CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Hardware > Ovislink WLA-5000AP
« 10111213141516171819202122
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
superweb
Senior Member

Registrován: 29.10.2004
Příspěvků: 809

Příspěvek č. 241 

__________________

Old Post 08.04.2007 v 11:14
superweb je offline   Click Here to See the Profile for superweb   Find more posts by superweb   Click here to Send superweb a Private Message     Visit superweb's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
the.max
Newbie

Registrován: 11.06.2003
Příspěvků: 60

Příspěvek č. 242 

__________________

RedHat, Debian, Mandiva, Gentoo.. neni to jedno? Vzdyt je to Linux a ne wokynka:-D

Old Post 08.04.2007 v 11:47
the.max je offline   Click Here to See the Profile for the.max   Find more posts by the.max   Click here to Send the.max a Private Message   Click Here to Email the.max   Visit the.max's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Aldapo
Senior Member

Registrován: 20.12.2002
Příspěvků: 1018

Příspěvek č. 243 

Old Post 08.04.2007 v 13:06
Aldapo je offline   Click Here to See the Profile for Aldapo   Find more posts by Aldapo   Click here to Send Aldapo a Private Message   Click Here to Email Aldapo     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Aldapo
Senior Member

Registrován: 20.12.2002
Příspěvků: 1018

Příspěvek č. 244 

Old Post 13.04.2007 v 07:12
Aldapo je offline   Click Here to See the Profile for Aldapo   Find more posts by Aldapo   Click here to Send Aldapo a Private Message   Click Here to Email Aldapo     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Murdoc
Newbie

Registrován: 12.03.2004
Příspěvků: 36

Příspěvek č. 245 

Old Post 22.04.2007 v 22:32
Murdoc je offline   Click Here to See the Profile for Murdoc   Find more posts by Murdoc   Click here to Send Murdoc a Private Message   Click Here to Email Murdoc     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
the.max
Newbie

Registrován: 11.06.2003
Příspěvků: 60

Příspěvek č. 246 

__________________

RedHat, Debian, Mandiva, Gentoo.. neni to jedno? Vzdyt je to Linux a ne wokynka:-D

Old Post 22.04.2007 v 23:58
the.max je offline   Click Here to See the Profile for the.max   Find more posts by the.max   Click here to Send the.max a Private Message   Click Here to Email the.max   Visit the.max's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Thunder.m
Junior Member

Registrován: 23.03.2003
Příspěvků: 197

Příspěvek č. 247 

Chtěl bych u nás začít připojovat členy na 5,4-5,6GHz, protože 2,4GHz je už hodně dlouho dost špatné a je to horší a horší.
Stojím teď však před pár otázkami, nejprve mě zajímá jak vlastně udělat AP, potřebuji, aby buď byla krabička plně transparentní (bridge na ethernetu a wlanu), nebo jedině použít Atherose CM9 jako AP, všude na AP máme routery a volná místa v PCI slotech, ale používáme dynamické routování, takže bych tam nerad dal nějaké netransparentní AP, umí tohle Ovislink, případně jiná krabička?
Dále je zapotřebí vyřešit otázku klientů (zařízení u členů), jsou tato zařízení dostatečně stabilní jako klienti proti těm samým, případně madwifi-ng? Zajímá mě také jak je to s provozní teplotou, budou na střeše, kde může být vzduch o teplotě i 50˚C, umí tato zařízení NAT (četl jsem že už se objevil firmware, který to asi umí, ale jestli ho někdo takto zkoušel provozovat), případně umí alespoň režim "fake bridge" alias "arp bridge"? Ještě mě zajímá jak jsou na tom tato zařízení po HW stránce, chci něco, co na svém místě bude fungovat pár let, né pár měsíců. Fungují bez problémů jako klienti proti madwifi-ng? Chtěl bych raději krabičky, protože cenou vychází o malinko lépe, než RB a pro členy je to mnohem jednodušší.
Zatím se rozhoduj právě mezi Ovislinkem WLA-5000AP, AirCA8-PRO a Compexem WP54AG, nicméně pokud máte nějaké z těchto poznatků i k jinému zařízení budu za ně velmi vděčný.
Počítám, že bychom v náší síti přešli na 5GHz u cca 100 členů během tohoto roku, proto bych rád nakupoval jeden model, který bude kvalitní a odzkoušený a nerad bych se dočkal nějakých nečekaných problémů.
Představuji si, že by bylo jedno 5GHz AP s nejspíš 18dB sektorem a k němu připojeno cca 10 wifi klientů, víc asi ne, nicméně potřebujeme mít možnost mít za klientem i routery s dynamickým routováním, což jestli jsem pochopil může být u Ovislinků velký problém.

Všem předem díky za odpovědi, až tento model nastartujeme určitě napíšu zkušenosti buď do tohoto fóra nebo nějakého podobného.

__________________

czela.net

Old Post 24.04.2007 v 00:23
Thunder.m je offline   Click Here to See the Profile for Thunder.m   Find more posts by Thunder.m   Click here to Send Thunder.m a Private Message   Click Here to Email Thunder.m     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
cipis
Senior Member

Registrován: 23.01.2003
Příspěvků: 4997

Příspěvek č. 248 

__________________

předseda Sdružení Tišnet, http://www.cipis.net

Old Post 24.04.2007 v 09:57
cipis je offline   Click Here to See the Profile for cipis   Find more posts by cipis   Click here to Send cipis a Private Message   Click Here to Email cipis   Visit cipis's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
nanotop
Junior Member

Registrován: 11.04.2005
Příspěvků: 198

Krabičková topologie Příspěvek č. 249 

AP má vysílat.
Router má routovat.
Léta praxe dokazuje spolehlivost a bezproblémovou údržbu
takové topologie.
.
Cipis má dobré zkušenosti i s jinými AP a
já vím, že nemá CPX moc rád, ale já bych CPX neměnil za nic.
Roky mi fungují bez jediné závady.
Pokud se rozhodneš pro CPX, pak pouze verze v 48V napájením.
Typ WP54AG.
Jsou plně transprentní v modu bridge (procházejí MAC adresy).
.
Topologie s PC+kartami je časově náročnější na údržbu.
Časem jsem ji úplně vypustil. Při poruše se obtížněji lokalizuje
závada a musíš prakticky všechno vypnout.
.
Topologie s karbičkama, krabička + router
(např. levný router EDIMAX-6104) je opravdu snadná na údržbu a pokud
nemáš dostatek času si hrát s PC, tak jí doporučuji.
Pokud shoří AP, nebo router, snadno vyměníš kus za kus.
.
Nicméně i já používám na centrálním rozhraní a na strategických
místech LINUX Smoothwall Express routery (ovšem bez wifi karet).
V rámci své sítě mám na Linuxech vypnuté NATy.
Smoothwal kreslí grafy, routuje a dělá
všechno na co si jen vzpomenu - doporučuji.
.
Pokud budeš administrovat větší síť sám jako já, doporučuji
topologii AP + router (krabičková metoda). Jinak hrozí, že se z
toho zblázníš, až ti z ničeho nic po bouřce klekne třeba 5 Linuxů
routerů s WIFI kartičkama a ty bude diagnostikovat, kde je chyba.
Síť ti nepojede a všichni se na tebe v tu chvíli vykašlou, jen ti
budou nadávat, že to nejede. Budeš na všechno sám a telefon
ti bude bez přestávky drnčet a ty zůstaneš uprostřed toho všeho
úplně sám, nikdo ti nepomůže protože náhodou nikdo nebude mít
čas - protože lidi nemají rádi problémy a nikdo nechce
někde zadarmo opravovat nějaké routery. Obzvlášť v
zimním období se na tebe pak každý vyprdne.
.
Já jednou musel jet do jedné 6Km vzdálené vesnice.
Vzpomínám si jak strašně mrzlo (-20°C) a já ve tři ráno měnil
jedno AP a jak jsem byl šťastný, že tam nemám PC s kartičkama.
Jen jsem vyměnil AP (krabičku) kus za kus a jel jsem fofrem domu.
.
Dopředu počítej s horší variantou, protože ta může klidně nastat.
Kupuj kvalitní věci s HW nebo IP WATCHDOGEM.
100 lidí administrovat už je fofr a pokud na to budeš sám,
tak už to chce "fištróna".
Já měl zprvu pomocníky, ale ti časem zlenivěli natolik, že musím
dnes všechno dělat sám - tak na to bacha.
.
Síti zdar.
OK1CQC

Naposledy upravil nanotop 24.04.2007 v 12:37

Old Post 24.04.2007 v 12:31
nanotop je offline   Click Here to See the Profile for nanotop   Find more posts by nanotop   Click here to Send nanotop a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Thunder.m
Junior Member

Registrován: 23.03.2003
Příspěvků: 197

Re: Krabičková topologie Příspěvek č. 250 

Díky za info, takže Compex WP54AG umí oproti Ovislinkovi WLA-5000AP navíc nativní bridge? Rozsah pracovních teplot (myslím ten praktický, ne teoretický) je podle tebe dobrý? Nemají nějaké HW vady, typu špatná elektronika? Umí to NAT? Případně nějaké další poznatky v čem se liší od Ovislinka, něco jsem tady už načetl, v zásadě mi o něco nižší rychlost nevadí, jak je na tom třeba co se týká citlivosti, nebo regulace vysílacího výkonu a přpojení se na madwifi-ng? Zajímají mě jen zkušenosti na 5GHz, ne 2,4.

__________________

czela.net

Old Post 25.04.2007 v 12:09
Thunder.m je offline   Click Here to See the Profile for Thunder.m   Find more posts by Thunder.m   Click here to Send Thunder.m a Private Message   Click Here to Email Thunder.m     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
nanotop
Junior Member

Registrován: 11.04.2005
Příspěvků: 198

Krabičková topologie Příspěvek č. 251 

Rozsah pracovních teplot neřeším.
AP dej do plastového rozvaděče, zespoda udělej díru na kabely,
velkou jako víčko od PET lahve. Nedávej tem průchodku, nech tu
díru volnou !!! (odvod kondenzátu) Nejlepší větrání je pořádná díra
Rozvaděč pak můžeš dát kamkoli, ven, na komín, pod střechu, atd.
.
NAT uvnitř sítě nezapínej. Pokud používáš dohledový systém,
např. Frienly Pinger tak ti nebude fungovat. A nešel by ti ani
Remote Admin. (resp. fungovalo by to, ale je to práce navíc v
nastavení).
.
Moje zásada zní: AP má vysílat a router routovat.
Kupuj AP, které umí regulovat výkon.
Jako router můžeš použít levný EDIMAX 6104K, vypneš NAT a
jedeš.
.
Dále doporučuji zkoušet a číst fórum.
Píšu hodně stručně, to proto že nemám čas.
Manželka mě pověřila bojovým úkolem :-)

Síti zdar.
OK1CQC

Old Post 25.04.2007 v 14:11
nanotop je offline   Click Here to See the Profile for nanotop   Find more posts by nanotop   Click here to Send nanotop a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
inzenyr
Senior Member

Registrován: 21.06.2002
Příspěvků: 620

Re: Re: Krabičková topologie Příspěvek č. 252 

__________________

32kBit linka mi staci, pokud nemusim stahovat 95% textu, ktery ma nulovou informacni hodnotu.

Old Post 25.04.2007 v 18:03
inzenyr je offline   Click Here to See the Profile for inzenyr   Find more posts by inzenyr   Click here to Send inzenyr a Private Message     Visit inzenyr's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Thunder.m
Junior Member

Registrován: 23.03.2003
Příspěvků: 197

Re: Re: Re: Krabičková topologie Příspěvek č. 253 

Díky, ale já se chystal použít tato zařízení pro připojování klientů, což je o dost jiná situace oproti PtP spoji, ty máme na madwifi-ng a ty šlapou velmi velmi dobře. Nicméně už jsem se rozhodnul uplně jinak, klienty na 5GHz začnu připojovat na Routerboardech, cenově to nevychází o moc hůř (RB133, nebo RB133c) a je jednodušší nastavit přesně to co chci, není problém snad s ničím včetně DFS a TPC, NATem, nebo bridgem, navíc můžeme členům umožnit výrazně jednodušší přidání wifi AP pro domácnost na 2,4GHz (prostě přidám miniPCI kartu a jede to). Až to tu rozjedeme na 5GHz tak poreferuji.

__________________

czela.net

Old Post 25.04.2007 v 21:38
Thunder.m je offline   Click Here to See the Profile for Thunder.m   Find more posts by Thunder.m   Click here to Send Thunder.m a Private Message   Click Here to Email Thunder.m     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Raven-il
Senior Member

Registrován: 26.04.2004
Příspěvků: 1199

Re: Re: Re: Re: Krabičková topologie Příspěvek č. 254 

__________________

Jen 700wattů ....... a měsíc je blízko

Old Post 25.04.2007 v 21:44
Raven-il je offline   Click Here to See the Profile for Raven-il   Find more posts by Raven-il   Click here to Send Raven-il a Private Message   Click Here to Email Raven-il   Visit Raven-il's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Thunder.m
Junior Member

Registrován: 23.03.2003
Příspěvků: 197

Re: Re: Re: Re: Re: Krabičková topologie Příspěvek č. 255 

__________________

czela.net

Old Post 25.04.2007 v 21:56
Thunder.m je offline   Click Here to See the Profile for Thunder.m   Find more posts by Thunder.m   Click here to Send Thunder.m a Private Message   Click Here to Email Thunder.m     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
i4wifi a.s.
Newbie

Registrován: 30.03.2007
Příspěvků: 95

AirCA8-PRO (RDAA-81) - firmware Příspěvek č. 256 

Old Post 21.05.2007 v 10:47
i4wifi a.s. je offline   Click Here to See the Profile for i4wifi a.s.   Find more posts by i4wifi a.s.       Visit i4wifi a.s.'s homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 10:33.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
« 10111213141516171819202122  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz