CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Ústředna > 3D úhlový reflektor a jeho vlastnosti
12
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
MarekBrezik
Junior Member

Registrován: 27.09.2004
Příspěvků: 156

3D úhlový reflektor a jeho vlastnosti Příspěvek č. 1


Old Post 23.05.2005 v 12:19
MarekBrezik je offline Click Here to See the Profile for MarekBrezik Click here to Send MarekBrezik a Private Message Click Here to Email MarekBrezik Find more posts by MarekBrezik Upravit/Smazat Příspěvek Odpovědět s Citací
MarekBrezik
Junior Member

Registrován: 27.09.2004
Příspěvků: 156

Příspěvek č. 2 

Uvítám jakékoliv příspěvky teoretického i praktického rázu, které budou zajímavé z pohledu samotného tématu, jakékoliv praktické zkušenosti, výpočty rád uvítám a když to bude v mé moci připojím svůj komentář.

Old Post 23.05.2005 v 12:30
MarekBrezik je offline   Click Here to See the Profile for MarekBrezik   Find more posts by MarekBrezik   Click here to Send MarekBrezik a Private Message   Click Here to Email MarekBrezik     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
jonáš
Junior Member

Registrován: 12.01.2003
Příspěvků: 136

Příspěvek č. 3 

No vychází to podobně (žádnej div) jako plechovka s trychtýřem, tam se pro obdobný rozměr (průměr ústí cca 40 až 50 cm) spočte taky kolem 18 dBi a přijde mi to mechanicky samonosnější .. dalo by se to stočit z pletiva OBI cca 15x15 mm rastr, kvůli snížení odporu větru, a uchycení plechovky objímkou je bezproblémový.

3D reflektor má výrobně výhodu rovných ploch, ale zas to bude chtít podpůrnou a nosnou konstrukci. A jak moc je to podle výpočtů citlivý na délky a umístění zářiče a pomocného elementu?

Naposledy upravil jonáš 25.05.2005 v 02:35

Old Post 25.05.2005 v 01:52
jonáš je offline   Click Here to See the Profile for jonáš   Find more posts by jonáš   Click here to Send jonáš a Private Message   Click Here to Email jonáš     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
MarekBrezik
Junior Member

Registrován: 27.09.2004
Příspěvků: 156

Příspěvek č. 4 

Old Post 25.05.2005 v 09:19
MarekBrezik je offline   Click Here to See the Profile for MarekBrezik   Find more posts by MarekBrezik   Click here to Send MarekBrezik a Private Message   Click Here to Email MarekBrezik     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Příspěvek č. 5 

Ahoj všichni,

3d úhlový reflektor jsem stavěl vloni na jaře, moje počáteční nadšení po zjištění všech úskalí trochu opadlo, takže jsem nakonec ani neudělal návod, který jsem měl původně v plánu.

Použil jsem pozinkovaný plech, spoj jsem řešil nýtováním. Anténu ani rozměry u sebe nemám, ale tuším že hrana krychle byla těsně pod 30cm s teoretickým ziskem něco přes 16dBi. Při praktickém testu jsem se při použití 17dBi trychtýře jako referenční antény dostal asi na 15dBi. (Komerční antény, zvláš? síta, se jako referenční neosvědčily - výrobci si až na řídké výjimky dost přidávají.) Jako nejpravděpodobnější vysvětlení nižšího naměřeného zisku vidím impedanční přizpůsobení - v té době jsem neměl možnost měřit. Přizpůsobení je další z důvodů, proč musím souhlasit s Jonášem a pro amatérskou výrobu bez možnosti měření doporučit spíš trychtýř. Na internetu dostupné vzorečky pro umístění napájecího monopólu do vlnovodu sice obecně nevedou k dokonalému přizpůsobení, ale u kuželového (kulatého) trychtýře se i tak s velkou pravděpodobností dostanete na rozumný PSV. Rozměry nejsou kritické. Trychtýře se totiž chovají velmi širokopásmově, 3D reflektor bude určitě "ostřejší".

S "monstrózností" to taky není tak jednoznačné, Krychle o hraně 30cm má úhlopříčku půl metru, takže "velikost ústí" 3D reflektoru je zhruba srovnatelná s trychtýřem (na 17dBi stačí u trychtýře průměr ústí kolem 35cm, nevýhoda je, že musí být relativně dlouhý, zvláš? pokud chceme mít malé postranní laloky). Potvrzuju, že trychtýř je v porovnání s krychlí pevnější, pozinkovaný plech u 3D reflektoru mi dost "vlál". Problém s uchycením už byl zmíněn (směr vyzařování není kolmý ani rovnoběžný s žádnou částí antény).

Jak to tak po sobě čtu, tak to může vypadat, že jsem proti 3D reflektoru zaujatý, ale to není pravda. Pořád je pro amatérskou výrobu lepší než yagi nebo nějaké mnohonásobné soustavy quadů nebo dipólů - velká výhoda úhlového reflektoru, stejně jako třeba trychtýře, je v možnosti jednoduchého nesymetrického napájení pomocí monopólu.

P.S.: Co se týče zdánlivé "příbuznosti" 3D reflektoru s trychtýřem, tak tam velké paralely nevidím - u trychtýře se siločáry elektrického pole "napínají" mezi protilehlými stěnami, 3D reflektor je imho třeba spíš vidět jako půlku úhlového reflektoru s přidanou zemní rovinou - dipól, resp. monopól je orientován rovnoběžně s reflektorovými deskami.

Old Post 25.05.2005 v 13:23
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
kabelnet
senior member
zastupce cloudu 10.41


Registrován: 22.07.2003
Příspěvků: 1578

Příspěvek č. 6 

při čtení Vládova postu mne asociovala anténa typu Backfire. Jak šli mé myšlenkové pochody napadlo mne že, tyto typy antén jsou více méně vhodné spíše pro nižšší kmitočty. A tak jsem si vzpoměl na Japonsko a starého odbrého pana Yagiho a tu se mne v kombinaci Yagina + toto pěkné 3D vybavila stará dobrá TV Color XB.
Napadá mne tedy šla by na Yaginu nabastlit tato 3D potvora. Yagině by vznikl dobrý ozařovač a 3D by měla dobrou anténu.
Kdesi kdysi cca v roce 1998 nebo 99 jsem s tím experimentoval a osvedčilo se mne na dvou kouskách ten ozařovač nedělat z rovných plechů ale, zakulatit je. např na ohýbačce plechu přiohnout cca po 2-4 cm. Fungovalo to na mmds naprosto luxusně. va kousky techto zařovačů mám ještě v komoře k dispozici.
Zdravím Karel

__________________

Old Post 26.05.2005 v 03:19
kabelnet je offline   Click Here to See the Profile for kabelnet   Find more posts by kabelnet   Click here to Send kabelnet a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Příspěvek č. 7 

Old Post 26.05.2005 v 07:49
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Vox
Junior Member

Registrován: 23.10.2002
Příspěvků: 114

Příspěvek č. 8 

Old Post 26.05.2005 v 08:44
Vox je offline   Click Here to See the Profile for Vox   Find more posts by Vox   Click here to Send Vox a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
MarekBrezik
Junior Member

Registrován: 27.09.2004
Příspěvků: 156

Příspěvek č. 9 

Old Post 26.05.2005 v 09:29
MarekBrezik je offline   Click Here to See the Profile for MarekBrezik   Find more posts by MarekBrezik   Click here to Send MarekBrezik a Private Message   Click Here to Email MarekBrezik     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Příspěvek č. 10 

Old Post 26.05.2005 v 10:36
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
MarekBrezik
Junior Member

Registrován: 27.09.2004
Příspěvků: 156

Příspěvek č. 11 

Old Post 26.05.2005 v 11:00
MarekBrezik je offline   Click Here to See the Profile for MarekBrezik   Find more posts by MarekBrezik   Click here to Send MarekBrezik a Private Message   Click Here to Email MarekBrezik     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
kabelnet
senior member
zastupce cloudu 10.41


Registrován: 22.07.2003
Příspěvků: 1578

Příspěvek č. 12 

Vlado proste Tv Colorka pro WiFi.
Jinak zakulacená odrazová plocha se z úspěchem používala na III tv pásmo vzhledem k vyšším kmitočtům by nám signál protekl takže to lze udělat pouze z plechu ne drátové. Ty plechy na odrazovou plochu ti přivezu je to z Duralu a případně to můžeš nafotit a postnout. a hlavně zaexperimentovat je to dělané na ozařovač California ampl. pro 2,1 GHz. Ten ozařovač to nemá takže v dvou nebo čtyř kombinaci by se to dalo s Quadem docela dobře využít asi tak jako 12-16dB anténa. S Yaginou netuším.
Zdravím Karel

__________________

Naposledy upravil kabelnet 26.05.2005 v 14:36

Old Post 26.05.2005 v 14:32
kabelnet je offline   Click Here to See the Profile for kabelnet   Find more posts by kabelnet   Click here to Send kabelnet a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Příspěvek č. 13 

Naposledy upravil vlada-strizkov 26.05.2005 v 23:26

Old Post 26.05.2005 v 23:22
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
MarekBrezik
Junior Member

Registrován: 27.09.2004
Příspěvků: 156

Příspěvek č. 14 

Old Post 27.05.2005 v 09:18
MarekBrezik je offline   Click Here to See the Profile for MarekBrezik   Find more posts by MarekBrezik   Click here to Send MarekBrezik a Private Message   Click Here to Email MarekBrezik     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Příspěvek č. 15 

Old Post 27.05.2005 v 10:44
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
MarekBrezik
Junior Member

Registrován: 27.09.2004
Příspěvků: 156

Příspěvek č. 16 

Old Post 27.05.2005 v 10:54
MarekBrezik je offline   Click Here to See the Profile for MarekBrezik   Find more posts by MarekBrezik   Click here to Send MarekBrezik a Private Message   Click Here to Email MarekBrezik     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 13:55.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
12  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz