ještě jedna, možná naivní poznámka.
V optice se téměř nevyznám, takže pokud kecám nesmysly, tak mně nemla?te, protože inspirace přisla ze zcela jiného oboru.
Za pár šupů lze v prodejnách zbraní zakoupit laciné české nebo čínské puškohledy umožňující přiblížení 5x, 10x, 20x.
Pokud by se vyfrézoval kus hliníku nebo jiného kovu tak, aby se na něj dal puškohled upevnit, opatřila se za pár stovek ještě jedna montáž do které by se uchytila přesně vyvrtaná hliníková kulatina, která by měla v otvoru umístěn snímací prvek, vznikla by relativně přesná a velmi laciná optická soustava, kterou by bylo možné po nastavení zavřít do plastové roury...
no, já jsem taky uvažoval o laseru. Honit 100 Mbit/s pomocí LED diod bych nepovažoval za příliš životaschopné.
Další možností by bylo použít třeba laciný hvězdářský refraktor. Třeba Konustart 700 umí přiblížení 50x až 200x (podle okuláru) a stojí něco kolem 4.000 Kč.
Je to sice dost, ale řešíme páteř a nikoli jednotlivé body.
Pánové, může mi někdo vysvětlit, proč blbnout s nějakými PCI/USB2/FireWire interfacy, když existují brouky jako ML6652 (podrobnosti v jiném threadu), který sdružuje konvertor TP10/100 Mps na fiber (a zpět), buzení LED a snad dokonce i nějaké základní přizpůsobování rychlosti stavu přenosového média ?
Použít tohle, tak může být ronja jen dvojtrubka s malým tiš?áčkem uvnitř a ven poleze jen napájení a TP kabel. Jestli je pro vývoj sériově vyrobitelné ronji (10 i 100) potřeba nějaký klíčový prvek, tak je to právě tenhle brouk.
Záleží na typu FPGA, ale lze říct, že třeba Spartan2 od Xilinxů by to zvládnout měl. Rychlosti 100 nebo 200 MHz jsou celkem běžné.
Já se zkusím mrknout na opencores, v jakém stavu je tamnější Ethernet core. Pokud už to dodělali, byl by kromě PCI i Ethernet, ze kterého by se ostříhaly nepotřebné věci.
Nicméně předesílám, že nejsem profesí FPGA vývojář a dosud jsem dělal jen menší projekty.
Osciloskop je bohužel jen dvoukanál 100 MHz (HP 54645A), ale na některé testování bych mohl kdyžtak půjčit něco rychlejšího, pokud by to bylo nutné.
no nemusime dela paralelne jinou technologii - kdyz dame paralelne 2 roury na vysilani a 1 na prijem, tak se dosah zvetsi 1.4 krat - to jde, ne? Pro 1.5km link to bude pres 2.2 km - to neni marny na to, ze se udela jedna blba roura s ledkou ci laserem. A bude to min nachylny na chveni vzduchu diky sirsimu paprsku. Jinak ten mediakonverter ma automatiku kdyz zjisti 10 mbitu jede 10 kdyz 100 jede 100 - takze kdyz ozelime 100mbit a pouzijeme 10 tak mame asi 8 dB k dispozici - vetsi energie pulsu. 100mbit ether jede 125Msymbolu/sec (tedy MBd) a tedy nejvetsi frekvence je 62.5 MHz, 10 mbit ether jede Manchester II s 20MBd/sec (10MHz). Puls u 100ky je tak 6.25* kratsi, tedy log (0.625=asi 8 dB).
A to klidne na dulezite linky muzeme dat 6 vysilacu v roure a uprostred prijimac. Dosah vice nez dvojnasobny (za idelanich podminek, nicmene nejakych 5dB/km musime pocitat - lehky opar).
no tyhle veci jsou idelani na zamerovani na vetsi vzdalenost - ja mam dva dalekohledy ktery hodlam namontovat na ronju aby se to dalo zamerit - ony tam tedy nemusi byt, kdyz se to povede. Ale dalekohled je uzitecnej - mel jsem je asi 3-4 roky na svym infra pojitku. Bez nich bych to nezameril - ale bylo to infra. CLock ma pravdu, je treba co nejvetsi sberna plocha. Napad to vsak byl dobrej.
no ten opencores design pci mam stazenej - ale neumim ani verilog ani vhdl. Uvazoval jsem o tom. Zatim vsak lepsi pomer cena/vykon dava to clockovo ronjidlo - je to jednoduchy. Hamming by se urcite hodil, kvuli chybovosti by to doost bodlo - ta opticka linka ma problemy se sumem kdyz je clovek par dB od sumu ma to horsi BER. Kdyby se podarilo udelat adaptivni kartu se zmenou rychlosti, tak by to nebylo vubec k zahozeni, zmenou rychlosti bychom dokazali dalsich 10dB vydojit pri zhorsenych atm. podminkach. Ale priznejme si - byl by to dlouhy vyvoj. Ja jsem delal malickost s XILINXem XC2000 - presne na tohle, framer/deframer. Melo to jen 2x oversampling coz jak vite je malo - hazardy.
Jinak ten ML6652 je na ceste, a to 4 kusy. Dorazi sem snad pristi tyden ci 14 dni. Kdyz je otestujeme do vanoc nez se vrati krakonos z USA, tak jich tam muze nakoupit vic. Dosly mi dnes taky MAXy MAX3963 3964 a 3263 kazdy v 2 kusech - maxim se vytah a jejich evropsky vzorkovy centrum to poslalo. BTW ten ML6652 by mel umet i prekompenzaci prubehu signalu pro LEDku - vite ze v fiber konektorech se pouzivaji i LEDky jsou levnejsi nemaji problemy s interferenci. Ale musi se rychleji nakopnout.
Vyuzil bych urcite te nabidky vyroby/financovani tistaku (muzes tridu 4?), pac tyhle brouky maji rozmery nozicek 2x hustsi nez normalni smdcka a ta horkovzdusna pajecka bude treba na ty brouky. Osciloskop se taky hodi, na 100 ether 100MHz uplne v pohode. Tistaky navrhuju v eaglu 4x pod linuxem - mam ale jen tu jejich free verzi licence (2 vrstvy, omezeni velikosti pcb). Jestli mas zkusenosti s VF tak se taky hodi.