CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Unixové Systémy > Prometheus QoS 0.6
12345678
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 17 

iptables: já ji taky nechápu. to bych se neptal :-) Těch adres tam je 1491.

upravil jsem to takto:
sprintf(str,"%s -t mangle -F INPUT",iptables);
safe_run(str);

sprintf(str,"%s -t mangle -F OUTPUT",iptables);
safe_run(str);

sprintf(str,"%s -t mangle -F PREROUTING",iptables);
safe_run(str);

sprintf(str,"%s -t mangle -F POSTROUTING",iptables);
safe_run(str);

sprintf(str,"%s -t mangle -F FORWARD",iptables);
safe_run(str);

sprintf(str,"%s -t mangle -F",iptables);
safe_run(str);

Pokud tam nebylo to poslední, tak to házelo tu hlášku ... a v mangle vše zůstalo (resp. "něco tam bylo a bylo toho hodně").

Já promethea (pokud si mě z diskusí pamatuješ) používám docela dlouho - cca od srpna minulého roku (ale verzi 0.5). Tj. konfigurák tvořím z naší databáze - furt stejně. Dřív jsem si této chyby nevšiml (minimálně tenkrát nebyla určitě, jenže to těch adres byla tak třetina). Nedávno ovšem jsem chtěl něco otestovat a ono nic, mangle zůstalo ... nezkoumal jsem to, nebyl čas.
Až teď dělám nový server, tak to celý překopávám. Včetně posledního promethea.

Taky jsem tam objevil zmínku, že současný shapping a NATkování není moc výkonově dobrý ... Nenašel jsi (nemáš) nějaký testy? Já jenom jestli mi to Core2Duo (4200 bogoMips) s intelovýma Gbit sí?ovkama bude vůbec stačit (zatím 36Mbit provozu)... nebo naopak, jestli není moc předimenzovaný, když budu stejně muset natkovat někde jinde ... Vlastně každou IP musím prohnat SNATem a některé (asi sto) taky DNATem.
Mimochodem - spuštění promethea trvá na tomto stroji cca 7 minut. Není to trochu moc? Můj firewall, který vlastně jenom vytváří SNAT a DNAT pravidla (nepočítal jsem to, ale do iptables zapíše cca 2000krát) je hotov cca do minuty.

Old Post 21.11.2006 v 20:57
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 18 

Ještě něco: až na tento nový servřík jsem si troufnul dát hotsanic, takže zanedlouho ti sem postnu nějaké lepší statistiky z provozu.

Informace, co jsem kdysi sem psal. nebyly moc správné - sledoval jsem to hotsanicem z jiného stroje přes snmp a ten kokotko mi dělal stejný grafy, jako stroje kde běžel ten hotsanic ... vůbec jsem nepochopil, proč.
Až později jsem si všimnul, že cca 70% CPU bere "kernel". a to skoro furt ... přitom to nebylo žádný extra ořezávátko, P4 na 2.4GHz. To nemluvím vůbec o procesu ksoftirgd, kterej sežral snad co mohl.

Old Post 21.11.2006 v 21:07
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Misla
Junior Member

Registrován: 26.11.2002
Příspěvků: 250

Příspěvek č. 19 

Mam jeste takovyto dotaz:
Je mozne, kdyz nastavim ruznym lidem min a max rychlost aby mi nekteri lide spadli do sdileneho pasma ?
Pr:
1. 64-256
2. 64-512
3. 96-512
4. 128-1024
atd.

Koukal jsme prave ze ve vzorovem hostu je to podobne a prave proto je mi to divne ?

__________________

Old Post 23.11.2006 v 18:31
Misla je offline   Click Here to See the Profile for Misla   Find more posts by Misla   Click here to Send Misla a Private Message     Visit Misla's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 20 

Je to divné. Možná nějaký překlep v konfiguráku ? Zapsalo se dané IPčko správně do /var/log/prometheus ?

__________________

Old Post 24.11.2006 v 10:00
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
belgarat
Senior Member

Registrován: 13.05.2004
Příspěvků: 777

Příspěvek č. 21 

Old Post 24.11.2006 v 12:03
belgarat je offline   Click Here to See the Profile for belgarat   Find more posts by belgarat   Click here to Send belgarat a Private Message   Click Here to Email belgarat     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 22 

Prometheus QoS automaticky tvoří tak hluboký (nebo spíš vysoký ? :-) ) strom hashovacích tabulek v iptables, aby v žádné sub-tabulce nebylo více jak 8 položek. Hashování používáme jak u tabulky NAT, tak i u tabulky mangle. U tabulky NAT to není součást prometheus.c, ale jsou to standalone skripty v bashi, které ještě nejsou součástí distribučního .tar.gz.

O použití iptables-restore místo iptables uvažuju v další verzi. Ta incializace teď probíhá fakt nechutně pomalu.

Je fakt, že třeba přidělování rychlosti celým subnetům by Promethea asi zefektivnilo a zrychlilo. Problém ovšem je aby to bylo kompatibilní právě se stávajícím systémem hashovacích tabulek.

U NATu nebo QoSu už prakticky nemá smysl traffic sledovat v Mbps, ale jenom kpps (tisícovky packetů za sekundu). Každý packet totiž vyvolá interrupt a ten zase vyvolá nějaký kód v kernelu. Na velikosti packetu už potom tolik nezáleží...

__________________

Old Post 24.11.2006 v 13:53
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
belgarat
Senior Member

Registrován: 13.05.2004
Příspěvků: 777

Příspěvek č. 23 

Naposledy upravil belgarat 24.11.2006 v 14:05

Old Post 24.11.2006 v 14:01
belgarat je offline   Click Here to See the Profile for belgarat   Find more posts by belgarat   Click here to Send belgarat a Private Message   Click Here to Email belgarat     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 24 

Ok, já si taky všiml, že souvislost mezi počtem irq a počtem pps je na různých routerech... různá :-)

Obecně je ale asi jedno, jestli karta vygeneruje nebo nevygeneruje interrupt: podstatné je, že každý packet představuje event, který musí kernel ošetřit spuštěním nějakého iptables kódu, qos kódu, routovacího kódu a arp kódu. Jediné co jako userspace programátor můžu nějak výrazněji ovlivnit, jsou právě jenom ty iptables. Délku route a arp tabulky může ovlivnit administrátor - tím, že nějak zagreguje prefixy a nevymýšlí nesmyslné LAN topologie.

__________________

Old Post 24.11.2006 v 14:43
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
belgarat
Senior Member

Registrován: 13.05.2004
Příspěvků: 777

Příspěvek č. 25 

Old Post 24.11.2006 v 14:59
belgarat je offline   Click Here to See the Profile for belgarat   Find more posts by belgarat   Click here to Send belgarat a Private Message   Click Here to Email belgarat     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
belgarat
Senior Member

Registrován: 13.05.2004
Příspěvků: 777

Příspěvek č. 26 

Naposledy upravil belgarat 25.11.2006 v 22:30

Old Post 25.11.2006 v 22:23
belgarat je offline   Click Here to See the Profile for belgarat   Find more posts by belgarat   Click here to Send belgarat a Private Message   Click Here to Email belgarat     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pihhan
Member

Registrován: 12.02.2003
Příspěvků: 493

Příspěvek č. 27 

Xchaos zda se na tom dela tak dlouho, ze uz si nepamatuje uplne presne, co kde jak napsal, a jak zmenil prochazeni kterymi tabulkami.

Nechci zas byt moc rejpavy, ale mam pocit, ze tc muzes pouzit pouze v pripade, ze na masine s rizenim provozu nedelas NAT, ale ze je pruchozi. Pokud totiz delas NAT, nemuzes to oznacovat pomoci TC, a tim padem stejne nevyuzijes zadne hash tabulky programu tc. Takze iptables zas tak blbe na markovani uz z tohot duvodu nejsou, i kdyz je dost pravdepodobne, ze je to tak pomalejsi co se tyka CPU. Jenze je fakt, ze treba ja filtry pres tc jedine mazu, protoze jsou silene neprehledne, kdezto iptably s v klidu dovolim rucne upravovat. TC si dovolim akorat vygenerovat cele znova.

Jestli to chapu dobre, pro vysoky vykon by bylo dobre mit nejvetsi sosace na zacatku kazde tabulky, a za kazdym delat poctive return, aby to nemuselo prolezt celou zbyvajici tabulku. Az nakonec bych asi prihodil obecne oznacovani pro ostatni uzivatele. Nevim jak presne jsou ty tabulky udelane v iptablech, ale je skakani mezi tabulkami fakt nejake pomale z principu? Protoze treba pokud pri prechodu na jinou tabulku akorat zmenim adresu base pointeru, tak podle me k zadnemu zpomaleni (ok, jednotky istrukci tam budou rozhodne uz kvuli pocitadlum atd) dochazet nemusi. Otazka je, jak se s tim vyporadali autori iptablu.

Old Post 26.11.2006 v 21:16
pihhan je offline   Click Here to See the Profile for pihhan   Find more posts by pihhan   Click here to Send pihhan a Private Message   Click Here to Email pihhan   Visit pihhan's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
belgarat
Senior Member

Registrován: 13.05.2004
Příspěvků: 777

Příspěvek č. 28 

Old Post 26.11.2006 v 21:59
belgarat je offline   Click Here to See the Profile for belgarat   Find more posts by belgarat   Click here to Send belgarat a Private Message   Click Here to Email belgarat     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
dulik
Junior Member

Registrován: 21.01.2003
Příspěvků: 269

Příspěvek č. 29 

Naposledy upravil dulik 27.11.2006 v 02:17

Old Post 27.11.2006 v 01:40
dulik je offline   Click Here to See the Profile for dulik   Find more posts by dulik   Click here to Send dulik a Private Message   Click Here to Email dulik   Visit dulik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
danny


Registrován: 12.05.2002
Příspěvků: 5247

Team Member: ADMIN

User is Mapper

Příspěvek č. 30 

Old Post 27.11.2006 v 07:02
danny je pryč   Click Here to See the Profile for danny   Find more posts by danny         Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
belgarat
Senior Member

Registrován: 13.05.2004
Příspěvků: 777

Příspěvek č. 31 

Naposledy upravil belgarat 27.11.2006 v 07:25

Old Post 27.11.2006 v 07:16
belgarat je offline   Click Here to See the Profile for belgarat   Find more posts by belgarat   Click here to Send belgarat a Private Message   Click Here to Email belgarat     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 32 

__________________

Old Post 27.11.2006 v 14:26
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 05:42.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
12345678  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz