CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Klubovna > Úvaha: Tak trochu jiný pohled na CZFree.Net
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Úvaha: Tak trochu jiný pohled na CZFree.Net Příspěvek č. 1 

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Naposledy upravil bohous 29.05.2003 v 21:05

Old Post 03.05.2003 v 20:48
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
stemar
Newbie

Registrován: 25.09.2002
Příspěvků: 70

Trousím slovíčko Příspěvek č. 2 

Když ono se k tomu těžko něco dodává. Popisuješ to docela zeširoka a v podstatě máš pravdu.

Za sebe můžu říct, že do CZFree jsem šel jednak kvůli přístupu na Net, jednak abych se něco dozvěděl/naučil o Linuxu. A dodnes nemám jasno co z toho bylo důležitější. Obé se mi splnilo v míře větší než jsem čekal. A jako bonus dostal krásně přehlednou psychologicko-sociologickou studii o vzniku společnosti. Pročítám fóra, bavím se a učím se.

A když tak vzpomínám na začátky, musím potvrdit že to těm nově příchozím nijak neulehčujeme. Kolik je nás takových co si už hezkou řádku měsíců slibujeme že jen co trochu "zmáknem" to naše AP napíšem o tom přehlednou a čitelnou "kuchařku" pro ty co přijdou po nás?


__________________

Já sám sobě připadám, že mi je 126 let. Pak sednu k Linuxu a připadá mi že mi je vosum!

Naposledy upravil stemar 29.05.2003 v 21:49

Old Post 29.05.2003 v 20:34
stemar je offline   Click Here to See the Profile for stemar   Find more posts by stemar   Click here to Send stemar a Private Message     Visit stemar's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
petrik
Senior Member

Registrován: 11.06.2002
Příspěvků: 1267

Příspěvek č. 3 

Presne, s tim se neda nez souhlasit a proto sem nikdo nic nepise. Kdybys napsal neco prudiveho, to by ses podivil, kolik bys mel reakci!

__________________

Cyberdyne Systems Terminator model 101

Old Post 29.05.2003 v 20:48
petrik je offline   Click Here to See the Profile for petrik   Find more posts by petrik   Click here to Send petrik a Private Message   Click Here to Email petrik   Visit petrik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Příspěvek č. 4 

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Old Post 29.05.2003 v 21:42
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
mamash
Newbie

Registrován: 29.06.2002
Příspěvků: 47

uvaha o uvaze Příspěvek č. 5 

Old Post 29.05.2003 v 23:36
mamash je offline   Click Here to See the Profile for mamash   Find more posts by mamash   Click here to Send mamash a Private Message     Visit mamash's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
blue4
Junior Member

Registrován: 01.10.2002
Příspěvků: 159

... Příspěvek č. 6 

vazeni, neni co dodat a nelze jinak nez souhlasit

mozna bych jen tohle doporucil precist vsem clenum czfree bez ohledu na znalosti. odkaz na tohle forum by taky mohl byt hned nekde na titulni strance, protoze tohle stoji za to precist...

__________________

Old Post 30.05.2003 v 15:52
blue4 je offline   Click Here to See the Profile for blue4   Find more posts by blue4   Click here to Send blue4 a Private Message   Click Here to Email blue4   Visit blue4's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

wow filozofie v technologii. Příspěvek č. 7 

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 30.05.2003 v 16:17
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
mamash
Newbie

Registrován: 29.06.2002
Příspěvků: 47

Příspěvek č. 8 

Hm, tak jsem freecz.net venoval par minut, precetl par prispevku a jsem z toho takovy rozpacity. Prijde mi to jako zbytecne plytvani lidskymi silami na dvou mistech soucasne.
Vzdyt prece vedeni diskusi a zadavani prispevku neni pro CZFree ani cilem (tim je rozsahla fungujici sit) ani smyslem (tim je udelat neco vic nez jen pripojovat lidi k internetu), ale proste jen nutnym a ne zrovna idealnim prostredkem. A z toho pohledu se da prece vydrzet, kdyz to nekde zaskripe. Nekdo nekoho utnul a smaznul jeho prispevky. No booze! Kdyz nekdo napise no novin, tak mu taky zkratej clanek, pripadne mu reknou "tohle nas nezajima, druhou pulku prepiste". Ale evidentne jsou lidi, co se muzou po..at, ze jim nekdo saha na jejich svobodu projevu.
Bez te censury to proste nepujde, protoze termodynamicke zakony jsou nemilosrdne, a censura je jeden z mala prostredku, jimiz se da proti rostouci entropii bojovat. A rozlisovat mezi censurou a moderovanim je podle me jen slovickareni, maximalne odrazejici nektere soucasne negativni konotace toho prvniho slova (pritom v Rime byl censor jednou z nejvazanejsich osob - bohuzel ted nemuzu najit jednu knihu, abych zjistil presnou etymologii).
Vcera jsme o tom vedli icq se StayD. Nekdo proste na sebe vzdycky musi vzit tu neskonale nevdecnou roli "moderatora" nebo "censora", ktery bude ridit diskusi nejakym zadouci smerem. Takova prilehava metafora je kapitan na lodi. Kdyby na lodi vladla anarchie (bez pejorativnich konotaci), tak by se nikam nedoplulo, protoze ocean je takove to archetypalni "apeiron" (cosi neohranicene) a plout se da nekonecne mnoha smery. Ale musi se proste najit nekdo, kdo rekne, popluje se tudy. A to samozrejme neznamena, ze to je jediny spravny smer, protoze spravnost smeru se vzdycky zjistit az v cili a ten je, jak znamo, za obzorem (=mimo moznosti pohledu kazdeho z nas). Byt censor nebo moderator, tj. ten, kdo rika "tudy jo, tudy ne" prece neni nic prijemneho ve smyslu "vino, zeny, zpev", ale je to obrovsky risk, protoze se pak muze ukazat, ze to bylo rozhodnuti spatne (a pak samozrejme musi nasledovat omluva, nikoliv poprava reptalu). A ve staroveku a driv se takovi vudci popravovali - jenom proto, ze jim to nevyslo (i kdyz to bylo neco tak nepredvidatelneho jako prichod destu).
Proto jsem mel hrozne dobry pocit, kdyz jsem v dubnu procital vsechny sahodlouhe prispevky (prekvapive dobre zasite kdesi ve strukture fora) o ruznych formach organizace a vlady v Czfree, ktere vyvrcholily v tom prohlaseni ze schuze ("Network Projects duben 2003" - myslim, ze to vyslo jen v CF), kde bylo vsechno rozdeleno do deviti zasadnich bodu dalsiho vyvoje, u vseho byli uvedeni odpovedni lide atd.
Samozrejme je otazka, jak se od te doby povedlo pokrocit. Ale je dulezite, aby v kazdy okamzik vsechno bylo v necich rukou, aby to sprezeni nekdo ridil. Ze to nema (a nechce) byt jenom Deu je prece zrejme na prvni pohled. Ale bez toho to proste nepujde, jestli to nema skoncit tak, ze se vsechno rozpadne na jednotlive pisecky, kde se bude lidem servirovat "chleb a hry" v podobe pripojeni na internet, protoze jim "prece o nic jineho nejde" (to neni citace, ale takhle nejak znely nektere predstavy na freecz.net). Je to pekne stare tema, velmi priznacne to vyjadril Dostojevskij v Legende o velkem inkvizitorovi - na co davat lidem svobodu a velke ideje, kdyz jim vlastne jde jen o ten chleba (narazka na Kristova pokuseni na pousti). Ale tudy prece cesta nevede.

Old Post 30.05.2003 v 17:16
mamash je offline   Click Here to See the Profile for mamash   Find more posts by mamash   Click here to Send mamash a Private Message     Visit mamash's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Příspěvek č. 9 

Tak, pánové, jsem moc rád, že se zde rozpoutala pěkná diskuse. Přesně to bylo cílem této úvahy - dodat impuls. Já vím, hodně lidí má větší či menší potenciál činit pozoruhodné věci, ale většinou, ne-li vždy, je třeba nějaký impuls, nějaké nakopnutí. Já to znám moc dobře. No a já zabývaje se čtením fóra, jsem dospěl k názoru, že je dobrá investice se tím zabývat a že to celé se do budoucna může vyvíjet velice zajímavě, a proto se snažím být alespoň trochu aktivní, v rámci možností. A takovýto impuls mám povinnost zase předat dál a "nakopnout" další. A ti by měli opět pokračovat. Je vidno po několika prvních komentářích resp. příspěvcích, že se to začíná dařit. Vidím také, že s mými názory souhlasíte. Snažím se pravdivě reflektovat a třídit, co vidím a kreativně přidávat své vlastní názory a poznatky.

Souhlasím i vašimi příspěvky, subjektivní pohledy na společné jevy a skutečnosti, na nichž se shodujeme. Zatím zde nezazněl nějaký negativismus. A v budoucnu určitě zazní a možná se zde zase lidé budou hádat jako mnohdy předtím. Záleží však na každém čemu chce věnovat čas a energii - hádání se, nebo věnování se něčemu užitečnějšímu.

Myslím, že docela užitečné by mohlo být u vláken vytvářet občas za začátek nějaký obsah, aby se v tom mohl čtenář vyznat. Jistě by to bylo trochu vhodné u vlánek s desítkami příspěvků. Zkuste se nad tím někdo zamyslet. Vím, že by to stálo asi na moderátorovi, byla by to námaha navíc, ale přehlednost by se jistě zvýšila. Nemusel by to být jen seznam s odkazy, ale krátké shrnutí, hlavní body diskuse a hlavně závěr pro netrpělivé. Možná by mohl být dobrý celý adresář důležitých témat, ještě nezpracovaných do FAQ, hlavně pro ty, jimž vyhledávání moc nejde, ale i pro ty, co brouzdají a nepachtí se po konkrátních problémech a otázkách.

Co se týče FreeCZ.Net, je to sice alternativa, ale škoda budovat něco, na čam se lopotily "generace" před tím. A navíc sledovat diskusi na více frontách je téměř nadlidské, nehledě na propojování souvisejících témat. Ještě krátce k moderaci - jsem pro zpřehlednění.

Jinak, na tuto úvahu odkaz na první stranu by nemuselo být špatné, ale spíše něco jako doporučené čtení, než oficiální onámení do hlavního sloupce. Tohle není (zatím) uspořádáno jako FAQ. (Možná jako filozofické či morální RFC .

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Old Post 30.05.2003 v 22:30
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
blue4
Junior Member

Registrován: 01.10.2002
Příspěvků: 159

Příspěvek č. 10 

__________________

Old Post 31.05.2003 v 11:36
blue4 je offline   Click Here to See the Profile for blue4   Find more posts by blue4   Click here to Send blue4 a Private Message   Click Here to Email blue4   Visit blue4's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
mamash
Newbie

Registrován: 29.06.2002
Příspěvků: 47

ctenarske deniky ne Příspěvek č. 11 

Ostatne nerika se tu nic noveho, vetsinou jsou to artikulace dobre znamych kapitol z dejiny lidske spolecnosti. Myslim, ze jednou z nejlepsich knih na tohle tema (svoboda, moc, nasili, demokracie, diktatura, kultura...) je "Mezi minulosti a budoucnosti" od Hannah Arendtove, ktera by podle me mela naopak byt povinnou cetbou kazdeho "obcana". Jak chytra a krasna zenska to byla!

Old Post 31.05.2003 v 12:13
mamash je offline   Click Here to See the Profile for mamash   Find more posts by mamash   Click here to Send mamash a Private Message     Visit mamash's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Stay d
Mafián
zastupce cloudu 10.40


Registrován: 04.10.2002
Příspěvků: 1428

Team Member: MOD

User is Mapper

Zpětné vykydání ala experiment Příspěvek č. 12 

__________________

Old Post 31.05.2003 v 17:51
Stay d je offline   Click Here to See the Profile for Stay d   Find more posts by Stay d   Click here to Send Stay d a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
mamash
Newbie

Registrován: 29.06.2002
Příspěvků: 47

Příspěvek č. 13 

A mame tu prvniho pragmatika, ochotneho vzit filosofii a naroubovat ji na skutecnost... :-)
Myslim, ze obe tvoje varianty nejsou realne.
Ad 1. Myslim ze forum (jako je tady i jinde) funguje vlastne jako jakysi chat spojeny s archivem. Asi jako kdyz si v Jabberu dam historii rozhovoru a koukam, co jsem kde komu vykladal. Zije vzdycky jenom ten konec, poslednich X prispevku. Nedovedu si predstavit clena, ktery by prochazel diskuse zpatky a u svych prispevku se rozhodoval, jestli to tam ma zustat nebo ne. To by byl musel byt pekne obsedantni neurotik, takovy ten co 200x denne ucese trasne na koberci... :-) Byla by to asi uzitecna funkce pro nektere pripady, ale nic se tim nevyresi ve veci prehlednosti celeho fora.
Ad 2. Tohle je nesmysl. Kdyby se dnes dal napsat skript, ktery by vyhodnocoval obsah, tak jo - ale to je utopie hodna Sedme z Deviti. Vzhledem k tomu, ze to nejde, tak nema cenu delat nejaky idiotsky skript, ktery jednou za cas nekam neco odsune a pridela tim praci adminum, protoze to zase budou vracet. Neverim, ze je mozne nastavit podminky tak, aby k tomu bezne nedochazelo. Nehlede na to, ze hodnotu informace nikdy nelze odhalit na zaklade ciselnych parametru (poctu prispevku apod.). Leda ze bychom se tu jednou nudili tak, ze by nas bavilo hrat hru se superskriptem, ktery veci schovaval na ruzna mista... :-)
Zaver: myslim, ze jedina cesta ven v soucasnosti je naprit maximum moderacnich snah na FAQ, hystericky o nej pecovat a co nejcasteji updatovat. Ted model "rybare", ktery kazdy den hazi site do amorfnich hlubin oceanu (fora) a neco cenneho z nich na konci dne vytahne. Dokonce mi pripada rozumne, aby se ta instituce "FAQ candidate" rozdelila na "Question candidate" a "Answer candidate". Jinymi slovy, aby FAQ koncil dosud nezodpovezenymi (velmi aktualnimi) otazkami, jez by odkazovaly na fora, kde se prave resi. A ve forech by se prave takove otazky i odpovedi na ne vybiraly a presouvaly do FAQ.
Hm, je to mozna trochu zmatene a hlavne by si to asi vyzadalo vetsi zasahy do struktury fora. Zkusim se nad tim jeste zamyslet.

Old Post 01.06.2003 v 16:51
mamash je offline   Click Here to See the Profile for mamash   Find more posts by mamash   Click here to Send mamash a Private Message     Visit mamash's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 03:03.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
 
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz