uprava velikosti buzeni koncoveho stupne utlumovym clankem (Pi nebo T) je koser reseni. Menit velikost napajeciho napeti koncoveho stupne muze vest k tomu, ze se vykonovy prvek (tranzistor) dostane nekam mimo stabilni rezim provozu, muze se rozkmitat pripadne vyrabet harmonicke frekvence.
Co je ale nejdulezitejsi: jakakoli uprava vf casti zarizeni vede k tomu, ze zarizeni NESPLNUJE podminky deklarovane v prohlaseni o shode, tudiz de facto nemuze byt legalne pouzito. IMHO takovyto zasah bude v pripade nejakeho pruseru posuzovan ze strany CTU daleko striktneji nez "pouhe" prekroceni vyzareneho vykonu dle GL.
Potrebu utlumit signal v jednom smeru lze resit korektne pouzitim nasledujich metod:
cirkulator plus dve anteny, antena s nizsim ziskem pro vysilani, antena s vyzsim ziskem pro prijem
dva cirkulatory - jeden rozdeli vf cestu na RX a TX cast, do TX se prida utlumovy clanek a za nim se to zase pomoci druheho cirkulatoru slouci do jedne anteny. Takto reseny "jednosmerny" utlumovy clanek jsem zahledl v nabidce jakesi firmy, bohuzel si nevzpomenu kde to bylo. Az to zase objevim, dam vedet.
to 2WY>
to co pises je jasny a znamy,
reseni s cirkulaotrem je drahy, zvysuje utlum i ve vetvi na prijem o 1-3db a je to drahy, to uz se rovnou da koupit AP se regulaci.
Jde o to ze potrebujem AP/client ktery jde ragulovat pro pripojeni ziskovejsich anten a zaroven je levny a ma v sobe linux. Proste neco normalniho pro klienty.
Ad GL> ano mas sice pravdu, ale pokud se to provede poradne a nebude z toho lezt nejakej zprasenej vystup, tj. harmonicky, placat se to i v jinech pasmech a tak, tak to nikoho nezajima ze sis to upravil.
Hm, ovsem zjistit zda to skutecne neprasi znamena pristup k adekvatni merici technice, ktere se da duverovat. A ta se bohuzel nevali na kazdym rohu.
Nechci v zadnem pripade prudit, jsa dlouholety radioamater mam dokonce pro takoveto bastleni velke porozumneni, jen se pokousim predstavit co by se mohlo stat kdyby..
Pri dnesni legislative (BTW od dnesniho dne shodne s EU co se posuzovani shody tyka..) za splneni norem nese odpovednost vyrobce. V krajnim pripade by mohlo dojit k tomu, ze CTU zjisti ruseni, netusi nic o amaterskych upravach daneho zarizeni, sveze se po vyrobci a vyrobce si to samozrejme nenecha libit. Po kompak asi bude vymahat nahradu skody?? Proti tomu muze byt nejdrazsi APcko od Orinoca uplna sranda. Otazka zni, jestli stoji usetrenych par korun za to riziko.
Pres uvedeny nedostatek s dolni hranici vykonu je WL-1120AP povedena vecicka.
Ve 100Mega se daji se zivnostnakem aktualne koupit za 1550 bez DPH vcetne 5dBi pendreku..
Jojo, pravdu mas, zemrit to by byl problem. Ja v podstate jenom premejslim nahlas do fora co by asi tak slo ci neslo.
Nejlepsi bude asi jak navrhoval Shake vrazit za vystup z toho zesilovace T clanek timpadem se to utlumi jenom ve vysilaci vetvi a misto tam na to snad bude a taky to bude stat jenom par drobnejch za smd odpory.
Setkali ste se nekdo ze by po nastaveni klonovani MAC na Ovislinku WL-1120AP ten ovislink uplne umrel ? Prestane uplne komunikovat a neroutuje, nedela vubec nic. Pomuze az reset.
Zkouseli sme to na dvou ovisech proti SW AP Zcom-626 (Hostap). Vzdy stejnej vysledek. Do nastaveni klonovani to normalne komunikuje, po nastaveni klonovani linka uplne umre.
Na tom Zcomu je nastavenej WEP, a ma proti sobe dva klienty, 1x ten Ovis a druhej je ZCOM.Ovis je pripojenej k linux routeru (debian), za kterym jsou dalsi podsite (proto klonovani MAC).
Pak jsme zkouseli jeste na tretim ovisovi co je take proti SW AP ZCOM, (ten je pripojen k WinXP) klonovani a tam to faka jak ma.
Mohl by to delat ten WEP ???
Nevedel by nekdo jine reseni nez klonovani ? Napadl me tunel skrze toho ovise a vse i zebry routovat do nej. ALe to je takovy "necisty" a myslim ze by to bylo i pomalejsi.
Pánové, pojďme se radši věnovat tomu hw než opičárnám okolo.
Prohlášení o shodě je jenom prohlášení o shodě, u některých věcí to stačí jen napsat, některé musí být podložené zkouškami.
Je to to samé, co s mobilama, když si ho odblokuju, je to jen a jen moje věc, stejnak tak napájené součástky v ápéčku či cokoliv jiného. Samozřejmostí je ale provoz na moji zodpovědnost, protože většinou těchto zásahů přicházím o záruku (nový fw je diskutabilní, např. 100Mega.. to považuje za normální věc, v souladu se záručníma podmínkama), a také provoz, řekněme na mém pozemku (protože když to chci dát někam jinam, tak to musí odpovídat některým předpisům) - např. já si můžu doma stanovit, že fáze je v pravé zdířce (pokud má do těch prostor přístup i někdo jiný, tak to musím někde napsat, kde ta fáze je).
Takže nechme polemizování, zda ta a ta úprava je v souladu s něčím nebo není, max. můžem upozornit, že takhle by to asi být nemělo.
Takže úkol zůstává i nadále - snížit vysílací výkon pod 10-12 dB. Řešení opravdu vidím v přidaném útlumovém článku ve vysílací cestě (defakto elektronický cirkulátor). Bohužel nemám schopnosti ani možnosti tot vybádat :-(
Doufám, že to někdo zmákne :-)