CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Optické Pojítko > mikrovlnna praxe, vyroba Ronji
123
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
highlander
Senior Member

Registrován: 05.08.2002
Příspěvků: 898

Příspěvek č. 17 

MAX3263 155Mb 5V. Je téměř ideální.

Old Post 17.10.2002 v 08:44
highlander je offline   Click Here to See the Profile for highlander   Find more posts by highlander   Click here to Send highlander a Private Message   Click Here to Email highlander     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
lada
Team Leader

Registrován: 08.05.2002
Příspěvků: 2856

Team Member: MOD

Thumbs down cena ML4669 Příspěvek č. 18 

je 26USD jak u mypioneer.com tak allamerican.com. :-((((

Vite nekdo kde sehnat levneji? Nebo ekvivalent ?

Tedy ML6652 za 16USD je nejlepsi (zatim mne dostupna) koupe.

Old Post 18.10.2002 v 01:20
lada je offline   Click Here to See the Profile for lada   Find more posts by lada   Click here to Send lada a Private Message     Visit lada's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
StB
Team Leader

Registrován: 05.06.2002
Příspěvků: 221

Ronja workshop 2002-10-17 Příspěvek č. 19 

__________________

StB<Standa@Bobřík>

Old Post 20.10.2002 v 15:40
StB je offline   Click Here to See the Profile for StB   Find more posts by StB   Click here to Send StB a Private Message   Click Here to Email StB   Visit StB's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Wišňák
Newbie

Registrován: 13.09.2002
Příspěvků: 39

ronja Příspěvek č. 20 

Bohužel jsem se o vašem srazu dozvěděl pozdě, tak jsem nemohl přijít.Celkem je to zajímavé počtení. ale:
1.chybí mi argumenty pro a proti ronje na bázi laseru a
na bázi LED
2.vývoj elektroniky asi dělá moc lidí současně, tady odvedl kus práce Jakub(landmanj),co vím, už to osadil a chodí to.
3.prošel jsem spoustu příspěvků co se týče mechaniky a optiky.Všechno(aspoň co jsem četl) končí tím, že někdo sehnal nějaké čočky(NIKDO nepíše, jakou optickou mohutnost to má)a nějak to zkouší a někomu to nějak chodí.
4.máte někdo představu, kolik ronjistů u nás je, respektive kolik lidí o tenhle způsob spojení má zájem?
Bavil jsem se o tom s Jakubem, odhad je asi 500 lidí(?).

ad1. laser - zdánlivě ideální, ale.... nízká životnost vlastního vysílače, díky velmi úzkému kmitočtu velká náchylnost na difrakci v ovzduší,potažmo mlze a smogu(dokáže projít pouze infračervený s velkým výkonem viz navádění pum na cíl z letadel),na velké vzdálenosti je paprsek strašidelně tenký,představa ostření laseru na vzdálenost 2-3km v městské aglomeraci díky vlnění vzduchu a jeho teplých a studených vrstev mi ježí vlasy,
a to neuvažuju o tom nejdůležitějším:výškové budovy mají na svých střechách rozkmit konstrukce v desítkách centimetrů.Samozřejmě každý ví, že je třeba ronju kvalitně uchytit.Ale prostě baráky se hejbou.Ano, byla tady zmínka o autostabilizačním zařízení- tak přesné, aby udrželo paprsek s tolerancí cca 10cm je taky pekelně drahé,to je lacinější připojení přes telečum.

LED - sám se přikláním k tomuto řešení.Širší kmitočet je zárukou menšího rušení a výpadků.Životnost LED podstatně větší, náklady menší, technologie zvládnutá.
Bohužel, dosah menší.

ad3.při vyzařovacím úhlu diody cca 70 stupňů (dle DS -opravte mne, jestli se pletu) a vyzařovací charakteristiky(je to takovej divnej lalok) mi vychází čočka o optické mohutnosti cca +4D, neboli f= cca 250 mm.Průměr cca 100 mm.tady bych trochu polemizoval s Fyzikem, který doporučuje menší průměr vysílače, budiž, ale mám li menší průměr,tak při zachování stejného vyzařovacího úhlu musím jít blíž,tzn.kratší fokus,tzn.větší ztráty ve skle a menší vyzářený výkon,taky nesouhlasím, že stačí pouze lisované čočky, možná na 10-20m budiž,ale do 200m zcela jistě nestačí,jejich nerovnosti rozmetají světelný paprsek.
Těch 100mm v průměru je taky z ryze praktického hlediska-existují plastové roury na zemní plyn o blízkém vnitřním průměru.Je to tlustostěnná roura s dobrou tepelnou i mechanickou stabilitou.
Jinak jsem už v kontaktu s jedním výrobcem optiky,každopádně budu informovat o dodání čoček.Snažím se navrhnout mechaniku tak, aby to bylo co nejlacinější a nejdostupnější.
Jo,ještě někdo chtěl nechat přebrušovat čočky do asférických ploch, to je úplná zbytečnost, přenášíme pouze relativně uzoučkou část spektra a ne celé viditelné.Škoda peněz.
Jinak se omlouvám všem, kterých jsem se tímto dotkl,přijímám jakékoliv připomínky.












__________________

Wišňák

Old Post 21.10.2002 v 20:48
Wišňák je offline   Click Here to See the Profile for Wišňák   Find more posts by Wišňák   Click here to Send Wišňák a Private Message   Click Here to Email Wišňák   Visit Wišňák's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
petrik
Senior Member

Registrován: 11.06.2002
Příspěvků: 1267

Příspěvek č. 21 

Asi jsem to spatne pochopil, ale doufam,ze uz nechcete pouzivat to strasne AUI interface,kdyz mame od linearu ML6652 (nebo tak nejak),navic na 100Mb,ze?Myslim,ze by vse melo smerovat prave k tomuto reseni - 100MB nejlepe s LASEREM pro vetsi dosah a s LED na kratsi vzdalenosti

Old Post 21.10.2002 v 22:58
petrik je offline   Click Here to See the Profile for petrik   Find more posts by petrik   Click here to Send petrik a Private Message   Click Here to Email petrik   Visit petrik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Clock
Senior Member

Registrován: 10.04.2002
Příspěvků: 976

Re: ronja Příspěvek č. 22 

__________________

Neposílejte prosím žádosti o uživatelskou podporu od Ronji na moje PM, ale posílejte je na Ronja mailing list.

Old Post 21.10.2002 v 23:30
Clock je offline   Click Here to See the Profile for Clock   Find more posts by Clock   Click here to Send Clock a Private Message     Visit Clock's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Fyzik
Team Leader

Registrován: 23.05.2002
Příspěvků: 1102

Re: ronja Příspěvek č. 23 

__________________

Old Post 21.10.2002 v 23:31
Fyzik je offline   Click Here to See the Profile for Fyzik   Find more posts by Fyzik   Click here to Send Fyzik a Private Message   Click Here to Email Fyzik   Visit Fyzik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
highlander
Senior Member

Registrován: 05.08.2002
Příspěvků: 898

Příspěvek č. 24 

Old Post 22.10.2002 v 00:31
highlander je offline   Click Here to See the Profile for highlander   Find more posts by highlander   Click here to Send highlander a Private Message   Click Here to Email highlander     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
lada
Team Leader

Registrován: 08.05.2002
Příspěvků: 2856

Team Member: MOD

delsi vlnova delka Příspěvek č. 25 

nemate nekdo prestavu, jestli se delaji lasery kolem 4um a jake to ma vlastnosti, pripadne jake detektory se na to daji pouzit?

Old Post 22.10.2002 v 02:31
lada je offline   Click Here to See the Profile for lada   Find more posts by lada   Click here to Send lada a Private Message     Visit lada's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Wišňák
Newbie

Registrován: 13.09.2002
Příspěvků: 39

průměr čočky Příspěvek č. 26 

ad Fyzik :... Je nejaky dovod, proc jsou vetsi ztraty ve skle pri mensim prumeru cocky ?
Jo.Všeobecně platí, čím větší průměr vstupní pupily objektivu máš, tím větší výkon(světelnou kvantitu) jsi schopen přijímat i vysílat - respektive se stejným výkonem budeš mít větší zisk.Srovnej s objektivem na fo?áku - čím větší světelnost objektivu, tím více světla na filmu.Světelnost je dána poměrem vstupní pupily k ohniskové vzdálenosti, což je u f=250 a d= 100 světelnost 2,5 , např u d= 50 je to už 5.
ad Lada :...lasery kolem 4um ...
nevím, nikdy jsem se s tak nízkým kmitočtem nesetkal,
tuším, kam s tím míříš, zkusím se zeptat,upřímě řečeno, neumím si představit rezonátor na tak nízký kmitočet, ale to nic neznamená.

__________________

Wišňák

Old Post 22.10.2002 v 20:44
Wišňák je offline   Click Here to See the Profile for Wišňák   Find more posts by Wišňák   Click here to Send Wišňák a Private Message   Click Here to Email Wišňák   Visit Wišňák's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Fyzik
Team Leader

Registrován: 23.05.2002
Příspěvků: 1102

Re: průměr čočky Příspěvek č. 27 

__________________

Old Post 22.10.2002 v 22:39
Fyzik je offline   Click Here to See the Profile for Fyzik   Find more posts by Fyzik   Click here to Send Fyzik a Private Message   Click Here to Email Fyzik   Visit Fyzik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Wišňák
Newbie

Registrován: 13.09.2002
Příspěvků: 39

čočky Příspěvek č. 28 

To je totéž,jako by si řekl, že vlastně auta nepotřebují velké paraboly, že stačí maličká za žárovkou.(Parabola je vlastně zakřivené zrcadlo, které se chová jako čočka).
Ještě jedno přiblížení, za II.světové se používaly reflektory na chytání letadel v noci, měly (reflektory)průměr od 3 do cca 5 m.

__________________

Wišňák

Old Post 23.10.2002 v 19:07
Wišňák je offline   Click Here to See the Profile for Wišňák   Find more posts by Wišňák   Click here to Send Wišňák a Private Message   Click Here to Email Wišňák   Visit Wišňák's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
highlander
Senior Member

Registrován: 05.08.2002
Příspěvků: 898

Příspěvek č. 29 

Jeden muj známej to kdysi viděl. Když se to namíří na slunce tak to hezky opejká buřty.

Old Post 23.10.2002 v 19:52
highlander je offline   Click Here to See the Profile for highlander   Find more posts by highlander   Click here to Send highlander a Private Message   Click Here to Email highlander     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Fyzik
Team Leader

Registrován: 23.05.2002
Příspěvků: 1102

Re: čočky Příspěvek č. 30 

__________________

Old Post 23.10.2002 v 20:40
Fyzik je offline   Click Here to See the Profile for Fyzik   Find more posts by Fyzik   Click here to Send Fyzik a Private Message   Click Here to Email Fyzik   Visit Fyzik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
tauryii
Junior Member

Registrován: 07.05.2003
Příspěvků: 146

Příspěvek č. 31 

Sice jsem absolutní lama a neznám 80% pojmů který vy používáte, ale napadla mě taková jedna myšlenka a to jak tu Ronju ukotvit na kmitajícím paneláku...

Jestli jste někdo někdy viděl starší CD měniče do auta tak víte, že celá mechanika "plave" v olejový vaně.

Jesliže má panelák výkyv dejme tomu 10cm tak dáme ronju na pylony tak aby se nepotopila a držela volně na hladině, pod ní dáme dostatečně velkou vaničku.

Možná je to blbost ale já si s tím o prázdninách budu chvilku hrát a uvidim...

Možná by to mohlo fungovat...

__________________

Memento moris...

Old Post 11.07.2003 v 15:00
tauryii je offline   Click Here to See the Profile for tauryii   Find more posts by tauryii   Click here to Send tauryii a Private Message   Click Here to Email tauryii     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Dargos
Member

Registrován: 30.08.2002
Příspěvků: 392

Příspěvek č. 32 

__________________

Old Post 11.07.2003 v 18:19
Dargos je offline   Click Here to See the Profile for Dargos   Find more posts by Dargos   Click here to Send Dargos a Private Message   Click Here to Email Dargos   Visit Dargos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 16:01.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
123  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz