vaw
Newbie
Registrován: 04.11.2003
Příspěvků: 68
|
taky něco k tématu |
Příspěvek č. 6 |
Zdar všem!
Jako radioamatér též (OK1VAW) a zároveň člověk z vývoje ALCOMY bych k tomu taky podotknul pár slov. My sami zde o tomto víme, a nakolik je nás tady licencovaných amatérů dost, snažíme se v zájmu radioamatérů i leccos konat a i našim zákazníkům, jako potenciálním rušičům (i rušeným) tyto věci a problémy vysvětlovat. Ale zkuste dát do ruky někomu možnost ladit a svobodu.....
Problematika je to zatraceně složitá, obzvlášť tím, že se narozdíl od kmitočtů výhradně přidělených radioamatérské službě jedná u 10G i jiných mikrovlnných pásem o kmitočty sdílené s jinými službami, kde může docházet ke konfliktům, obzvlášť, začne-li být na kanálech tlačenice. Pravidlo kdo dřív přijde není asi úplně to optimální, protože amatérská stanice nevysílá stále a do stejného směru (kromě majáků apod.) a dokazovat kdo byl kde dřív může být docela složité.
Hlavní problém je jak bylo řečeno, tedy, že většína amatérských zařízení nepracuje stále a věc komplikují i provozy typu SSB, kde není přítomna kontinuální nosná a výkon signálu se s časem dramaticky mění. Rušení opačným směrem do radioreléového zařízení je pak špatně identifikovatelné, může se jednat o shluky bitových chyb atd., z časového hlediska by se muselo na jeho projevení leckdy čekat až do radioamatérského závodu, kdy právě pásmo opravdu na pár desítek hodin ožije aktivitou, aby byl zase nějaký ten měsíc vcelku klid (až na těch pár zmíněných nadšenců, kteří jsou aktivní a vysílají i mimo závody) . Další problém je, že u mikrovlnných zařízení radioamatéři používají též směrové antény s velkým ziskem (leckdy získané z vysloužilých RR spojů), ale narozdíl od fixních mikrovlných spojů se s nimi otáčí, a tak může být změna signálu během okamžiku třeba i o 60dB více, resp. možná plocha pokrytí signálem je v pásmu dohlednosti i dále.
Každý, kdo si to umí spočítat ( a také proto se v ALCOMĚ na to upozorňuje) musí být jasné, jak dopadne souboj zařízení s 3dBm a parabolou o zisku 30dB a radioamatérského o výkonu 30-40dBm se stejným či ještě větším ziskem..... řádově tisíckrát!!!! větší výkon vysílače dává tušit, jak to dopadne.
Bohužel na druhé straně radioamatéři umí poslouchat "trávu růst", používají se velmi úzké šířky pásma a citlivost zařízení je obrovská, provozy odrazem od měsíce (EME), spojční odrazem od mraků (rainscatter) či přes družice jsou toho jasným důkazem.
Bohužel naopak rušení pro radioamatérskou stanici může přestavovat i o několik desítek dB slabší signál od radioreléhového spoje (běžně detekované signály mají výkon cca -110dBm v typickém kanále šířky 3kHz), narozdíl od běžné provozní citlivosti RR spoje (typ. -50dBm v kanálech 7-28MHz). Takže i ten RR spoj bude pro takovou stanici velmi podstatným zdrojem rušení na velikou vzdálenost. Sám mám v Praze několik směrů, podobně jako v úvodním příspěvku, totálně "zarušených" radioreléovými spoji, ale nikdy jsem to sám takhle natvrdo přes ČTÚ neřešil.
Jinak těm, kteří tady sypou ty pojmy typu "verbež" a tak bych přál, aby je něco podobného nepotkalo, až budou oni v opačné situaci. Radar zatím spí, ale ví bůh, kdy něčí zájmy převálcují ty slabší a bude vymalováno a pro všechny.
Takže apel na všechny kdo to čtou -pokud vaše zařízení zasahuje kanálem na část nejčastěji používanou radioamatéry(10.368-10.369GHz), pokud nemusíte, nedělejte to a raději se přelaďte jinam, popsal jsem snad dost srozumitelně proč. Pak nebudou vznikat problémy typu výše uvedeného.
Díky za přečtení,
Vojta, OK1VAW (vývoj ALCOMA)
Naposledy upravil vaw 07.09.2009 v 10:55
|