prozatim nam byl pridelen rozsah AS64619; 10.119.128.0/20
admini se to snazi diskuzi a dodani podkladu toto NESMYSLNE prideleni zvratit.
od soboty jsme cleny NFX a okolo 1.5 by jsme meli mit zprovozneny 100Mbs okruh na Sitel.
V soucasne dobe mame nekompatibilni rozsah s czfree(10.10.0.0/16) takze nas ceka precislovani cele site - cca 400lidi + hafo aktvivnich prvku, jelikoz v soucasne dobe pouzivame pro kazde AP(mysleno - kazde ssid - jedna antena) /25 je pro nas rank /20 tak nejak nepouzitelny - nastesti pokud danny bude trvat na svem tak prideleny rozsah priradime nezbytne nutnym hranicnim routrum a zbytek site zaNATujeme(nakonec budeme mit 1000x min prace, protoze nebudeme muset precislovavat :-) )
Nehodlame si kvuli nesmyslnemu rozhodnuti komplikovat zabehnuty chod site(sit byla zalozena 2003), kdyz lze pridelit rozsah /16.
v soucasne dobe mame aktivnich 1200 IP
ANO /20 rozsah nam bohate staci z hlediska poctu, z hlediska planovani site je nam k nicemu, pokud mame opustit zabehle zvyklosti a sit NESMYSLNE zacit segmentovat po /28 tak nam taky rozsah staci - no proc to neudelat slozite kdyz to jde delat jednoduse
Když už budete síť přečíslovávat, tak při tom klidně můžete změnit své zvyklosti
Dávat na jednu anténu /25 je přeci jen trochu plýtvání. Vzhledem k tomu, že na jeden sektor je rozumné připojit maximálně cca 10 lidí, vychází to 12 IP na každého připojeného. To je pro hodně let do budoucna nesmyslně vysoké číslo.
/25 by mělo smysl pokud by se jednalo o bridge přes 2 až 3 sektory. Dávat dnes /28 opravdu nemá smysl, /27 na většině sektorů stačí a pouze výjimečně je nutné použít /26. Ve chvíli kdy by nestačil rozsah /26 už bude stejně potřeba část lidí přepojit na další anténu aby byla zachována rozumná kvalita připojení (pokud ovšem není vaším cílem dodávat jen 1-2 Mbps).
Při vašem systému postavíte v /16 jen 512 antén. To vypadá jak ohromné číslo, ale např. v Pilsfree máme jen routerů 320 a sektorů na nich nepočítaně , takže vzhledem k průměru alespoň 3 sektory na router a lokální síti to vychází pouhých 128 routerů a to už není nijak ohromující číslo.
na jedne antene bezne 20-25 lidi a funguje to uz nekolik let, na kazdeho alokujeme 5 ip takze nam to vychazi idealne.
vetsina nasich clenu jsou rodinne domky - zadne panelaky
pb
07.04.2009 v 06:18
lazna
07.04.2009 07:41
Tento příspěvek byl moderován. K jeho zobrazení klikni
[zde]
(Moderated by
danny)
> Dosud tu nepadlo to zasadni - v cem onen "system" spociva, a proc "neni mozne" proste adresy pridelovat sekvencne, tak jak potreba skutecne jsou (tzn. kdyz nekdo potrebuje dalsi IP, dostane dalsi volnou
Nevim jak v tomto pripade, ale obecne to muze mit vyhody napr. pro shaping - neni treba na kazdy router distribuovat tabulku mapujici IP na uzivatele, kdyz chces mit na kazdem spoji shaping rovnomerny per uzivatele. Napriklad ESFQ by nemel byt problem upravit tak, aby zahodil nejnizsich nekolik bitu IP adresy.