údaje, jaký měl daný uživatel zrovna v tu dobu rate, ceil, hodnotu parametru magic-include-upload, a momentální hodnoty datového "stropu" uživatele?
Znáš lidi - nejsou schopný se sami podívat, ve spoustě případů jim ty čísla ani nic neříkají, tak bych chtěl reagovat při parsování těch logů a posílat jim info třeba jabberem. To že to bude až po překročení mi rozhodně nevadí ... teď u nás mají 6GB třikrát denně a stejně si občas stěžují.

Old Post 19.08.2006 v 09:19
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
EagleSK
Newbie

Registrován: 11.09.2006
Příspěvků: 49

Problem so shapovanim Příspěvek č. 9 

Zdravim.
Mam problem s Prometheom 0.6 a neviem si dat rady. Chyba sa prejavuje hlavne v tom, ze cez gateway sa dostanu aj tie IP, ktore sa nenachadzaju v subore hosts. Dalsi problem je v tom, ze kazdu hodinu spustam prometheus s parametrom -p a v prehlade vobec nevidim vsetky IP. Su tam iba niektore, takze statistiky su strasne skreslene a vobec mi to tym padom neshapuje vsetky IP. Po restarte promethea sa mi objavia nejake IP, ale znova nie vsetky. Cez arp vidim vsetky ip, ktore su momentalne pripojene, prometheus ich ale "nevidi". Ked si pozriem statistiku cez "iftop" tak vidim vsetky IP, aj aktualne stahovane data. Ak je v hosts klucove slovo "sharing", tak mi pre konkretnu IP prometheus nezaznamenava ziadnu aktivitu a aj v prehladoch mam pocet prenesenych dat = 0. Tym padom mi prometheus neshapuje tie IP, ktore su v nejakej skupine. V com moze byt problem? Bezi to na Mandrive a ako firewall mam Shorewall.

Vdaka

Old Post 11.09.2006 v 09:44
EagleSK je offline   Click Here to See the Profile for EagleSK   Find more posts by EagleSK   Click here to Send EagleSK a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 10 

Přes shaper se neregistrovaná IPčka dostanou v HTB třídě s parametry free-rate a free-ceil. Minimální zakompilovaná hodnota je tuším 8 kbps, nebo tak něco. Pokud poslední optimalizace hashování způsobila, že to v té free třídě neskončí, a packety se nemarkují vůbec, tak tam mám nějakou chybu a měl bych se na to asi mrknout.

Pokud to někdo z finančních důvodů (jako třeba v srpnu zrovna my) chce blokovat, tak na to stačí po proběhnutí promethea zadat do iptables pravidlo

/sbin/iptables -A FORWARD -m mark --mark 0x03 -j REJECT

ale podle mě je to dost popření původního ducha komunitních sítí. Fakt výborný nápad - vzít komplet Linux, který je zadarmo pro každého, a přemýšlet akorát jak pomocí něj z lidí vyždímat co nejvíc peněz. No, ti co si myslí, že mají všechno pod kontrolou, bude třeba jednoho dne dost nepříjemně překvapeni...

Další věc: u ip adres, které mají sharing- se nevypisuje celkový součet, ale pouze download a upload, a navíc jsou tahle IPčka až u konce tabulky - nejsou řazené v seznamu tříd rychlosti s celkovým součtem přenesených dat.

Pokud tam nejsou všechna IPčka, tak by to mohla být chyba syntaxe (mezerník místo tabulátoru, apod.)

__________________

Naposledy upravil xchaos 11.09.2006 v 13:30

Old Post 11.09.2006 v 13:14
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
EagleSK
Newbie

Registrován: 11.09.2006
Příspěvků: 49

Upresnenie Příspěvek č. 11 

Free-rate a free-ceil mam nastavene na 1 a tie IP, ktore nie su v hosts, zdielaju plnu konektivitu.
Co sa tyka sharingu, tak mi pri tych IP, ktore su oznacene ako sharing, nevypisuje ziadny udaj. Skratka je vsade 0. Zaujimave je potom to, ze ked niekto z tej skupiny prekroci stanoveny limit, obmedzi sa iba ta IP adresa, ktora ma pri sebe klucove slovo via-prometheus a nie ta, ktora ma sharing.
Kontroloval som si aj hosts, ci tam nie su medzery, ale su tam len tabulatory (subory som vam posielal minuly tyzden aj mailom)

Old Post 11.09.2006 v 14:57
EagleSK je offline   Click Here to See the Profile for EagleSK   Find more posts by EagleSK   Click here to Send EagleSK a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 12 

Případně má cenu poslat mi /var/log/prometheus

Je možné, že v zařazování neregistrovaných IPček do free třídy je v poslední verzi nějaká chyba, ale sharing- nám v Břevnově funguje normálně. To bude nějaká chyba v konfiguráku, nebo tak něco...

__________________

Old Post 11.09.2006 v 16:25
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Misla
Junior Member

Registrován: 26.11.2002
Příspěvků: 250

Příspěvek č. 13 

__________________

Old Post 16.11.2006 v 16:23
Misla je offline   Click Here to See the Profile for Misla   Find more posts by Misla   Click here to Send Misla a Private Message     Visit Misla's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 14 

__________________

Old Post 17.11.2006 v 15:38
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 15 

Měl bych dva dotazy:

co může znamenat hlášení "iptables: too many links"? Ani google mi nějak nepomohl ...
Dělal mi to jak při spouštění tak i při flushování (prometheus -f) a mangle tabulku evidentně nevyčistil. Upravil jsem zdroják - doplnil jsem tam "-t mangle -F" za ty všechny ostatní flushe ... vypadá to,že to pomohlo. ale nějak vůbec netuším, jestli jsem to vyřešil správně ...

při kompilaci mi hlásí "prometheus.c: In function 'TheIP':
prometheus.c:157: warning: incompatible implicit declaration of built-in function 'malloc'" (těchto chyb nahlásí spoustu, toto je jen příklad). Vadí to moc? V céčku se vůbec neorientuju ...
Zatím jsem se nedostal k dokonalému vyzkoušení shappování, ale nepadá to, chainy to vytváří, tc classy taky.

Testuju to na distribuci Arch64 na serveru s Intel Core 2 Duo (nebo jak se to teď vůbec jmenuje). Verze CC je 4.1.1

Old Post 19.11.2006 v 23:01
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 16 

Normální aktuální kompiler v nějakém aktuálním systému by ty malloc() hlášky házet neměl, podle mě. Ale jestli se slinkuje a spustí binárka, tak by neměly mít žádný vliv.

Ad iptables: moc nechápu tu chybovou hlášku. Kolik IPček máš v konfiguráku ? iptables se rozhodne flushujou správně, když je to nastavená tak jak má. Zřejmě bude někde něco špatně...

__________________

Old Post 20.11.2006 v 21:34
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 08:11.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
1234567 » 
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz