To> moderatori
Myslite si, ze pomuze lepsi orientaci v tematu, kdyz bude 70% prispevku zmoderovanych? Viz ta hruza nahore.
Zamyslete se nad sebou, nez tento muj prispevek zmoderujete.
skoda ze jsem zde nenasel fotky ktere ukazuji ty zasnezene cocky :( v praze je preci jen snih trochu unikatni zalezitost. takze dalsich se dockame az buh vi kdy :(
co treba zkusit na cocky ten teflonovej sprej na okna u aut ?
fakt jsem nemel na ro to jeste na ty zmrzly strese fotit, takze tu proste nejsou. Je to sikma strecha, a cocky byly namrazene, musel jsem na ne dejchat.
2clock: s onanii nad svym skvelym vytvorem jsi jdi treba do jineho threadu, ale tadu je to offtopic...
Chci se zeptat, jestli je ta cocka vytapena, a potom jeste jestli ty tubusy jsou hermeticky zatmeleny nebo jen tak uzavreny a nebo jestli je tam nejaka dira na odtok vody.
__________________
Neposílejte prosím žádosti o uživatelskou podporu od Ronji na moje PM, ale posílejte je na Ronja mailing list.
Tedy, počáteční nadšení vystřídala tvrdá dřina. Většinu problémů jsme si způsobili sami, přesto si troufám říct, že je zejména na té plastové mechanice ještě hodně co vylepšovat (no, koneckonců prototyp...).
Některé problémy:
- kondenzace vody zevnitř na čočce. Paradoxně šlo o to, že v trubce nebyl odtok pro zkondenzovanou vodu a přitom jsme nezaizolovali uzávěr. Na druhé straně na zaizolované trubce problém s kondenzací nevznikl. Řešením není hermeticky uzavřená trubka, ale odtok pro vodu vyvrtaný na správném místě + odizolování všech děr na špatných místech.
- vibrace stožáru. Instalovali jsme lepší výložník. Nejde ani tak o to, že by Crusader nezvládl drobné výkyvy signálu v důsledku kývání, pokud je přišroubován u paty kovového stožáru - jde spíš o to, že se tím houpáním nějak uvolnily zaměřovací šrouby, a ztratilo se zaměření. Dnes jsme šrouby utáhli fakt hodně nadoraz a fest, uvidíme, jestli se to už nepohne, tak nešlo o konstrukční vadu, ale o doslova "nedotaženou" instalaci.
- zálohování přes OSPF se dá korektně vyřešit (používáme Quaggu), ale chce to napsat démona, který bude analyzovat packet loss (např. každých 10 sekund) - a v případě, že se nějaký objeví, tak rovnou ethernetový interface shodí, aby se nahodila OSPF záloha. Crusader totiž "trochu" funguje i při hodně špatném signálu - mii-tool hlásí link, a sem tam proleze i nějaký packet.
Celkově bych optický spoj charakterizoval jako "křehký" - "tvrdý" ale velmi zranitelný - zatímco Wi-Fi bylo spíš takové "gumové" a "nafukovací" - všelijak se to na těch stožárech kinklalo a houpalo a pořád to chodilo, ve větru, v dešti... Do budoucna vidím jako hodně nadějné nějaké integrované řešení, které zahrne i záložní wi-fi chipset a malou směrovou anténu, a které v případě výpadku optiky automaticky přeroutuje data přes wi-fi...
Tenhle thread jsem založil já, takže bych také rád oznámil, že se také hodlám věnovat jeho moderování.
Pro začátek jsem nastavil jako "Normal" některé příspěvky, které podle mě nebyly zas tak moc "Offtopic". To už mi víc přijdou offtopic čiré gratulace (tedy, děkuji za ně, ale stejně... velkou informační hodnotu nemají :-) Ponechal jsem jako offtopic pouze diskuzi o nejčastějších chybách při stavbě Ronji, to už je opravdu něco jiného. Připadné vyslovené konstrukční vady Crusadera by ale asi nebylo od věci probrat. Zatím to vypadá, že pokud vůbec nějaké jsou, tak se asi týkají jen mechaniky - určitě ne elektroniky.
Nevidím důvod zde nediskutovat třeba o nejčastějších problémech při instalaci Ronji, Crusadera i jakéhokoliv jiného optického pojítka. Těmito problémy jsou podle mě vhodná montáž, diagnostika úrovně signálu a vhodná konfigurace backupu. Mám už jakési praktické zkušenosti - samozřejmě oproti Clockovi zatím jen minimální - a rád je porovnám se zkušenostmi ostatních.
autor se vyse zminuje o jistem case stravenym chytanim infra signalu naslepo.
K tomu muzu taky prispet svou troskou: pro ruzne aplikace, kde potrebuju zkontrolovat, zda zarizeni vysila infracervene zareni, pouzivam levnou webkameru, ktera krome normalniho svetla vidi i infra. Vyuzil jsem to treba kdyz jsem kontroloval, jestli sviti dalkove ovladani nebo infralaser cdromky.
Kamera infrazareni zobrazuje ruzne, asi podle frekvence: bile, mirne nafialovele nebo mirne do zlutohneda.
Moznost tahat s sebou na strechu notebook s webkamerou se lisi strechu od strechy. Tam kde to jde, webkamera s prilepenym plexi, ktere pousti infra ale ne viditelne svetlo (kvuli citlivosti) by zamerovani urcite urychlila.
zamerovani webkamerou? Jasne, byly doby, kdy jsem si myslel, ze zamerovani infra budeme delat kamerou, jako na styl cervene ronji, na jednu stranu odrazku, a na druhe strane koukat, jestli se odrazi. Ale tohle saseni u crusadera pada, protoze ma takove vychytavky, jako silu signalu, nebo ledku "link". For je v tom, ze link se rozsviti uz pri chytnuti "zadneho" (velmi maleho) signalu. Potom se hlavice upne na hrubym zamerovani (tam kde je mountla primo na stozar) a pak si dozameris pomoci srobku na jemne zamerovani nejlepsi signal. Potom jeste mame jednochip s ethernetem, a kdys si chytnes malej link, tak se treba s laptopem pritelnetis do toho jednochipu, a on ti posila signal z druhe strany, takze si dozameris TX na nejlepsi signal na druhe strane, a to same na druhe strane. Na displayi je celou dobu videt sila signalu, takze se nemuze stat, ze by se zarizeni pohnulo, a nezjistilo by se to vzapeti na sile signalu. Alternativa k tomu je, ze jse pouzijou cbcka (mobily, nebo proste tak.), a diktuje se signal na druhou stranu spoje. Kdyz jsou na obou stranach lide se skusenostmi, tak to trva opravdu par minut, ale s Xch se to holt zamerovalo pul hodky. Signal je na obou stranach samozrejme stejny (resp. podle zamereni). K neustalemu monitoringu prispeje rovnez to, ze signal jde do routeru po RS 232, a v pripade nizkeho signalu lze prepnout na zalohu. Na displayi je take porad zobrazovano maximum dosazene aktualnim zamerovanim. Aspon clovek vi, co bude mit, a muze se srat ze zamerovanim na to maximum.... Ronja takovouto vyhodu bohuzel nema, clock sice vyse psal, ze se koupi voltmetr, ale je tam problem: z zadnych dvou ronji (mnooo, mozna se vyskytnou dve) nema zadna stejny napeti na sile signalu pri stejnem zamereni, odpada monitoring linky, a tudiz i moznost prepnout bez vypadku na zalohu. Vlastne jediny ukazatel kvality linky je packetloss.
Absolutní síla signálu při zaměřování k ničemu není.
Procedura zaměřování je procedura nalezení maxima. Tam je jedno, jak to ukazuje, stačí aby funkce byla rostoucí (definice: funkce f(x) je rostoucí, jestliže pro každá x1, x2, x1<x2 platí, že f(x1)<f(x2)).
Dále neplatí, že by packetloss byl u jakéhokoliv zařízení svázán se sílou přijímaného signálu - packetloss je při stejné síle signálu celkem dost závislý také na okolním osvětlení.
Co se týče infra vs. viditelného spektra, vidím viditelné světlo výhodnější i z jiného hlediska, než že 480/2000 Sb. na něm povoluje podstatně větší intenzity: je to výborná diagnostika.
Například se teď podařilo častou manipulací zlomit kabel u konektoru a nikdo si toho nevšiml. Link přestal po určité době samovolně fungovat - kontrolky vysílání fungovaly ale nepingalo to. Kouknul jsem se na balkón a viděl jsem, že vysílací hlavice nesvítí.
Vysílací hlavice obsahuje obvod, který při ztrátě signálu zhasne diodu, aby nedošlo k jejímu poškození překročením maximálního povoleného proudu. To znamenalo, že pravděpodobně vypadl signál. Čili jsem zkontroloval kabeláž a závada byla hned nalezena.
__________________
Neposílejte prosím žádosti o uživatelskou podporu od Ronji na moje PM, ale posílejte je na Ronja mailing list.