Pokud umístím na nejvyšším bodě všesměrovou anténu, jaký zisk by měla být, aby dosáhla na vzdálenost max. 1,5km? A ještě pokud mám tu anténu umístěnou na kopci avšak uživatelé jsou pod kopcem (převýšení cca 150m) pokryje to všesměrová anténa? Někde jsem totiž četl, že se signál šíří horizontálně, ale já spíš potřebuju směrem dolů ale do všech stran.
Fajn, všichni zde uvádějí, větší aglomerace, ovšem já mám výhodu v tom, že jsme na vesnici. žádné jiné rušení neexistuje, zapla? panbu. Nicméně, představte si obec o rozloze 3km2 a uprostřed je již zmíněný kopec, na kterém je stožár, a na kterém by byla ta všesměrová anténa. Jde tedy teď o to, jestli je pro všechny lepší umístit na ten stožár anténu s větším ziskem, a koncoví uživatelé si budou muset pořídit slabší u sebe /protože min. vzdálenost od té všesměrovky je určitě 0,5km-max. 1,5km), anebo naopak. Menší na stožáru a silnější koncoví uživatelé.
A pak ještě taky, jestli je rozdíl mezi výrobcema, anebo je to jenom o penězích?
Existuji tedy i vice nez 30 stupnu dolu ..... ten kopec je fakt vysokej, ale zase na druhou stranu, kdyz tam dame směrovky, tak zato napalej takovej pronajem, ze bude lepsi si udelat cestu kolem kopce )) Nebo to reseni s jinou polarizaci ? Radsi klidne obetujeme i vice penez za jednu vsesmerovku s jinou polarizaci, nez min.3xsmerovky se silenym pronajmem na sloupu.
Měřili jsme na totálně čisté a nezarušené vesnici - a i na cca 1,5km od AP jsme chytli (na asi-tak-možná 15dB yagi) LinkQuality 100% (ale sílu signálu to ukazovalo 0...) - a přenášeli jsme kolem 5Mbit. Na téhle vzdálenosti se chytala i plechovka - s LinkQuality kolem 80%.
Na AP byla všesměrovka 11dB (ale zase je to vše v rovině) ale byl tam 20m koax (což tu anténu docela degradovalo).
Tím chci říct, že v nezarušeném prostředí se i na velmi slabý signál dá udělat kvalitní link - což by mohl být tvůj případ.
Na AP bych dal anténu možná 8dB - a klientům podle potřeby ziskovější antény, potom by to mohlo fungovat.
Jak jinak, ideálním řešením by byly ty sektorovky.
__________________
Lide v CZFree se dělí na tři skupiny: 1) deu; netdave 2) ti co znají jejich čísla 3) ti ostatní
my (Repy_voXor) jedem pres plechovku s trychtyrem na AP kojott (8db vsesmerovka, FreeBSD a ted v ceste mozna i listy stromu) na 1199m v pohode. Plechovka nema konektor, u routeru je pigtail. zadny packet loss, propustnost 300-400kB. a zaruseny je to u kojotta slusne.
Zapominate na zakladni nectnost burtovky. Jak se dozvite i od Simy, antena je to velmi nevyzpytatelna a ma VELMI nerovnomernou vyzarovaci charakteristiku. Tedy do nekterych smeru ji lze chytit velmi dobre i na dlouhe vzdalenosti. Do dalsich smeru ma takovy utlum ze ji temer nelze chytit. (To je prakticka a zmerena zkusenost z Winelu.)
Co se tyce hodnot u AVH08 ktere tu uvadel chaos, a ktera je ted na winelu, tak myslim ze je prehnane skepticka. Ja se pripojuji na winel 1,2km daleko s ASU14 v zarusenych dejvicich. Pripojuji se k ni lide i ze suchdolu (2,1km ISM24)
Plechovkou se na ni pripojiju lide na 1,1km, s ISM14 se na ni pripojuje clovek ze vzdalenosti 2,1km. Vsechno prosim v Dejvicich. Vysilame na hranici povolenem limitu.
Dalším řešením by možná bylo použít 4 sektorovky umístěné do jednoho válce - tyhle antény se dělají (ale nejsou zkloněné). Ty by sis mohl vyrobit třeba 5 quadů a umístit je do takového plastového "hrnce" - potom by to vypadalo jako jedna anténa ale zářilo by to dolů. PRoblém je zase v tom, že by to mělo hluchá místa - to by se muselo docela složitě ladit
__________________
Lide v CZFree se dělí na tři skupiny: 1) deu; netdave 2) ti co znají jejich čísla 3) ti ostatní