CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Unixové Systémy > Prometheus QoS 0.8.2
1234567891011
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 81 

__________________

Old Post 30.01.2009 v 14:05
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
libor
Senior Member
zastupce cloudu 10.23


Registrován: 22.05.2002
Příspěvků: 726

Příspěvek č. 82 

__________________

Old Post 30.01.2009 v 20:36
libor je offline   Click Here to See the Profile for libor   Find more posts by libor   Click here to Send libor a Private Message     Visit libor's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
danny


Registrován: 12.05.2002
Příspěvků: 5247

Team Member: ADMIN

User is Mapper

Příspěvek č. 83 

Old Post 30.01.2009 v 21:21
danny je pryč   Click Here to See the Profile for danny   Find more posts by danny         Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 84 

Nevím jak vy, ale mě když se řekne "kilo" tak je to pro mě buď tisíc nebo tisícdvacetčtyři. Podle kontextu, v jakém se to řeklo. S vyjímkou harddisků, kde to mám obráceně ... Nikdy jsem si na rozlišování Kbit - KiBit nezvyknul. A i když se to já osobně snažím dodržovat, tak u ostatních si tím jistý být nemůžu ... ono vlastně ani u sebe.

Ale taky jsem si kdysi naběhnul, když jsem si myslel, že nám sloane prodává konektivitu v binární podobě :-)

A ohledně promethea bych se přimlouval za způsob - výchozí "jednotka" v konfiguráku pro číselné údaje bez udané jednotky. Ale každé číslo aby šlo napsat i s příponou.

Old Post 30.01.2009 v 21:29
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
libor
Senior Member
zastupce cloudu 10.23


Registrován: 22.05.2002
Příspěvků: 726

Příspěvek č. 85 

__________________

Old Post 30.01.2009 v 22:43
libor je offline   Click Here to See the Profile for libor   Find more posts by libor   Click here to Send libor a Private Message     Visit libor's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 86 

__________________

Old Post 31.01.2009 v 17:26
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
RAket
Junior Member

Registrován: 25.08.2004
Příspěvků: 222

Donate Příspěvek č. 87 

Old Post 06.02.2009 v 12:04
RAket je offline   Click Here to See the Profile for RAket   Find more posts by RAket   Click here to Send RAket a Private Message   Click Here to Email RAket     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 88 

konzultace by byla jen krycí zástěrka pro legalizaci mým příjmů a vašich výdajů. nevím jak je to s dary, ale jejich výše je stejně nějak omezená apod. na faktuře by byla napsaná "konzultace" ale ve skutečnosti by šlo v podstatě o dar.

podotýkám, že zatím jediná síť která na vývoj přímo finančně přispěla, byl Prostějov, pokud se nepletu. (přispět chtěly taky Petřiny, ale ty to nakonec nepoužívají a nakonec se to nějak zamotalo...). pochopitelně, od této sítě už nic nechci - aspoň do té doby, než přispějí i ostatní.

nová dlouho požadovaná zlepšení tam asi dodělám tak jako tak, ale bylo by fakt fér, kdyby aspoň větší sítě něco málo poslaly, protože čas který tím trávím nemůže financovat pořád jen Břevnovská síť. nejde fakt o život, ale rozhodně by nějaký příspěvek potěšil a motivoval.

__________________

Old Post 06.02.2009 v 17:01
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ondrag-pv
Newbie

Registrován: 07.06.2004
Příspěvků: 17

Příspěvek č. 89 

Old Post 07.02.2009 v 22:58
ondrag-pv je offline   Click Here to See the Profile for ondrag-pv   Find more posts by ondrag-pv   Click here to Send ondrag-pv a Private Message     Visit ondrag-pv's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 90 

Prostějov jako jediný něco zaplatil, a konzultaci po ICQ nepovažuju za konzultaci, leda kdybyste to fakt nastavili jak jsem radil a ono to pomohlo, což nevím.

Popravdě, přišlo by mi fér, kdyby něco málo zaplatily všechny větší sítě, ale nejdřív teda dodám co jsem sliboval už dříve (tzn. FUP či agregaci zaváděnou už postupně během dne), problém je, že u nás po upgradu na 60 Mbps se brána taky fláká, a celková kapacita páteřních spojů které od nás vedou do okolí je 200-300 Mbps (podle toho co se počítá jako páteř), takže ten shaping u nás není aktuální - když se neucpe brána, tak se neucpe ani nic po cestě, a linky bez limitu můžu klidně nechat fakt bez limitu... kdybych to programoval tak ne protože to je potřeba, ale čistě abych z klientů vyždímal více peněz, a to obvykle pro mě není moc motivující :-)

__________________

Old Post 08.02.2009 v 11:42
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
TrUs
Newbie

Registrován: 05.02.2003
Příspěvků: 64

Příspěvek č. 91 

__________________

Naposledy upravil TrUs 14.02.2009 v 10:14

Old Post 14.02.2009 v 10:00
TrUs je offline   Click Here to See the Profile for TrUs   Find more posts by TrUs   Click here to Send TrUs a Private Message   Click Here to Email TrUs   Visit TrUs's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 92 

sítě nenadefinuješ ... už ten výsledek by ti měl být divný :-) Prometheus je prostě pro jednotlivé IP. It's not bug, it's feature.

Prioritizaci některého typu provozu bysis musel udělat sám. Po zavedení pravidel prometheem upravit mangle tabulku, aby to házel do nějaké jiné (již vytvořené) třídy, klidně jinak nevyužívané - pro nepoužitou IP třeba.


rate-bonus: abych pravdu řekl, nevím ... Já tam mám osmičku.

Něco ve smyslu akcelerace zabezbečuje BURST u jednotlivých tříd. Ale to co ty myslíš nenadefinuješ.

Naposledy upravil ludvik 14.02.2009 v 14:35

Old Post 14.02.2009 v 14:29
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
TrUs
Newbie

Registrován: 05.02.2003
Příspěvků: 64

Příspěvek č. 93 

no ja jsem pridal VoIP tak, ze jsem definoval jako host IP adresu SIP ustredny a dal tomu "garantovane" pasmo.

nicmene toto nefunguje, nepocita se mi tam zadny traffic.

jinak diky za reakci.

btw - to nikdo z vas nepotreboval definovat sit ?

__________________

Old Post 16.02.2009 v 11:34
TrUs je offline   Click Here to See the Profile for TrUs   Find more posts by TrUs   Click here to Send TrUs a Private Message   Click Here to Email TrUs   Visit TrUs's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 94 

jestlis tam dal IP odněkud z NETu, tak to fungovat nebude ...

Pravidlo je pak -o ETH_INTERNI -d IP a taky -o ETH_EXTERNI -s IP. Tedy přesně obráceně, než bys potřeboval.

Ale pokud na vnitřní, tak nevidím problém, proč by to nemělo jít.

A my ostatní nepotřebujeme shapovat rozsahy :-) Sice určité využití bych v tom viděl (uživatelé jednoho AP v jedné třídě), ale dle nás (tedy alespoň mě) je to zbytečné.
-----------------

Jestli to potřebuješ oshapovat na tý veřejný IP (tedy sip venku za prometheem), tak zkus:

a) vytvoř si v prometheovi nějakou falešnou IP a dej jí co potřebuješ.
b) po zavedení pravidel najdi v prometheus.iptables řádek s její definicí (IP/32) a opiš si údaj za --set-class
c) po zavedení promethea spusť vlastní script:
iptables -t mangle -I POSTROUTING -s IP/32 -o LAN_IF -j CLASSIFY --set-class ###
iptables -t mangle -I POSTROUTING -s IP/32 -o LAN_IF -j ACCEPT
iptables -t mangle -I FORWARD -d IP/32 -o WAN_IF -j CLASSIFY
--set-class ###
iptables -t mangle -I FORWARD -d IP/32 -o WAN_IF -j ACCEPT

Sice to píšu z hlavy, ale mělo byt to fungovat. Nejsem si ovšem jistý, zda každé spuštění promethea vygeneruje stejný číslo classy. To buď řeš tak, že tu falešnou ip dej někam na začátek v segmentu (a doufej), nebo ji v tom scriptu musíš hledat podle zkutečnosti.

Ale to vložení iptables může trvat docela překvapivě dlouho, pokud máš těch pravidel celkově hodně (viz historie diskusí před zavedením iptables-restore do promethea).

A podle mě ti nic nebrání ty pravidla stavět víc sofistikovaně ... na porty, protokoly, atp.

Old Post 16.02.2009 v 11:52
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 95 

ve skutečnosti, shaping celých rozsahů by se ale taky čím dál víc hodil. udělám nějaký druhý konfigurák pro celé rozsahy, asi. problém bude pak nacpat ty rozsahy do toho několikaúrovňového systému indexování v iptables, díky kterému je to rychlý i pro sítě s tisícovkama IPček a packetů za sekundu.

__________________

Old Post 16.02.2009 v 12:16
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
TrUs
Newbie

Registrován: 05.02.2003
Příspěvků: 64

Příspěvek č. 96 

__________________

Naposledy upravil TrUs 16.02.2009 v 14:13

Old Post 16.02.2009 v 14:05
TrUs je offline   Click Here to See the Profile for TrUs   Find more posts by TrUs   Click here to Send TrUs a Private Message   Click Here to Email TrUs   Visit TrUs's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 22:23.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
1234567891011  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz