CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Diskuze před hlasovaním cloudů > Kdo má právo hlasovat
12345
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
danny


Registrován: 12.05.2002
Příspěvků: 5247

Team Member: ADMIN

User is Mapper

Příspěvek č. 65 

Old Post 18.04.2009 v 08:16
danny je pryč   Click Here to See the Profile for danny   Find more posts by danny         Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
simandl
zástupce 10.33

Registrován: 15.07.2002
Příspěvků: 1219

Příspěvek č. 66 

__________________

Naposledy upravil simandl 18.04.2009 v 20:35

Old Post 18.04.2009 v 20:31
simandl je offline   Click Here to See the Profile for simandl   Find more posts by simandl   Click here to Send simandl a Private Message   Click Here to Email simandl   Visit simandl's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pihhan
Member

Registrován: 12.02.2003
Příspěvků: 493

Příspěvek č. 67 

a) nebyl bys Simo tak laskavej a prestal tady tapetovat porad s tim samym znenim se zmenou 3 slov porad dokola? Nechces radej aktualni zneni udrzovat ve wiki a pripsat vzdycky jenom link?

b) pojem "CZF síť" je naprosto nešťastný a velice doporučuju změnit. Mě takový pojem indikuje spíš celistvou síť czf, než nějakou samosprávní jednotku. Rozhodně "cloud" má lepší popisovací vyjádření, i kdyby se jeho definice měla upravit. případně termín "CZF jednotka" nebo "CZF uskupení" nebo něco v tom smyslu, síť ale prosím ne.

c) zmanipulovat se dá všechno, není zas tak podstatné, jestli hlasujících je 40 nebo 200 (pochybuju že by hlasovalo přes tisíc lidí), to je fakt slabý argument. Kromě toho proti manipulaci je potřeba průhlednost a jasná pravidla, což myslím individuální hlasování uživatelů samotných splňuje mnohem lépe. Pokud se nepovažuje za důvěryhodné hlasování přes fórum s možnou manipulací, lze vždycky spáchat hlasování ověřené elektronicky např. pomocí PGP (což vyřadí ty, co s tím dělat neumí :-)). Nicméně řešení je záhodno mít spíš v té rovině, že bude existovat důvěra ve volební systém a důvěra pro správné výsledky, tedy že se to nikdo nebude pokoušet měnit.

d) nepovažuju za rozumné rozbít cloudy na všechny samostatné jednotky. ony cloudy byly zajímavé v tom, že se nějaká místní oblast musela shodnout na nějaké osobě. sice pro ně je jeden hlas na jednu právnickou osobu/neco v tom smyslu určitě uchoputelnější, ale máš představu, kolik by bylo ve výsledku takových hlasujících? Opravdu by byly ty hlasy kontrolovatelnější? Já tak nějak předpokládám, že ve většině cloudů budou aspoň 2 tak nějak dělitelné autonomní subjekty. Tím by se klidně zvojnásobil počet zástupců. Jaká bude tedy minimální jednotka a podle čeho se posoudí, že hlasovat může? Pokud to bude /20 rozsah, bude znevýhodněna síť šetřící adresy, která spotřebuje jenom /21 oproti síti, kde používají pro každý sektor Cčko a tak mají /18?

e) skutečně si myslím, že záležitosti týkající se přímo fóra není třeba, možná ani vhodné, delegovat na mezicloudy. Každý to tu čteme sami, a aspoň já si neumím představit, že někdo píše příspěvek za organizaci, případně 3 občanská sdružení v jediném cloudu. Proto mám za to, že by každý za sebe mohl samostatně hlasovat. mezicloudy by měly mít nějaké administrativní rozhodnutí typu co dělat s doménou, jak spravovat .czf nebo schvalování nějakých doporučení. Ale na fórum je to podle mě zbytečně byrokratický aparát se zbytečně mnoha vrstvami, navíc když příspěvky může psát stejně každý. Je to vhodné maximálně na přesun fóra při ohrožení důvěryhodnosti hostingu a zneužití uložených dat, což myslím není na pořadu dne.

Každopádně nějaké složitější návrhy, které by vůbec stály za to delegovat na zástupce, aby se propraly v seriózní diskuzi, tu snad ještě nebyly. Většina se točí spíš kolem osobních sporů nejrůznějších stran, na to zástupci fakt nejsou příliš potřeba. Čili až se tu bude formovat společná politika na výměnu IPv6 nebo něco zásadnějšího ve smyslu, že je velmi záhodno se masově shodnout po celé síti, než se to začne realizovat, mohou přijít na pořad dne mezicloudy. Nevidím důvod, proč by zástupci mezicloudů měli řešit tahanice o křesla ve skupině spravující fórum, to mohou stejně dobře rozhodovat uživatelé fóra. Protože tam stejně nic na společnou dohodu cloudu předanou zástupcem zpravidla nepůjde a půjde spíš jenom k omezení možnosti všech uživatelů se vyjádřit.

__________________

tisnov.czf

Old Post 18.04.2009 v 22:09
pihhan je offline   Click Here to See the Profile for pihhan   Find more posts by pihhan   Click here to Send pihhan a Private Message   Click Here to Email pihhan   Visit pihhan's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
simandl
zástupce 10.33

Registrován: 15.07.2002
Příspěvků: 1219

Příspěvek č. 68 

Ahoj,
a) na wiki asi jednou dojde, taky vím, že tohle není ideální, ale na druhou stranu tenhle thread je o sestavování a tak poslední verze sem prostě dávám.
b) mě se "CZF síť" líbí a nevymyslel jsem to já.
c) ano. Platí "důvěřuj ale prověřuj". Já to dělám a prověřovat neznámou množinu lidí je, podle mě, těžší než registrované zástupce.
d) nikdo cloudy nerozbíjí, jen se samostatným skupinám dá možnost požádat o samostatný hlas.
Já vím jen o jednotkách sítí, které by připadaly v úvahu, ale obecně s každou CZF sítí přijde jeden člověk co tu bude diskutovat a sdílet informace. Čím víc tím líp.
e) Neexistuje větší bohatství než možnost svobodně bez cenzury sdílet informace na jednom místě. Tohle fórum je, podle mě, to nejcennější co mezicloudy mají. Informace, které tu mohou lidé sdílet mají, podle mě, cenu zlata. Proto je, podle mě, naprosto nezbytné se snažit o kolektivní správu tohohle fóra, aby jeden názor, člověk nebo, jak píšeš, osobní spor neměl šanci vše tlumit. To, podle mě, kultivovaně zajistí jen mezicloudy. To je můj názor.

hezký den

__________________

Naposledy upravil simandl 18.04.2009 v 23:59

Old Post 18.04.2009 v 23:55
simandl je offline   Click Here to See the Profile for simandl   Find more posts by simandl   Click here to Send simandl a Private Message   Click Here to Email simandl   Visit simandl's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
danny


Registrován: 12.05.2002
Příspěvků: 5247

Team Member: ADMIN

User is Mapper

Příspěvek č. 69 

Old Post 19.04.2009 v 10:31
danny je pryč   Click Here to See the Profile for danny   Find more posts by danny         Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pihhan
Member

Registrován: 12.02.2003
Příspěvků: 493

Příspěvek č. 70 

__________________

tisnov.czf

Old Post 19.04.2009 v 17:32
pihhan je offline   Click Here to See the Profile for pihhan   Find more posts by pihhan   Click here to Send pihhan a Private Message   Click Here to Email pihhan   Visit pihhan's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
cipis
Senior Member

Registrován: 23.01.2003
Příspěvků: 4997

Příspěvek č. 71 

Koukám, že jsem předběhl před lety dobu, když jsem chtěl nechat rozhodovat samotné uživatele fóra :-)
Tehdá nebyla od ostatních podpora, teď už se někteří k tomu staví pozitivně ...

__________________

předseda Sdružení Tišnet, http://www.cipis.net

Old Post 19.04.2009 v 19:49
cipis je offline   Click Here to See the Profile for cipis   Find more posts by cipis   Click here to Send cipis a Private Message   Click Here to Email cipis   Visit cipis's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
danny


Registrován: 12.05.2002
Příspěvků: 5247

Team Member: ADMIN

User is Mapper

Příspěvek č. 72 

Old Post 19.04.2009 v 21:14
danny je pryč   Click Here to See the Profile for danny   Find more posts by danny         Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
simandl
zástupce 10.33

Registrován: 15.07.2002
Příspěvků: 1219

Příspěvek č. 73 

__________________

Old Post 20.04.2009 v 12:31
simandl je offline   Click Here to See the Profile for simandl   Find more posts by simandl   Click here to Send simandl a Private Message   Click Here to Email simandl   Visit simandl's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 74 

__________________

Old Post 20.04.2009 v 12:42
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
danny


Registrován: 12.05.2002
Příspěvků: 5247

Team Member: ADMIN

User is Mapper

Příspěvek č. 75 

Old Post 20.04.2009 v 13:41
danny je pryč   Click Here to See the Profile for danny   Find more posts by danny         Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 76 

Nemohly by Mezicloudy, NFX i VF být prostě tři rozdílné subjekty, se zcela rozdílnou subjektivtou, cíly i formou fungování ?

VF je prostě relevantní pro lidi, kteří se logují na VF. Mezicloudy mohou VF používat, určitě výsledky toho na čem se usnesou jsou relevantní pro uživatele VF, stejně jako výstupy z NFX - ale členové VF mají svojí agendu sami o sobě. Ti z nich, kteří jsou aktivními členy CZF, jsou potom další kategorií o sobě, zase odlišnou od řadových členů. Do něčeho nemají co kecat mezicloudům - ale do něčeho dalšího zase Mezicloudy nemají co kecat jim, obávám se.

__________________

Old Post 20.04.2009 v 13:49
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
simandl
zástupce 10.33

Registrován: 15.07.2002
Příspěvků: 1219

Příspěvek č. 77 

__________________

Old Post 01.06.2009 v 00:23
simandl je offline   Click Here to See the Profile for simandl   Find more posts by simandl   Click here to Send simandl a Private Message   Click Here to Email simandl   Visit simandl's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 08:44.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
12345  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz