Panove,vsem vam dekuji,nebot toto jiz pisu pres muj zbrusu novy FREESCO router. Super. Ping pod 1ms (wokna kolem 8ms),webove uzivatelske rozhranni (textove),maximalni jednoduchost a rychlost. Skoda,ze to neumi PnP jako redhat (kudzu). Moje ISA noname sitovky jsem zatim nerozbehal, tak jedu pres HUB. Dalsi vec,kterou jsem zatim nedokazal,je dat to na disk a doinstalovat squid s 1GB cache. Snad pozdeji. Doporucuju tento router vsem,kdo nepotrebuji wifi a neumi linux
ja bych se s tim s dovolenim nes**l, nacpi tam RH7.3 a nove jadro (2.4.20-preN, kde N >= 2), preloz si ho, zkompiluj hostap a pripoj to. Az budes mit IP adresy, ozvi se mi, muzu Ti z toho vykuchat nesmysly a dokuchat smysly jako squid.
Uvedomte si vsichni, ze router pro CZF musi byt masina 1) porad behaci, 2) bezici nejaky normalni system, do ktereho covek sam umi hrabnout efektivne, pripadne vi o nekom, kdo do toho umi hrabnout, kdyz on sam je v cudu.
Co jsou koukal, tak vetsina lidi na nasi vetvi, co maji nejakou zkusennost s Linuxem a honi CZF routery, tam cpou RedHaty pripadne kdo to neumi a chce se to naucit tak Draka, coz je nakonec skoro totez.
Namitky puristu, ze nejlepsi je freesco z FDD, smeruju do /dev/null - az na tom budete chtit mit i nejakou proxy, ftp, www, blabal server, stejen tam budete muset dat HDD a kdyz to bude spraseny kazdej pse jina ves, nikdy to nikdo neuadministruje.
Strucne - dejte si tam treba CP/M, ale neocekavejte ze se Vam v tom pak nekdo bude hrabat, a debugovat splasenou zebru...
Tak muzeme vytvorit seznam doporucovanych
"podporovanych" minidistribuci. Minidistribuce
se da instalovat za 5min a nastavit za dalsich
5min. Images by se daly rovnou nekam vystavit
a lide by jen stahovali...
Vyhody minidistribuci
- jednoduchost & prehlednost
- tudiz snadno dosazitelna bezpecnost
Na tech i486, co lide, zda se, zhusta pouzivaji stejne
squid & spol nepojede, takze bych tam velke kravy
typu RH & spol nedaval.
Nu - ja jsem se v myslenkach nachazel nekde na okraji site,
spise u koncovych stanic. Czfree specifickeho tam je treba
zprovozneni wlan karet.
Pokud jde o paterni smerovani, je vsechno jinak. Nedelam si iluze,
ze by i486 uroutovala takovy traffic.
Ted mne napada - jak se dnes pozna, ktere stroje/spoje jsou
na okraji site a ktere paterni? Rust je zivelny a nikdo nevi dne
ani hodiny, kdy se ocitne uprostred "dalnice".
me se nejak nezda ze by 486 nestacila uroutovat traffic. Mas nejakou zkusenost kdy to opravdu nestihala? (bez toho abyses na ni snazil honit apache, squid, mysql, webalizer, ......) Docela by me to zajimalo. A je opravdu ospf/zebra tak narocna na hardware ze to hraje nejakou roli? (Zatim se mi zda ze je spis narocna na nervy admina ;-))
Ja bych rekl ze s vykonem tu problem neni, a co vetsinu starych pocitacu odepsalo je absence PCI slotu.
Sam mam ted P100 s debianem asi na 250M (dal jsem tam i nepotrebnosti jako kompilator + knihovny + headery....), ale mnohem radsi bych taky nejakou minidistro ;-)
Nevim proc se mi zda ze stary 486ky jsou mnohem stabilnejsi nez o 2 generace novejsi celerony apod. Me router jeste nevytuhnul, zatimco vsechny dalsi pres ktere se pripojuju tuhnou pravidelne. Je to nahoda, nebo myslite ze na tom muze byt neco pravdy?
2jbohac:
386 a 486 mi take pripadaji stabilnejsi - je to "poctivy zelezo".
Co se vykonu tyce, zalezi, jestli stroj jenom routuje, nebo take
preklada adresy a jestli pouziva stare ipchains (2.2.x jadra) nebo
iptables (2.4.x jadra). Pokud tam bezi iptables s prekladem tak
je to pry dost narocne. Osobni zkusenost s 486 nemam - nejnizsi
stroj s timto pouzitim jsem visel nejake Pentium@75MHz.
mam zkusennost s 486kou, co staticky routovala dva 10Mbit a stihala.
Opruz bylo pouzivat ssh, krytptovat uz moc nestihala.
A pak mam zkusennost s jednim routerem, co ma 4 sitova rozhrani (3 wifi, jedno ethernet), bezi na nem zebra (OSPF), je to Cleron/300MHz a ma prumerny load 0.1 - 0.3. Bez QoS a squida.
Z toho jsem usoudil, ze 486kam zlomi hrbet. Jinak prave jsem prelouskal nejakou dokumentaci od CISCa k navrhum vetsich siti a tam explicitne pisou,ze ospf je hodne zravy na procesor, kdyz se prepocitaveji routy.
K te stabilite - moje zkusennost je, ze pokud neni HW vyhnilej nebo Linux nekde opravdu hodne spatne nakonfigurovanej, tak to bezi furt, at je to co je to.
poznamka k zebre - zebra se musi dobre nakonfigurovat prihlaseil jsem se na zebrii mailling list a docela jsem padnul na zada, kdyz jsem videl, co tam s tim ty lidi delaj. Doporucuji vsem zajemcum o velke site.
Takova drobnost - podle Zebra Gurus muze delat problemy, pokud jak zebra tak ospfd loguji do stejneho souboru...