Hmm, hlavne ze podle GL12/R/2000 nesmi byt konstrukce zarizeni RLAN mechanicky ani elektricky menena... tak jen sup s tim pak do 'eteru'... Predpokladam, ze radioamateru (pro ktery platej pokud vim jiny pravidla) tu je minimum = drtiva vetsina se GL musi ridit...
Prohlášení o shodě s GL vydává dneska kdejaký Číňan, který tomu určitě rozumí stěží tolik jako Rys. Kromě toho v pásmu 2.4 Ghz není specifikované žádné kanálování nebo tak - pouze se hlídá "spektrální hustota" (nebo jak tomu říkají), díky čemuž spektrálně "úzké" pulsy Breezenetu mají povoleno 20 dBm (plných 100 mW EIRP), zatímco "široké" Wi-Fi kanály teoreticky jen 10 dBm (aspoň se o tom někde diskutovalo...)
Pokud Rys ke svému bastlu vydá prohlášení o shodě s GL, tak není co řešit. Obecně otázka kdo může a kdo nemůže vydat prohlášení o shodě s GL je zajímavá - Jirka Zuska o svých anténách IMHO prohlašuje, že se s GL shodují (má je přeměřené na přizpůsobení pásmu, například...), ale nevím jak moc je to oficiální.
Opět se domnívám, že zde platí že kde není soudce, tam není žalobce. Pokud by si někoho kdo pozměné Ovislinky používá udal u ČTÚ, tak by si možná něčeho dosáhl - ale jinak provoz fullduplexního Wi-Fi nepůjde od toho "jednosměrného" nijak odlišit, pouhým rozborem signálu.... neliší se to výrazně od jiných bastlů (různé proprietární turbo módy dodávané přímo výrobci...)
Takhle: kdo všechno může vydat prohlášení o shodě je zajímavé téma. Ono to je jen "prohlášení" - není to "certifikát o úředně ověřeném proměření parametrů", nebo tak něco... prohlašovat může myslím každý co chce - otázka je, kdo nese zodpovědnost, pokud je prohlášení náhodou lživé. Já to chápu tak, že původní prohlášení výrobce/dovozce Ovislinku přestává platit ve chvíli, kdy to Rys kuchne - a Rys vydá jaksi prohlášení nové, protože to nekuchnul tak, aby např. zvýšil výkon či spektrální hustotu, nebo tak něco.
Každopadně GL v pásmu 2.4 Ghz nespecifikuje žádné protokoly, kanály, ani nic podobného - jen vyzářený výkon. Pokud člověk neporuší GL, tak by samozřejmě nejdřív musel od někoho asi vzejít podnět (udání) na ČTÚ od nějakého žalobníčka: prosím, prosím, pančelko, tady soused sice nepřekračuje povolený výkon, ale má pozměné Wi-Fi zařízení, běžte u něj udělat kontrolu!
Nebo takhle nějak si to aspoň představuju - že bude ČTÚ kuchat vnitřnosti každéo Wi-Fi zařízení, aby checkovalo, jestli náhodou nepřijmá ještě na jiném kanále, než na jakém vysílá (přičemž to co vysílá jsou pořád ještě Wi-Fi rámce !! žádný Breezenet nebo Bluetooth nebo mikrovlná trouba !!), tak to mě přijde jako absurdní představa, a ničeho bych se v tomhle směru neobával.
Deu tuším říkal, že metodika měření ČTÚ vypadá zhruba tak, že odšroubují anténní systém, jehož zisk ohodnotí podle svých interních tabulek, a pak přišroubují na SMA konektor svůj měřák, který změří kolik to smaží bez antény. Nezmiňoval se, že by zařízení kuchali a checkovali jestli náhodou neposlouchá na jiném kanálu než vysílá.
Zkraátka: IANAL (I am Not a Laywer) - ale můj občanskoprávní cit opět říká: Ryse, ty pokračuj, Danny a oooku: šíříte FUD a zabíjíte slibný projekt prospěšný pro CZfree už ve fázi experimentů....
Mimo me radioamaterske licence mam koncesi na vyrobu, upravu atd. telekomunikacnich zarizeni (neco jako ma SVM, Alcoma..) .
Neni proto problem (alespon pro me) s 2 upravenejma zarizenima zajet do mericiho "uradu" (v CZE je jich 6), kde mi na takto upravene zarizeni daji "glejt" (tedy pokud je to v poradku). A na zaklade tohoto glejtu mohu "seriove" upravovat tato zarizeni a vydavat prislusne prohlaseni o shode.
Mam s tim sve zkusenosti co jsem vyrobil radiove povelove zarizeni s vykonem 30mW PA na QRG 173.3xx MHz pro jistou firmu. V Praze na merici laborce to omerili a vydali prohlaseni o shode s urcitym cislem (pro EU zonu). Na webu pak staci najit ono cislo, kde stahnete dokumentaci z mereni (pdf) a na tomto zaklade bylo vydano prohlaseni o shode. Pricemz na krabici zarizeni musim vylepit cislo prohlaseni a znak me firmy.
Takze Danny a Oooku .... klid.
-=RYS=-
PS: Jeste by v te uprave bylo trvale snizeni vykonu na 0.2mW at se to vejde do 90Tyhana.
To je možné - ale stejně si myslím, že ti, kteří přišroubují k zařízení bez regulace výkonu 24 dB síto porušují GL dost zásadnějším (totiž zjistitelným) způsobem - zatímco u té fullduplexní úpravy v podstatě platí "kde není žalobce, tam není soudce" - pokud se dodrží vyzářený výkon, tak to v podstatě není zjistitelné...
Je hlavně otázka jestli se to vyplatí: je potřeba speciální paraboly se dvěma zářiči v různých polarizacích (a osobně dost pochybuju, že se RX a TX navzájem vůbec neuslyší...), dvakrát kabeláž, a ještě se v tom vrtat. Je to spíš hračka, no.