CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Hardware > wifi sit s velkym poctem uzivatelu
« 23456789
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
Falcon
Old Post 15.03.2004 18:49
Tento příspěvek byl moderován. K jeho zobrazení klikni [zde] () Příspěvek č. 113 
Lada Zuzjak
Old Post 15.03.2004 19:59
Tento příspěvek byl moderován. K jeho zobrazení klikni [zde] () Příspěvek č. 114 
nickac
Newbie

Registrován: 29.01.2003
Příspěvků: 37

Trochu jinak a ze života... Příspěvek č. 115 

Ahoj Falkone. Prošel jsem se svými AP několik stádií a omylů a jsem stále ještě Widlák. Shrnu své poznatky.

Do doby svého prvního AP jsem linux neviděl. Podotýkám, že programování pro mne jinak není neznámou.
Začal jsem jsem, jako mnozí na HW s tím, že to "zatím bude stačit". Velmi brzy nestačilo a byly to vyhozené peníze a ztráta času s konfigurací fičur, co pak stejně nefungovaly (nebo nepoužitelně - regulace pásma na IX1500V).

Je nezbytné limitovat trafic i na subnetu AP, jinak ti ten lokál zahltí internet!

Jistě, teda linux, ale jak na to. SEŽEŇ ZNALÉHO ČLOVĚKA. Což taky není zcela snadné.. .
Mně se to nepodařilo hned. Tedy jsem použil "m0n0wall". Jinak skvělá věc, ale neudělá agregaci! Tedy bys musel mít konektivity opravdu Pásmo*userů. Navíc XI626 se pod ním občas (jednou týdně i vícekrát denně) zasekává - wi_cmd: busy bit won't clear.
wi0: timeout in wi_cmd 0x0000, přičemž unix běží, tak to ani HW resetátor nevyřeší. Někdo doporučuje flashnout na prism2.5 FW 1.5.6 i namísto 1.7.4. Nemá regulaci výkonu.

Zkusil jsem i linux s GUI. StarOS. Opravdu dobrý a stabilní, má i OSPF, ale také nemá dynamický QoS - opět problém s agregací.
Pro rozumné využití konektivity je opravdu nezbytné použít HTB na linuxu. Nesnaž se linux nejdříve naučit, ujede ti vlak, učit se můžeš až při správě.

První pokus s linuxem mi selhal. Jsme napojeni na systém také s HTB - s proměnným maximem. Měl jsem nastavenu vstupní úroveň svého HTB na toto maximum a pokud jsme dostali méně, tak HTB zkolabovalo. Nyní vycházím z opravdu zaručené konektivity (rate) od nadřazeného routeru (a ještě s malým schůdkem). Jen tak to je stabilní a konektivitu dostaneš díky dobré funkci agregace zpět.

Používám na GW linux s HTB, dělaný schopným člověkem. Classes v HTB se generují scriptem z textového seznamu IPček a rychlostí, tak je nemusím manuelně psát. Na satelitních AP používám StarOs i když něco stojí, protože je přeci jen pohodlnější a AP stejně vyjde levněji než s HW, zejména, když budeš potřebovat přidat další kartu. Klienti zde mají omezení VEŠKERÉHO trafficu mírně nad pásmo z internetu. Tedy CBQ zabere jen jako lokální omezení. Bohužel StarOs nemá reg výkonu na prism2.5!
GW má HW resetátor - i u dobrého linuxu je občas potřeba. StarOS má ping-watchdog, zdá se že stačí. Měsíc UP.
Zatím se to takto jeví životaschopné a stabilní. Máme 35 userů na 4 AP, 5x managed karty.

A ještě. Na dobrou radu jsem rozsekal IP C třídu na subnety o 32 IP, stačí i 16. Na 1 wifinu stejně není rozumné dávat více. Sí? pak tolik nezatěžuje jalový broadcast. U wifi je každý kb dobrý. Jistě, je to méně přehledné a klienti se nevidí v celé síti. Ale brzy poznáš, že je to spíše dobře...

Nemám zatím zkušenost s profi AP typu Orinoco. Ale jak už psali mnozí, podstata funce je stejná, tedy za vysoku cenu nedostaneš o moc více... a už vůbec to neumí to co HTB. Snad jen by to šlo v kombinaci s kvalitním Cisco apod. $$$$... ))

Přeju úspěch. Nickáč

Old Post 16.03.2004 v 00:32
nickac je offline   Click Here to See the Profile for nickac   Find more posts by nickac   Click here to Send nickac a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
=PJ= Azzie
Pekelník

Registrován: 16.06.2003
Příspěvků: 1941

Příspěvek č. 116 

Pokud se nepletu neni tohle vsechno ve FAQ a CZF-RFC?

__________________

OUT OF SERVICE

Old Post 16.03.2004 v 18:02
=PJ= Azzie je offline   Click Here to See the Profile for =PJ= Azzie   Find more posts by =PJ= Azzie   Click here to Send =PJ= Azzie a Private Message   Click Here to Email =PJ= Azzie     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Doc
Senior Member

Registrován: 27.11.2002
Příspěvků: 2331

Question Příspěvek č. 117 

__________________

Old Post 16.03.2004 v 21:22
Doc je offline   Click Here to See the Profile for Doc   Find more posts by Doc   Click here to Send Doc a Private Message     Visit Doc's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
=PJ= Azzie
Pekelník

Registrován: 16.06.2003
Příspěvků: 1941

Příspěvek č. 118 

__________________

OUT OF SERVICE

Old Post 16.03.2004 v 21:30
=PJ= Azzie je offline   Click Here to See the Profile for =PJ= Azzie   Find more posts by =PJ= Azzie   Click here to Send =PJ= Azzie a Private Message   Click Here to Email =PJ= Azzie     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
cipis
Senior Member

Registrován: 23.01.2003
Příspěvků: 4997

začarovaný kruh Příspěvek č. 119 

Old Post 16.03.2004 v 21:35
cipis je offline   Click Here to See the Profile for cipis   Find more posts by cipis   Click here to Send cipis a Private Message   Click Here to Email cipis   Visit cipis's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
blacks
Junior Member

Registrován: 30.07.2002
Příspěvků: 153

re: Příspěvek č. 120 

bud jsem lama a nebo se potom tocim porad dokola, co bylo drive slepice nebo vejce, hlavne to nebyl kohout.

Old Post 16.03.2004 v 21:51
blacks je offline   Click Here to See the Profile for blacks   Find more posts by blacks   Click here to Send blacks a Private Message   Click Here to Email blacks     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xor
Member

Registrován: 25.06.2002
Příspěvků: 474

Re: re: Příspěvek č. 121 

__________________

Old Post 16.03.2004 v 22:49
xor je offline   Click Here to See the Profile for xor   Find more posts by xor   Click here to Send xor a Private Message   Click Here to Email xor     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
cipis
Senior Member

Registrován: 23.01.2003
Příspěvků: 4997

Re: Re: re: Příspěvek č. 122 

Old Post 16.03.2004 v 23:06
cipis je offline   Click Here to See the Profile for cipis   Find more posts by cipis   Click here to Send cipis a Private Message   Click Here to Email cipis   Visit cipis's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xor
Member

Registrován: 25.06.2002
Příspěvků: 474

Re: Re: Re: re: Příspěvek č. 123 

__________________

Old Post 16.03.2004 v 23:53
xor je offline   Click Here to See the Profile for xor   Find more posts by xor   Click here to Send xor a Private Message   Click Here to Email xor     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Doc
Senior Member

Registrován: 27.11.2002
Příspěvků: 2331

Re: začarovaný kruh Příspěvek č. 124 

Naposledy upravil Doc 17.03.2004 v 09:08

Old Post 17.03.2004 v 09:04
Doc je offline   Click Here to See the Profile for Doc   Find more posts by Doc   Click here to Send Doc a Private Message     Visit Doc's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Dzus
Member

Registrován: 30.01.2003
Příspěvků: 387

Re: Re: začarovaný kruh Příspěvek č. 125 

__________________

Dzus - Spojovaci.Net (Strasnice)

Old Post 17.03.2004 v 09:36
Dzus je offline   Click Here to See the Profile for Dzus   Find more posts by Dzus   Click here to Send Dzus a Private Message   Click Here to Email Dzus   Visit Dzus's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
cipis
Senior Member

Registrován: 23.01.2003
Příspěvků: 4997

Re: Re: Re: začarovaný kruh Příspěvek č. 126 

Old Post 17.03.2004 v 12:52
cipis je offline   Click Here to See the Profile for cipis   Find more posts by cipis   Click here to Send cipis a Private Message   Click Here to Email cipis   Visit cipis's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
cipis
Senior Member

Registrován: 23.01.2003
Příspěvků: 4997

Příspěvek č. 127 

Sice to má společného s threadem jen velký počet uživatelů, ale i tak ...
A ticho po pěšině ..

Old Post 23.03.2004 v 23:49
cipis je offline   Click Here to See the Profile for cipis   Find more posts by cipis   Click here to Send cipis a Private Message   Click Here to Email cipis   Visit cipis's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Dzus
Member

Registrován: 30.01.2003
Příspěvků: 387

Příspěvek č. 128 

__________________

Dzus - Spojovaci.Net (Strasnice)

Old Post 24.03.2004 v 10:40
Dzus je offline   Click Here to See the Profile for Dzus   Find more posts by Dzus   Click here to Send Dzus a Private Message   Click Here to Email Dzus   Visit Dzus's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 17:38.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
« 23456789  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz