Ahoj kluci,
tak jsem to nainstaloval, ale hlásí mi to tyhle chyby (nevím, jestli to má nějaký vliv, třeba u toho DHCP to asi vliv má :-) ):
1) pokud začne bootovat tak po proběhnutí cca jedné obrazovky se objeví: Possible diskonChip with unknown ChipID found on 0xa81 (nějak tak a to se objeví asi 20krát pokaždé s jiným číslem na konci) následováno No recognize diskonChip device found.
Dále to bootuje normálně
2) dostane se do fáze zavádění modulů a jelikož se to děje hrozně rychle a do logu /var/log/messages toho moc nestrká tak jsem postřehl pouze toto /lib/modules/2.4.20 - no such file or directory a hned potom insmod: ip_contract_snmp_basic.o (možná tak) - no module with that name. A víc jesm nestihnul postřehnout.
3) asociuje sí?ovky (zatim mám v routeru jenom jednu, eth0, zkrátka chci si to jen připravit abych potom jenom zastrčil wifi kartu a makalo to všechno) a to tak že po nakonfigurování network adapters napíše: SIOCGIFFLAGS: no such device done (sí?ovka ale maká - Realtek 8139 - zkoušel jsem pingovat, ssh přenos a jede to). Možná těsně předtím to píše network eth0 a hned potom route not found.
4) potom se spouští služby na základě balíčků. Standartně dodávané, zdá se mi, jedou OK. Potom jsem dodal dhcpd.lrp z kwarchivu (odkaz viz výše), ale při startu systému píše: Bogus number: H18: digit 17 not in base 16. Cannot open lease database /var/state/dhcp/dhcp.leases - no such file or directory - check for failed database rewrite attempt!
Dále pokud zálohuji balíčky napíše Creating dhcpd.lrp Please wait: \tar: var/state/dhcp/*: no such file or directory
tar: něco exit delayed from previous errors complete
No a koukal jsem normálně ten balíčk má 42KB a přes ssh přenos mi to ukazuje 1,5KB!! To je divný (že by špatná záloha? čim to?)
Pokud se rebootuje router píše: stopping DHCP on eth0
5) z jnilo jsem stáhl dnscache.lrp, po staru napíše dnscache queries allowed from 192.168.1
starting dnscache without daemontools. To by snad mělo být ok.
Ale jak u DHCPD tak u dnscache mi nejde dhcpd start (ani stop, restart - to vše by snad mělo jít, ne?) popř dnscache start (stop). U toho dns mi to píše např na příkaz dnscache start DNSCache: fatal: $IP not set. To stejné na dnscache stop.
Můžete mi k těm chybám linuxový lamě něco říct? Netušim jak se jich zbavím :-(
Díky L. Bareš
P.S. Můžete někdo zveřejnit nastavení na traffic shaping pomocí balíčků, které WISP už obsahuje? Jedná se mi o spravedlivé rozdělení 128kbps linky pro 4 uživatele (pomocí HTB). Nejspíš se to píše do ifup.local (tam už něco je, ale nejsem z toho moc moudrej ani po prostudování manuálu a navís si myslim, že to je šablona co omezuje pouze např celou eth0. Já potřebuju korigovat jednotlivé ip adresy připojené k routeru právě pomocí eth0).
ad 1) Mě to dělá taky, pravděpodobně WISP hledá flash disk.
ad 2) Modul ip_conntrack_snmp_basic.o ve WISPu není a pravděpodobně jej nebudeš potřebovat, zakomentuj příslušný řádek v /etc/modules
ad 3) Zde si nejsem úplně jistý, ale pokud chceš upravovat routování, používej ip route namísto obvyklého route
ad 4) Bohužel jsi narazil na vadný balíček dhcp.lrp. Pokud chceš, pošli mi e-mail a já ti funkční balíček pošlu.
Vyřešeno díky 8an. Byla to skutečně snaha asociovat wifi kartu. Poté co jsem jí odfajfkoval v menu (páč tam neni) tak mi to tu hlášku nehážë. Díky a dál:
díky Vám se mi podařilo rozběhat i ten DHCP server. Přiděluje mi i podle MAC adres. Teď mi jde o to, aby nepřiřadil nikomu koho nemám uvedeného v dhcpd.conf adresu. Přesněji: filtrovat MAC adresy a když ta MAC adresa nebude v dhcpd.conf (možná i jinde v systému by se to dalo zachránit) tak vůbec nepustit do sítě. Chápete? Jde mi o to, že i když si někdo cizí tipne IP správně (např zadá 192.168.1.4 - což je defacto správně a ta nebude používaná, prostě daný uživatel, kterému dhcp server přiděluje tuto adresu nebude přihlášen) tak aby si testnul MAC a porovnal jí s nějakým seznamem někde (nevim kde, třeba právě v dhcpd.conf) a podle MAC toho uživatele tedy nepustil resp s ním vůbec nekomunikoval.
Takhle mám zatím dhcpd.conf
Co do něj zapsat, aby do sítě mohly JEN uživatelé s příslušnými MAC adresami? (výše ve fóru bylo něco o "not authoritative", ale to jsem nějak nepobral :-( díky absenci čísel zzz.zzz.zzz.zzz tušim a maska 255.255.255.128, která je tam zmiňovaná je pro mě španělská vesnice resp proč zrovna takováhle maska).
To zní fajn ty ARP záznamy. Tzn i když si někdo natipuje adresu 192.168.1.1 tak se do sítě prostě nedostane protože k ní není přiřazen příslušný MAC. To je to co přesně hledám.
Otázka: ARP funguje pod wispem nebo se musí stahovat dodatečně balíček?? (Nejsem teď doma, tak si to nemužu zjistit,
tak se rovnou zeptám a zítra si přečtu odpověď :-) )
Mimochodem to DHCP jsem si teď uvědomil, pořád to hlásí ten
Bogus number: H18: digit 17 not in base 16
ale DHCP přiřazuje, prostě to jede. Nevíte co je to za chybu?
ARP je ve WISPu, je to naprostý základ TCP/IP.
K tomu DHCP: kdyžtak sem hoď celé dhcp.conf, takhle můžu těžko hádat kde je chyba.
Napadl mě překlad té chybové hlášky "Číslice 17 nepatří do šestnáctkové soustavy" - to je jako bys měl někde v MAC adrese 'G'