Přeji vám hodně štěstí, lásky a radosti v životě; a hodně kapacity, nízké odezvy a kvality v síti. Gratuluji všem, kteří po celé České republice zprovoznili nové kilometry spojů a nové přístupové body free sítí v duchu CZFree.Net, které dnes přinášejí digitální revoluci doslova na každém kroku.
CZFree.Net zažívá explozivní růst, počet přístupových bodů se za uplynulý rok zvýšil šestkrát na z 40 na 244, a počet připojených dokonce patnáctkrát z 60 na 892, CZFree.Net je dnes jednou z největších světových komunitních sítí. Díky novému, globálnímu mapovému systému je vidět významný rozvoj sítě nejen v centru velkých měst, ale i v těch nejmenších vesničkách po celém území, kde neexistuje alternativa. Platforma CZFree.Net je zde nositelem digitální revoluce v podobě znalostí a technologie, která lidem přináší možnost svobodné komunikace, knihovnu vzdělání lidského ducha v podobě internetu a novou, alternativní digitální kulturu s možností volby a výběru. Rozvoj digitálních komunikačních technologií je esenciálním faktorem pro rozvoj svobodné demokracie a lidského ducha, a bude hrát významnou úlohu v nadcházejících letech, kdy se připojíme k unii evropských národů a náš úspěch v nové soutěži bude záviset především na našich znalostech a dovednostech. Podpora vzdělávání, svobodné informace, komunikace, kultury a rozvoj internetu a komunikačních technologií je proto jedním z našich nejdůležitějších cílů v tomto roce.
Otevřená platforma CZFree.Net se svým rozvojem stává významným prvkem lokální digitální ekonomiky a médiem pro výměnu. V budování sítě, výrobě a prodeje technologie, podpory komunity připojených a poskytování služeb nachází dobrou motivaci, práci a realizaci mnoho nových lidí. Decentralizace, lokální správa a lokální volný trh služeb jsou základní esencí a motivací k dalšímu rozvoji zlepšování sítě v budoucnu a budou s růstem sítě hrát stále se zvyšující úlohu.
Nový rok přináší pro naše sítě spoustu nových technologií. Optická komunikace se stala naším motem pro minulý rok, a ačkoliv v síti zatím pracuje pouze několik zařízení, technologie udělala značný krok dopředu. Ronja se stala ideálním domácím řešením pro všechny kutily s dostatkem volného času a schopností - je skvělé, že dnes si můžete doma postavit optické pojítko stejně jako plechovkovou anténu nebo krabičový quad, ale je škoda, že oproti velkému očekávání nebylo v síti příliš spojů nasazeno díky vysoké obtížnosti tohoto úkolu pro jednotlivce. Zkušenost s Ronjou nám ukázala cestu ke Crusaderovi, komplexnímu řešení se sériovou produkcí pro všechny, kteří chtějí zařízení jednoduše koupit a ergonomicky nasadit. Po více jak ročním vývoji je Crusader Aggregator hotov a probíhá jeho testování v komunitách v různých částech sítě, začátkem roku budou zařízení masivně dostupná. Očekáváme revoluci nasazení optické technologie v tomto roce a odpovídající růst kvality a spolehlivosti sítě na lokální úrovni - optická páteřní sí? je zárukou stabilní kvality komunikace a s časem se na rozdíl s mikrovlnným zařízením nezarušuje, vyšší investice do technologie se tedy s časem neznehodnocuje.
Evropští regulátoři se brzy dohodnou na novém standartu 802.11h, komunita tedy dostane k dispozici nové frekvenční pásmo 5.4-5.7 Ghz. Vzhledem k výchozímu nulovému zarušení frekvenčního pásma, vysokým povoleným hodnotám výkonu a vlastnostem 802.11h, které zamezují rušení (dynamická volba kanálu a výkonu), se tato technologie v brzké době dočká masivního nasazení zejména na páteřní spoje na delší vzdálenosti. Stávající výrobky 802.11a jsou většinou 802.11h ready, výrobci budou tedy v nejbližší době schopni bez problému produkovat nová zařízení 5Ghz s 802.11h, máme se brzy na co těšit.
Technologie 802.11g přináší do pásma 2.4Ghz novou rychlost a propustnost, ovšem na úkor zvýšeného rušení a zvýšených nároků na kvalitu signálu. V centru měst proto není dle testů přínos značný, ovšem v místech nové infrastruktury s minimem rušení může přinést znatelné zvýšení výkonu. Nová zařízení jsou k dispozici, časem nás výrobci kompletně donutí přejít na zařízení 802.11b/g - ukončení výroby legendárního prism 2.5 chipsetu (XI-626) již bylo oznámeno, a je to pro CZFree.Net velká ztráta, protože v kombinaci s hostap hrál klíčovou roli pro lavinové budování levné a velmi kvalitní sítě založené na otevřeném řešení. Nástupce prism 3 (XG-900) je však tu, v kombinaci s drivery prism54.org již nyní funguje docela dobře (drivery například netuhnou), ovšem po mikrovlnné stránce jsou patrné ztráty na citlivosti příjímače, uvidíme jak to výrobci dotáhnou.
Nový rok přináší komunitě mnoho nových možností, věřím že plně využijeme všechny prostředky know-how a technologie pro další rozvoj sítě a komunity. Zároveň pevně věřím, že se podaří nastavit všeobecná věcnost, kultura a kvalita diskuze v tomto diskuzním fóru, aby komunitě dobře sloužilo především k výměně informací, nikoli plamenných argumentů. Mějte se v novém roce hezky a respektujte se.
01.01.2004 v 14:34
santiago
01.01.2004 14:44
Tento příspěvek byl moderován. K jeho zobrazení klikni
[zde]
(Moderated by
Stay d)
Na sto procent s souhlasím a taky všem přeji ,aby nám všem to šlapalo jak má...ne třeba jako MAXINOZE a aby jsme dosahly toho čeho chceme a náš signál byl 100% všude a jenom doufat ,aby Cz.Free někdo nenapadal jako ,že jsme bůhvíco a že porušujeme nějaký zákony,ale mi se jim na to můžem .Takže a? je rok 2004 lepší než všechny předtím...
Slovo globalni je odvozeno od (reckeho?) slova globus, coz znamena (zemskou) kouli. Vzhledem k tomu, ze mapa pokrykva pouze uzemi CR, globalni tudiz neni.
Kazda sit je jednou z (nekolika) nejvetsich siti na svete, lisi se jen, z kolika. Tudiz i kdyby bylo czfree nejmensi komunitni siti na svete, stale bude jednou z (nekolika) nejvetsich siti na svete.
V dobe, kdy byla komunikace pouze analogova, existovaly take demokracie, z cehoz plyne, ze digitalni komunikace nejsou esencialnim faktorem pri rozvoji demokracie.
__________________
Cl0ck = Clock. Pro thready do kterych nemuzu prispivat, protoze je zacal Deu a dal si me do ignore listu.
Autor projektu Ronja
-- Svobodný a volný jak pták jseš, když světlem se dorozumět chceš
xchaos: to neni delany podle empriricky kalibrace ale na zaklade statisticke teorie.
Nejdriv se z pravdepodobnosti ze vypadne paket vypocte pravdepodobnost ze vypadne bit. To je jasny - p(vypadne bit)=1-n-ta_odmocnina(1-p(vypadne paket)), kde n je pocet bitu v paketu.
Pak se vyuziva toho, ze sum je nahodna velicina s normalnim rozdelenim a signal je vlastne fixni komparacni uroven ktera se posouva s jeho silou.
Pokud nahodna velicina sum prekroci tuto uroven, bit vypadne, pokud ne, bit zustane v poradku.
Pak se pouziva pojem kvantilova funkce. To je inverzni funkce k distribucni funkci. Do kvantilove funkce se vhodi pravdpodobnost p(x>prahova_uroven) a vypadne z ni prahova_uroven. Vzhledem k tomu ze distribucni funkce (=integral z hustoty pravdepodobnosti) normalniho rozdeleni je algebraicky nevyjadritelna a inverzni funkce k ni taky, pouziva se tam numericka aproximace ktera to aproximuje s presnosti radove 10^-9.
Tudiz pomoci kvantilove funkce se ziska prahova uroven. No a z ty prahovy urovne a toho ze rozptyl normalizovaneho normalniho rozdeleni N(0,1) je 1 vyplyva, ze ta prahova uroven primo urcuje pomer RMS toho sumu a amplitudy signalu. Z cehoz pak uz plyne pomer rozkmitu optickeho signalu a (ekvivalentniho) optickeho sumu.
Chodi to i na neshnilych linkach, jen je potreba pingnout tolik paketu, aby jich par vypadlo. Ja mam napr. na sve lince SNR 7.90dB a Macros ve stodulkach ma asi 7.30dB a obema nam vypadava 1 paket ze strasne moc
Naopak na shnile lince kdyz se nastavi manualni ARP a projde treba jen 1 paket z 1000 tak se porad z toho da spocitat ten SNR.
Funguje to samozrejme za predpokladu ze ta karta je nejaka kvalitnejsi a pri spatnym signalu se ji napred nerozpadne fazovej zaves a vypadky bitu vznikaj jenom proto ze je tam ten okamzik spatna uroven. A taky typicky kazda linka je v jednom smeru slabsi a v druhym silnejsi takze to funguje na tomhle predpoklade, jinak by se muselo pingat jednosmerne. Pokud budou obe trasy stejne shnile, vznikne tam trochu offset, stejne jako s nekvalitni sitovkou.
Nicmene treba na delani grafu zavislosti SNR na case to staci
__________________
Cl0ck = Clock. Pro thready do kterych nemuzu prispivat, protoze je zacal Deu a dal si me do ignore listu.
Autor projektu Ronja
-- Svobodný a volný jak pták jseš, když světlem se dorozumět chceš
No je to sice off-topic (chtelo by, aby to nejaky moderator presunul do samostatneho threadu) ale nestacil by nejaky jednoduchy daemon, ktery by pingal na L2 pomoci NETLINK rozhrani na druhou stranu a podle toho shazoval a nahazoval IP vrstvu na danem rozhrani (vzhledem k tomu, ze by pingal na L2, tak by mohl pingat i pri shozene IP vrstve)?
OSPF si pinga na L3 a ne na L2 (jedna se o protokol vystaveny primo nad IP)a (AFAIK) meni jen routovani a neshazuje linky.
A hlavne OSPF demoni nejsou urceni k monitorovani stavu linky - to, ze linku prohlasi za nefunkcni, kdyz se jim na ni zacnou stracet jejich vlastni ridici pakety, je spise jen side-effect