Formát WMA a WMV si jistá nejmenovaná (původně garážová) firma nechala patentovat a bez licence si nikdo nenapíše prohlížeč :-( ačkoliv by tím nikdo nenarušil autorská práva podle autorského zákona :-))
Taky se prohlížeč WMV prakticky jako freeware nedá sehnat :-( a ten od majitele patentu stojí za ))...
Jsou za tím vším prachy velkých firem a v podstatě to znamená likvidaci OPEN SOURCE a FREEWARE platforem. Né že by zanikly, ale nebudou moci používat patentované standardy.
V podstatě patentová ochrana povede ke kriminalizaci činností, které jsou podle autorského zákona dosud zcela legální a tím dojde k ještě většímu technologickému skluzu a zaostávání. Monopoly ztratí přirozenou konkurenci ve free platformách a každou blbůstku, kterých je všude plno ke FREE stažení bude muset zákazník za drahý peníz kupovat a co je horší, ani si ji nebude moci napsat sám :-(((
Až si někdo patentuje bublinkové třídění nebo UNL či CSV formát, chudáci studenti co ho budou potřebovat použít v semestrálce, tak by taky mohli jít za zápočet do vězení :-((
Asi by to chtělo tuhle diskuzi dostat na obrazovku TV NOVA.
Jediné řešení je dostatečně rychle nasazovat otevřené multimediální formáty, pro které freeware prohlížeče smějí existovat - JPEG, PNG, OGG, ... atd. :-)
2 hwsoft: to nema mnoho spolecneho s patentem, zrejme treba narazis na MS formaty doc/xls; nejsem si jisty, ze by byly patentovane (i kdyz to mozne je) - spise jsou proste neverejne - coz zadne sw patenty nevyresi.
2 KY-HUNTER: ad bublinkove trideni atd: viz co jsem napsal - to proste nejde patentovat, pokud neprokazes, ze jsi prvni, kdo to vymyslel (v US)
pro jistotu: neobhajuji sw patenty, ale argumenty, ktere zaznivaji v diskuzich mi prijdou dost mimo - potazmo tak i cela protestni akce
Kdyz vidim takovy pekny baner - co treba pohled z druhe strany: nekoho z vas napadne fakt dobry algoritmus, treba prave na kompresi obrazku - treba by v nem dnesni 100k jpg mel 10k a lepsi kvalitu (dosadte si tady co kdo chcete ) - a nemuzete si ho ani nechat patentovat, takze bud ho date do supliku nebo s nim prijdete v ramci OpenSource. V realnem pripade ho nejake velke firmy zaradi do svych produktu, ktere se tak stanou jeste prodavanejsimi (a dane firmy jeste bohatsimi), v teoretickem pripade zustane jen ve svete OpenSource, takze z nej maji uzitek vsichni - a autor muze mit dobry pocit, jeho bankovni konto nicmene zustane stejne. Nevim, jestli to presne takhle funguje a jak dlouho se bude dotycny snazit o dalsi napady (v realite by to bylo jeste zajimavejsi, protoze autor by zadonil o penize pro dalsi rozvoj u ruznych grantovych agentur, ale to uz bych prilis komplikoval)