CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Síť > co je NAT??
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
squire
Newbie

Registrován: 07.12.2004
Příspěvků: 9

co je NAT?? Příspěvek č. 1 

Pročítal jsem si FAQ a spoustu příspěvků na fóru a setkal jsem se s mnoha různými zkratkami a technickými pojmy. Některé jsem schopen si přeložit do srozumitelné češtiny (nebo spíš angličtiny ), ale z většiny jsem fakticky dost jalovej.
Myslím, že by nebylo od věci umístit zde něco jako rejstřík pojmů s vysvětlivkami. Aspoň se nebude každej novátor jako já ptát na každou piomost.
A teď mě hlavně zajímá co je to NAT. Pochopil jsem. že jde o zařízení... No, nepochopil. Prosím o vysvětlení, myslím že se mi ta "věc" bude hodit. Mám zájem o rozšíření sítě CZFree.NET a zároveň bych chtěl provozovat IGW pro uživatele z mého okolí.
Takže otázka zní, co je NAT?

__________________

-sq-

Old Post 07.12.2004 v 03:32
squire je offline   Click Here to See the Profile for squire   Find more posts by squire   Click here to Send squire a Private Message     Visit squire's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Fyzik
Team Leader

Registrován: 23.05.2002
Příspěvků: 1102

http://czfree.net/forum/glossary.php Příspěvek č. 2 

__________________

Old Post 07.12.2004 v 04:11
Fyzik je offline   Click Here to See the Profile for Fyzik   Find more posts by Fyzik   Click here to Send Fyzik a Private Message   Click Here to Email Fyzik   Visit Fyzik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
squire
Newbie

Registrován: 07.12.2004
Příspěvků: 9

aha Příspěvek č. 3 

Takže jestli sem to dobře pochopil potřebuju router. NAT by mělo vyřešit můj problém - potřebuji schovat IP adresy dvou (prozatím) počítačů za jednu veřejnou, ale jen částečně. "Maškaráda je tedy již z principu firewall pro příchozí spojení, protože pro něj router samozřejmně nemá žádný záznam v NAT tabulce a neví, kam jej má poslat, takže jej zahodí." - tzn. že když mi třeba přijde mail, tak ho router zahodí, protože neví kam s ním??

__________________

-sq-

Old Post 07.12.2004 v 05:07
squire je offline   Click Here to See the Profile for squire   Find more posts by squire   Click here to Send squire a Private Message     Visit squire's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Dzavy
Junior Member

Registrován: 21.03.2003
Příspěvků: 174

Příspěvek č. 4 

Jasně,
počítač s NAT (router) se zvenka tváří jako že má uzavřené všechny porty. Pokud na něm rozjedeš např. SMTP server pro příjem pošty, musíš provést mapování portu 25 na adresu routeru. Pokud si poštu stahuješ přes POP3 nebo IMAP, nic nastavovat nemusíš.

Old Post 07.12.2004 v 09:31
Dzavy je offline   Click Here to See the Profile for Dzavy   Find more posts by Dzavy   Click here to Send Dzavy a Private Message     Visit Dzavy's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
squire
Newbie

Registrován: 07.12.2004
Příspěvků: 9

díky za trpělivost Příspěvek č. 5 

dovolím si ještě jeden dotaz
jestliže někdo ze netu volá IP jednoho z počítřů za routerem, jak donutit router, aby správně přesměroval volání, jestliže nemá záznam v NAT?
jestli tomu dobře chápu, tak ten někdo musí volat tu jednu veřejnou IP adresu, kterou router přiděluje všem počítačům v síti pod ním, přičemž router by toto volání měl převzít a poté jej sám přesměrovat na odpovídající IP adresu. jak, když tam není informace o skutečné ip odpovídajícího compa? neměla by být, jinak je mi (v mém případě) NAT vlastně k ničemu...

__________________

-sq-

Old Post 07.12.2004 v 13:15
squire je offline   Click Here to See the Profile for squire   Find more posts by squire   Click here to Send squire a Private Message     Visit squire's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
jkt
Senior Member

Registrován: 04.04.2003
Příspěvků: 1111

Příspěvek č. 6 

ptat se na to, jestli maily chodi pres nat, je zbytecny, samozrejme chodi. neco jinyho je, ze kazde spojeni, ktere ma pres NAT projit, je potreba inicializovat zevnitr tve zanatovane site, takze treba nemuzes mit vevnitrzvenci pristupnej webserver, mailserver,... jde to, ale musis (napriklad) rict stroji co dela NAT, aby vsechno, co jde na port 25, presmeroval na stroj-ve-vnitrni-siti. hledej heslo "port forwarding".

pres NAT se dovnitr site proste nedostanes.

__________________

cd /local/pub && more beer > /dev/mouth

Old Post 07.12.2004 v 13:35
jkt je offline   Click Here to See the Profile for jkt   Find more posts by jkt   Click here to Send jkt a Private Message   Click Here to Email jkt     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
squire
Newbie

Registrován: 07.12.2004
Příspěvků: 9

Příspěvek č. 7 

hmm kašlu na to
zatim
stejně mam od providera 2 never ip a 1 verejnou
diky za rady pratele

__________________

-sq-

Old Post 07.12.2004 v 13:54
squire je offline   Click Here to See the Profile for squire   Find more posts by squire   Click here to Send squire a Private Message     Visit squire's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 19:34.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
 
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz