Tímto bych i tobě chtěl poblahopřát vše nejlepší v novém roce 2003 a chtěl bych připomenout že Ronja je malí krůček pro jednolive ale velký krok pro členy Czfree a i tím by se přeneslo Czfree do nové éry komunikace a při budování sítě jak po paze tak i mimo ni
31.12.2002 v 22:39
Alex
Formerly known as Frogale zastupce cloudu 10.38
Tak, tak, preji i ja hodne uspechu pro Ronju, aby se v tomto a pristich letech masivne rozrostla po cele Praze a abychom pri mlze videli mnoho a mnoho cervenych paprsku krizujicich prostory mezi panelaky Happy New Year vsem CZFreeakum
Po precteni tohoto prispevku me nezbyva nez zacit nekontrolovane skandovat Deu na Hrad, Deu na Hrad !!! (Aneb misto cerveneho neonoveho strdce na kostelu sv. Jiri namontujeme na katedralu sv. Vita cervene blikajici svetylko Ronji ;-)))
První testovací prototypy zařízení Ronja 10M Metropolis byly spuštěny dne 7.12.2001 v Čimicích na lince o délce 260 metrů.
První verze návodu na stavbu Metropolis byla vydána na Vánoce 2001 a ihned byla Slashdotována, následkem čehož vznikly 90-megabajtové logy od Apache na stroji, kde byla stránka tehdy hostována.
Během první poloviny roku 2002 byly odstraňovány chyby, což vyvrcholilo o prázdninách 2002 kompletním předesignováním držáků a konzolí a přepsáním návodu do modulární formy.
Stavba Ronji 10M Metropolis se podle návodu provádí technologií udělej si sám. Vyžaduje trochu kutilské zručnosti a běžné nářadí domácí dílny. Materiál se kromě LEDek dá sehnat v maloobchodě do 1500Kč a stavba od nákupu až do prvního pingu trvá zhruba jeden člověkotýden.
Linka Bakulák <-> Deu používá model Ronja 10M Metropolis podle tohoto návodu, ráže 130mm. Lišila se pouze v konzolích, které musely být uzpůsobeny komplikovaným montážním podmínkám, a držáku, který jbohac experimentálně koncipoval odlišně od návodu. Stavěno byla podomácku, bez zadání jakýchkoliv prací třetím osobám. Linka je dlouhá 800 metrů. Stejně jako v minulosti u předchozích linek, i zde se potvrdilo pravidlo, že pokud se staví přesně podle návodu, Ronja potom jede na první pokus spolehlivě nejdříve při testování na podlaze a pak také po instalaci na lince.
S jbohacem a Deuem jsme provedli malý brainstorming ohledně změny návodu pro zakázkovou malosériovou výrobu. Podařilo se nám vymyslet efektivní, jednoduché a elegantní patche mechaniky tak, aby se dalo zařízení snadno dát vyrobit na kovoobráběcích strojích a aby zůstala maximální spolehlivost a robustnost mechanické konstrukce.
Doufám, že se malosérii podaří zařídit a že bude nasazena v budoucnu na linky Deu <-> Újezd a Deu <-> Transgas za účelem
dramatického kvalitativního zlepšení parametrů páteře CZFree.
__________________
Neposílejte prosím žádosti o uživatelskou podporu od Ronji na moje PM, ale posílejte je na Ronja mailing list.
Ronja 10M je rozhodne vyborna vecicka, ale nepripada mi dost rychla na pripojovani 1000 lidi. Jako skutecnou pater bych radeji vydel neco jako ronja 100M nebo crusader, at se to jmenuje,jak chce, hlavne, at to jede na 100Mb FD. Proto bych radeji pockal s rozjezdem maloseriove vyroby, protoze s pouzitim ML6652 bude vyroba mnohem jednodussi. Samozrejmne je dulezite, zda Lada 100Mb rozchodi. Pokud da panbuh a jiznak se jednou do CZfree pripoji (snad uz brzy), pripojim se vyhradne pomoco nejakeho optickeho pojitka. Je to levnejsi, ale hlavne mnohem lepsi. Skoda, ze se jiz pripojenym clenum asi nebude chtit investovat cas a penize do budovani optickych pojitek jako nahradu za stavajici a bezici wifi
Ja bych nepodcenoval ani Ronju 10Mbps ("Metropolis"), ani klasicke Wi-Fi 11Mbps (v praxi 3 Mbps). Kazde technologii clovek neduveruje do te doby, nez si ji osaha. Me pripadal mnoho let jako maly technicky zazrak komercni spoj k nam do firmy na bazi technologie Breezenet (zvlast ve srovnani s dalsim spojem Siemens Gigaset z kancelare do bytu)- a Wi-Fi jsem povazoval za neduveryhodnou hracku. Ted kdyz vidim tu 2x tak mensi latenci a min. 2x tak vetsi propustnost, tak mi Breezenet prijde zastaraly...
Klasicke Wi-Fi pro koncove domaci pouzit zdaleka neni prilis drahe ani prilis nespolehlive - naopak, naklady na dalkovy point-to-point opticky spoj jsou podle daleko vetsi, nez naklady na koncovy bod Wi-Fi, kde se to vejde do 5000 Kc a nekdy je to temer bez prace. Navic Wi-Fi se nekdy da pouzit i kdyz se clovek pripojuje treba soukrome u sebe doma, a nevyjedna si pristup na strechu... to Ronja asi tezko.
Taky bych nevrdil, ze Ronja se nehodi pro pripojovani 1000 lidi - ona 10 Mbps je konektivita, ktera se da v pohode rozdelit mezi podstatne vic lidi, nez treba 10, z nichz kazdy chce 1 Mbps... podle me takova linka bude vetsinu casu pouzitelne volna, i kdyz na ni bude viset treba 100 uzivatelu, a nikdo nerika, ze topologie site bude hvezdicova/stromova (ze na jedne centralni gateway bude viset vsech 1000 lidi...)
Na internet je 10Mb FD jiste dost i do budoucna, ale az se rozjedou (nebo uz jedou) interni FTP s imagema CD, bude i 100Mb malo.
Mimochodem, cetli jste neco o internetu OO? To si koupite litinovou kouli s klubkem plastikoveho fiberu a splachnete ji do zachoda. Firma OO ji najde nekde v kanalizaci a pripoji vas optikou! Fakt nekecam...
Starý model Ronji se jmenoval Ronja 115 Loopipe. Loo je záchod a pipe je trubka. Byla z 4-palcové plastikové stoupačky co se používá na záchody. Data v ní tekly rychlostí 115kbps.
__________________
Neposílejte prosím žádosti o uživatelskou podporu od Ronji na moje PM, ale posílejte je na Ronja mailing list.
Jenze tady je to na nic, protoze CZFree nema internet... ani za priplatek se neda nic zmenit... 128kbps by mi stacilo, ale nikdo mi to ani za penize neda :(
Ronja je dobra na prenos dat na delsi vzdalenosti a hlavne na vzdalenosti, kde se da jen tezko napnout kabel. A to je tak pro 20 lidi max, aby to melo dobrou rychlost.
Nebo ne?