CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Hardware > propojeni siti na 10Km s primou viditelnosti
12
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
xadas
Newbie

Registrován: 23.07.2003
Příspěvků: 7

propojeni siti na 10Km s primou viditelnosti Příspěvek č. 1 

hoj,
potrebuju poradit jak na %subj%, jaky hw(karty, anteny, ap) nakoupit.
Jedna strana bude panelak a jedna tovarni komin. No a v neposledni rade by mne zajimalo kde ten hw sehnat ...
Rad bych to spojil co nejvyssi rychlosti, protoze na lince bude celkem cilej ruch
koukal jsem ze jsou moznosti 11, 22 a 54Mbit

Old Post 31.07.2003 v 00:49
xadas je offline   Click Here to See the Profile for xadas   Find more posts by xadas   Click here to Send xadas a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Příspěvek č. 2 

I když mě tu už asi za mojí propagaci někdo brzo zastřelí, tak si nemůžu pomoct ale nedá mi to
Deset kilometrů je už poměrně slušná vzdálenost,
Obecně platí, že je nejlepší mít co nejziskovější antény a co nejlepší hardware.

Základní potíž je s dodržením GL/12/R/2000 tedy maximálním vyzářeným výkonem.
pro tuto vzdálenost už nelze používat zařízení, která umí omezovat výkon na 0 dBm, protože prostým součtem se dospěje k následujícímu výsledku:
jsou potřeba pro tuto vzdálenost antény se ziskovostí 27 dBm. vzhledem k tomu že se takové asi nedělají tak potřebuješ 2 x 29 dBm antény, běžný útlum na trase při použití kabelu Belden H1000 či RLA10 je 0,22 dBm/metr konektor má útlum 0,5 dBm, bleskojistka je 0,5 dBm spojka 1 dBm.
kabelu jsou 4 metry. pigtail má útlum 0,75, takže výsledek útlumové trasy je 4,13 dBm. celkem je tedy vyzářený výkon v decibelech 40,87 dBm. po přepočtu na mW to je je 12,2W (12218 mW). To znamená že překračuješ povolenou normu 123x. Z toho důvodu se už musí používat tzv. cirkulátory, které ti utlumí vyzářený výkon ale nesníží citlivost. při použití cirkulátoru 21 dBm jsi v normě a neporušuješ žádné limity. v tu chvíli jsi schopen na těch svých 18 Km komunikovat rychlostí 11Mbps.

Pro komunikaci rychlostí 54 Mbps by jsi musel nasadit antény se jejichž zisk je 45 dBm a použít cirkulátor s útlumem 35 dBm
nechci tu zabíhat do technických podrobností, ale mám pocit že taková anténa má průměr kolem pěti metrů možná víc, takže bych o tomto neuvažoval.

výsledná velikost antény a cirkulátoru záleží také na technologii kterou hodláš používat.
mnou počítaná soustava je šitá na produktech Orinoco AP-2000 a Orinoco Ethernet Converter s PCMCIA kartami Orinoco Gold

Orientační ceny:
29 dBm anténa: 5-10 000/kus tedy 10 - 20 000.
2x MMCX pigtail : 1000
Belden H1000 (RLA10) 29kč/m (je nutné použít 8 m) = 232 Kč
2x cirkulátor s útlumem 21 dBi: 5000/kus (10 000).
Orinoco AP-2000 s jednou PCMCIA kartou 16 000 se dvěmi 18 000
Ethernet media konvertor (staniční adaptér) 13 000.
Bleskojistka: 800 (1600)
Cena celkem je orientačně přes 50 000.

Je možné používat jiné technologie, ale je to dost o ústa.
Hlavně na komíně potřebuješ mít kvalitní vybavení, protože to je přeci jen poměrně dost z ruky.

Nevím co kde chceš používat, takže od toho by se odvíjeli další informace a nezbytné investice.

Je to teoreticky možné provozovat na dvou počítačích, ale kvalita bude pravděpodobně nic moc. navíc u komínu je použití počítače je téměř vyloučeno z toho důvodu, že tam jednak není skoro ani kam ten komp umístit, dále nestabilita systému jako takového (chyby v OS, hardwarové problémy), mnohem větší energetická náročnost (z toho vyplývající skoro nemožnost tento bod zálohovat).
Možná to také půjde postavit na compexech.

Důvod proč jsem ti doporučil orinoca je to, že je to jedna z mála bezproblémových technologií s poměrně slušně propracovaným systémem, administrací, jak vzdálenou tak lokální a ve cvhíli kdy komunikuje orinoco proti orinocu, tak používá proprietární kód který zvyšuje stabilitu sítě proti výpadkům a je schopen také částečně eliminovat problém s nízkou přenosovou rychlostí pásma). typicky se dosahuje maximální rychlosti kolem 6Mbps.
s orinocem je to o necelý megabit víc.

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 31.07.2003 v 02:23
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
yupee
Member

Registrován: 15.11.2002
Příspěvků: 454

Vyzareny vykon Příspěvek č. 3 

Jen par drobnosti:
Napr. u XI626 jde vyzareny vykon omezit az na -22,5dBm/1MHz(takze urcite min nez 0)
RLA10 ma myslim 0.25dB/m (coz neni az tak velky rozdil)

Jestli se mylim necham se (NE)rad poucit :-)

Bye Yupee

__________________

NOT connected node SklenikNET

Old Post 31.07.2003 v 07:37
yupee je offline   Click Here to See the Profile for yupee   Find more posts by yupee   Click here to Send yupee a Private Message   Click Here to Email yupee   Visit yupee's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Tonda F
Junior Member

Registrován: 20.07.2003
Příspěvků: 179

Pěkné Příspěvek č. 4 

__________________

Když jsem na netu tak teprve začínám žít.

Old Post 31.07.2003 v 10:30
Tonda F je offline   Click Here to See the Profile for Tonda F   Find more posts by Tonda F   Click here to Send Tonda F a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Příspěvek č. 5 

aha, tak se omlouvám spletl jsem si vzdálenost s někým jiným.
v tom případě lze použít antény 21 dBm, cirkálátory 12 dBm,
cena antén je do 1500 bez daně, cirkulátor potom stojí zhruba 2500, takže cena mnou navrhované soustavy je potom do 30 000

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 31.07.2003 v 10:40
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
papalas
Newbie

Registrován: 20.09.2002
Příspěvků: 24

Příspěvek č. 6 

Smile inside provozuje spoj na 18 km mezi Ricany a ?Cernym mostem? V nejakem threadu to snad i popisuje. Co pouzit hledani?

Old Post 31.07.2003 v 11:29
papalas je offline   Click Here to See the Profile for papalas   Find more posts by papalas   Click here to Send papalas a Private Message   Click Here to Email papalas   Visit papalas's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
yupee
Member

Registrován: 15.11.2002
Příspěvků: 454

Anteny Příspěvek č. 7 

Pred koupi anteny doporucuji zvazit moznost antenu postavit.
Prave jsem koupil metrovou parabolu od satelitu - cena 200Kč.
Jedno odpoledne prace - ozarovac plechovka od redidla.
Drobne upravy drzaku.
Zisk te anteny je podle srovnani s 17dB Yagi kolem 30dB.

To jen pro zamyslenou (nikomu to nevnucuju).

Bye Yupee.

__________________

NOT connected node SklenikNET

Old Post 31.07.2003 v 13:13
yupee je offline   Click Here to See the Profile for yupee   Find more posts by yupee   Click here to Send yupee a Private Message   Click Here to Email yupee   Visit yupee's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Bobbik
Junior Member

Registrován: 19.11.2002
Příspěvků: 149

Příspěvek č. 8 

Old Post 31.07.2003 v 13:40
Bobbik je offline   Click Here to See the Profile for Bobbik   Find more posts by Bobbik   Click here to Send Bobbik a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Příspěvek č. 9 

zapoměl jsi ještě odečíst maximální povolený vysílací výkon, což jest 20 dBm máš potom nad limit 4,5 dBm takže musíš použít cirkulátor o 5 dBm. a jsi v pohodě.
pigtaily s tímto útlumem normálně kupuji, jestli je chceš tak se ozvi, za 489 kaček jsou tvý.

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 31.07.2003 v 15:19
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
skeptik
HF Assistant

Registrován: 05.09.2002
Příspěvků: 586

Příspěvek č. 10 

__________________


- Skeptik

Old Post 31.07.2003 v 15:27
skeptik je offline   Click Here to See the Profile for skeptik   Find more posts by skeptik   Click here to Send skeptik a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Bobbik
Junior Member

Registrován: 19.11.2002
Příspěvků: 149

Příspěvek č. 11 

Old Post 31.07.2003 v 16:21
Bobbik je offline   Click Here to See the Profile for Bobbik   Find more posts by Bobbik   Click here to Send Bobbik a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xadas
Newbie

Registrován: 23.07.2003
Příspěvků: 7

tak nevim Příspěvek č. 12 

no cena je dost vysoka a jeste nikdo mi nerekl kde to sehnat ... nehlede ze se nejak nemuzete dohodnout jak to doopravdy je jeden tvrdi ze cirkulatory (intelegenti hub - jen tak mimochodem nekdo mi tvrdil ze to pridava zbytecnej sum a ze je to uplne na nic) nekdo ze staci karta/ap s regulovatelnym vykonem ... ( to celkem nechapu to se jako da regulovat prijimaci i vysilaci vykon zvlast? ... no berte to tak ze tomu moc nerozumim).
Bavil jsem se s typem z contactelu a ten mi tvrdil ze se to da resit 2ma antenama na kazdy strane + nejaky levny zarizeni ale to mi nerekl co to je asi nejakej obyc hub ale bojim se aby ty 2 anteny se nerusili

Old Post 31.07.2003 v 18:39
xadas je offline   Click Here to See the Profile for xadas   Find more posts by xadas   Click here to Send xadas a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xadas
Newbie

Registrován: 23.07.2003
Příspěvků: 7

k tem vyrabenejm antenam Příspěvek č. 13 

s tim satelitnim talirem to je dobrej napad, ale kdo mi pak zaruci ze neprekrocim limity? nechci aby na mne nekdo vylitl ...

Old Post 31.07.2003 v 18:52
xadas je offline   Click Here to See the Profile for xadas   Find more posts by xadas   Click here to Send xadas a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Příspěvek č. 14 

Na pigtaily se ptej výrobce (proxim) ne mě. jenom říkám co kupuju a za kolik.
Ohledně výkonu: zkus si to přepočítat ještě jednou prosím.
Počítáš s něčím jiným než jsem počítal já.
Původní hodnoty byly následující:
Orinoco má vysílací výkon 15 dBi
Anténa má ziskovost 29 dBi
15+29=44 dBi po přepočtu do wattů to je přes 2 watty
Útlum trasy je kolem 4 dBi (nehádejme se o desetinách)
takže:
15 (zařízení) + 29 (anténa) - 4 (konektory, kabel, pigtail) - 20 (maximálný povolený vyzářený výkon celé sestavy) = 20
toto číslo (20) je hodnota o kterou překračuješ GL, takže na toto si necháš udělat cirkulátor. Celý tenhle výpočet byl vztažen k variantě na 18 km. protože se ale jedná o vzdálenost 10 km, stačí použít antény 21 dBi. v tu chvíli překračuješ povolený limit o 12 dBi, proto se použije cirkulátor na tuto hodnotu.
Málokteré hardwarové ap umí omezit vysílací výkon na 1 mW, pokud to umí tak cena těžce překračuje cenu zařízení které to neumí včetně cirkulátoru. (neberu v potaz cenu PCI karet).

----------------------------------------------------------------------------------

Se satelitním talířem limity nepřekročíš, za předpokladu že použiješ zařízení, které umí regulovat výkon, nebo použiješ právě cirkulátor.

Cirkulátor zbytečný šum nepřidává, nebo jen opravdu mizivé procento. Cirkulátor ti právě omezuje pouze vyzářený výkon nikoliv citlivost. Útlumový člen ti omezí jak citlivost tak vyzářený výkon (je to ekvivalent příšerně dlouhého koaxiálního kabelu).

Osobně neznám žádný inteligentí hub který má v sobě WLAN technologii. Ale nesežral jsem všechnu moudrost světa. Ohledně vysílání jednou anténou a přijímání druhou anténou znám pouze Breezenety, Breezecomy a Breezeaccesy, ale ty jsou cenově hodně někde jinde, navíc mají mizernou přenosovou rychlost.

V současné době můžu nabídnout antény 21 dBi a 25 dBi.
cena za první je 1450 a cena druhé je 1500. Jsou to sítové antény.
Jako technologii bych ti navrhl Zcomax XI-1510V na obě strany. cenu z hlavy přesně nevím, ale neměla by přesánhout 7900.
Cena je uvedena bez DPH.

Pak mohu nabídnout ještě Orinoco AP-2000 1490 bez DPH, V tomto případě se jedná o dvojíté apčko, k tomu je potřeba dokoupit ještě PCMCIA karty buď orinoco silver nebo gold.
jo ty se už nedělají. jsou k dispozici pouze orinoco classic gold (je to už jediná anténa která má výstup na externí anténu) a pak tu jsou tzv. klientské karty které výstup nemají. cena za tuhle kartu se pohybuje do třech tisíc( s tím výstupem). na jako klienta bych opět použil orinoco tentokrát ethernet konvertor, jeho žecna je kolem deseti tisíc. výhoda celé téhle soustavy je v tom, že pokud se použije technologie od stejného výrobce, je schopná se vyrovnat mnohem lépe s rušením. musím ještě dodat že orinoca mají obecně nejlepší citlivost. pro přenos rychlostí 1 Mbps je citlivost -94 dBi

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 31.07.2003 v 21:37
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Bobbik
Junior Member

Registrován: 19.11.2002
Příspěvků: 149

Příspěvek č. 15 

Old Post 31.07.2003 v 22:47
Bobbik je offline   Click Here to See the Profile for Bobbik   Find more posts by Bobbik   Click here to Send Bobbik a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
skeptik
HF Assistant

Registrován: 05.09.2002
Příspěvků: 586

Příspěvek č. 16 

__________________


- Skeptik

Old Post 31.07.2003 v 22:54
skeptik je offline   Click Here to See the Profile for skeptik   Find more posts by skeptik   Click here to Send skeptik a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 07:48.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
12  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz