CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Unixové Systémy > Prometheus QoS 0.7.8
« 56789101112
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 161 

__________________

Old Post 11.10.2008 v 09:18
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 162 

qos-free-zone asi nezafunguje ... viz changeset 22, řádek 952 a 961.

Doprčic, teď už to chápu, proč to tam bylo :-(

V současné době tedy sice síť v qos-free-zone není ani markovaná, ani klasifikovaná, ale díky "default" v root HTB padne do hlavní "internetové" třídy, nikoliv do "médium". Tedy to nefunguje.

Old Post 11.10.2008 v 10:58
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Misla
Junior Member

Registrován: 26.11.2002
Příspěvků: 250

Příspěvek č. 163 

__________________

Old Post 11.10.2008 v 11:48
Misla je offline   Click Here to See the Profile for Misla   Find more posts by Misla   Click here to Send Misla a Private Message     Visit Misla's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 164 

HTB je pověšený vždy pouze na dvou síťovkách. I iptables pravidla jsou s určeným rozhranním. Tedy ty druhé dvě nebudou vůbec ovlivňovány.

Ledaže by tam byl někde byl nějaký vedlejší efekt, který momentálně nevidím ...

Old Post 11.10.2008 v 12:58
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 165 

__________________

Old Post 11.10.2008 v 13:14
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
her-ur
Newbie

Registrován: 02.02.2004
Příspěvků: 4

měsíční datový tarif Příspěvek č. 166 

Ahoj,
začal jsem používat promethea, rád bych ho použil i pro oshapování klientů, kteří mají zaplacený datový tarif. Tzn, klient si zaplatí např. 10 GB za měsíc a po dosažení toho limitu, by se mu nastavila ceil na rate, tak jako je to nyní u hard shapingu v prometheovi. Myslím, že přidat tuto featuru by nebylo tak obtížné. Jaký je váš názor?

Old Post 14.10.2008 v 13:41
her-ur je offline   Click Here to See the Profile for her-ur   Find more posts by her-ur   Click here to Send her-ur a Private Message   Click Here to Email her-ur     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 167 

No ale mě není jasné, co je na tom k doprogramování: prostě stačí pro měsíční místo denní datový limit spouštět Promethea jednou měsíčně, místo jednou denně :-) Samozřejmě: požadavek je zřejmě asi kombinovat denní a měsíční limity.. nebo o co přesně jde ?

Každopádně žádné měsíční limity se mi tam asi nechce programovat, zadarmo ani za peníze (samozřejmě, je to open source.. takže každý má právo si to tam dopsat... pokud změny commitne do společného SVN). Pointou HTB bylo, že fixní limity nejsou potřeba - že je lze počítat "on-fly" v reálném čase. A pointou Promethea je, že i když se ukázalo, že v reálném životě to tak docela nefunguje, tak přeci jen stačí tohle "zúčtování" provozovat jednou za 24-48h, a ne na celý měsíc (popravdě: kdokoliv, koho bychom oshapovali na celý měsíc, by od nás asi odešel)

Samozřejmě jistá představa, proč jsem do psaní téhle aplikace šel, je to, že by mohla sjednotit politiku, pomocí které internetové brány konkurují ADSL a mobilním operátorům - vytvořit jakýsi "cech" živnostníků v oboru internetového připojení dá se říct. A měsíční limity pokládám v podstatě za slepou uličku - takže fakt nevím, jaké peníze by to musely být, aby se mi to chtělo programovat...

(Nicméně napovím, čeho lze dosáhnout i bez zásahu do zdrojáků: Prometheus má tzv. Credit file, který u nás slouží k převodu nevyčerpaných dat z předchozího dne: pokud by člověk tento credit file automaticky generoval každý den před spuštěním Promethea podle nějakých vlastních pravidel, tak lze dosáhnout zajímavých efektů... i když nevím jestli přesně toho, o čem je řeč...)

Asi nejprůchodnější cesta je např. generovat si hosts soubor každý den nějakým skriptem z SQL databáze (takový skript se dá napsat v podstatě asi na řádky řádky v bashi nebo PHP), a řešit si toto omezování sosáků nějak ručně, skrze SQL databázi: protože ceil může mít úmyslně každá adresa nastavený úplně jinak, není potřeba vytvářet extra tarif (u Promethea keyword) jako třeba v LMS...

Pro generování měsíčních přehledů je BTW už dnes možné použít volání prometheus -m - pouze to zatím vygeneruje jen HTML stránku... takže ruční zásah obchodníka je pořád potřeba.

Osobně mě nikdy nebylo sympatické nějaké vytváření "zbraní hromadného ničení", které by obchodníkům umožnilo co nejefektivněji ždímat z lidí peníze: vždycky jsem měl za to, že by se kolem těchto algoritmů umožňující sofistikované "nepeněžní obchodování", "barterování", "nepeněžní úvěry", apod. měla rozvinout široká a v zásadě demokratická diskuze na téma "svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého". Mikroekonomická "Úvěrová politika internetové brány" není nepodobná makroekonomickým jevům, jako třeba "úvěrová politika centrální banky" - akorát se to vše děje poněkud v menším, regionálním měřítku...

No, ale když jsme u těch požadovaných features: ve skutečnosti, fakt už se chystám dodělat režim "-s", který by byla alternativou k "-p" a krome generování preview by rovnou selektivně oshapoval/oclassoval ty, kteří už svůj aktuální FUP pro dané období vyčerpali: takže potom by se měsíční limity aplikovaly tak, že by se plné znovunačtení promethea dělalo jen jednou měsíčně, a a několikrát denně by se spouštělo -s ... ovšem ouha: v tomto případě by -s muselo zároveň i přidávat třídy pro IP adresy nově přidané do konfiguráku, protože jinak by povolování připojení novým klientům bylo možné jen 1x měsíčně (u nás se jako omezující ukázalo i přidávání 1x denně - nakonec se to vyřešilo dočasným NATováním nově přidaných adres...)

__________________

Old Post 16.10.2008 v 11:50
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

vývojová verze 0.8.1-c Příspěvek č. 168 

__________________

Old Post 16.10.2008 v 12:34
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
EagleSK
Newbie

Registrován: 11.09.2006
Příspěvků: 49

Connbytes Příspěvek č. 169 

Zdravim. Neviem ci mi vobec niekto bude vediet odpovedat na moju otazku, ale potrebujem vyriesit problem s "aktivnymi" stahovacmi, ktori maju zaplatene ucty na rapidshare a jednoducho mi zabiju AP. Hodilo by sa mi nieco ako connbytes, cize po suvislom datovom toku, ktory presiahne napr. 50MByte, sa obmedzi dynamicky rychlost tohto datoveho toku podla stanovenych podmienok. Je mozne nieco podobne implementovat do Promethea? Alebo mi vie niekto poradit ako by som dany problem vyriesil bez toho, aby mi to ovplyvnilo samotny beh promethea?
Vdaka.

Old Post 04.11.2008 v 19:21
EagleSK je offline   Click Here to See the Profile for EagleSK   Find more posts by EagleSK   Click here to Send EagleSK a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 170 

pro začátek by max. rychlost přidělená jednotlivým uživatelům na AP měla být nižší, než fyzická kapacita média. u nás nikdo na wi-fi nemá víc jak 1.2 Mbps.

problém je tu s tím že ti to zabije to spojení už o vrstvu níž, podle mě. kdyby šlo jen o rozumné nasdílení čistě se chovajícího média, tak jednodenní limity stačí, a HTB pořeší realtime výkyvy.

klasická 2.4 Ghz AP ti zabije daleko spíš počet packetů za sekundu, když jsme u toho. viry vyvolávající floody napáchají více škody, než download velkých packetů. a floody ti to hlavně zabijou ještě než se to vůbec dostane k traffic shapingu, ty packety. 2.4 Ghz je prostě dead technologie, je vhodná tak max. pro připojení jednoho klienta současně.

no ale Prometheus bude mít feature na omezení IP s překročenými limity ještě během dne, což k tomuto účelu můžeš asi použít. pouze nevím, kdy to dodělám. sice nějaké nabídky že by podobnou funkci někdo zaplatil tu byly... ale nic konkrétního.

já mám práce až nad hlavu, a v naší síti to priorita není.

__________________

Old Post 05.11.2008 v 10:38
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
EagleSK
Newbie

Registrován: 11.09.2006
Příspěvků: 49

Příspěvek č. 171 

Old Post 05.11.2008 v 11:00
EagleSK je offline   Click Here to See the Profile for EagleSK   Find more posts by EagleSK   Click here to Send EagleSK a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 172 

už mám vymyšlené jak na to - prometheus si někam zaloguje vztahy mezi IP adresami a čísly těch traffic class, a vždy, když bude potřeba něco shapovat, tak zruší a znovu vytvoří jen to jedno konkrétní pravidlo. takže to celé proběhne rychle - asi jako režim se switchem -p (preview)

ale skutečně: není žádná extra motivace to tam dodělat. kromě toho je to open source... můžeš se domluvit i s jiným programátorem...

__________________

Old Post 05.11.2008 v 11:36
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
EagleSK
Newbie

Registrován: 11.09.2006
Příspěvků: 49

Příspěvek č. 173 

Old Post 06.11.2008 v 18:13
EagleSK je offline   Click Here to See the Profile for EagleSK   Find more posts by EagleSK   Click here to Send EagleSK a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 174 

__________________

Old Post 08.11.2008 v 16:11
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 175 

__________________

Old Post 08.11.2008 v 16:27
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pihhan
Member

Registrován: 12.02.2003
Příspěvků: 493

Příspěvek č. 176 

No moment, o kterých prioritách se tu mluví? Já teda žiju v přesvědčení, že priorita u htb se pohybuje v mezích 0-7, celkem osm hodnot. Podle mě to žádné 99 ani 98 zpracovat neumí, zkusil bych, jestli to nebude tím.

Old Post 14.11.2008 v 21:08
pihhan je offline   Click Here to See the Profile for pihhan   Find more posts by pihhan   Click here to Send pihhan a Private Message   Click Here to Email pihhan   Visit pihhan's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 08:51.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
« 56789101112  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz