Moc linuxu a sitím nerozumím,přesto rád bych se zeptal na pár věcí:
Dá se toto zaimplementovat pro nasledující případ:
Máme uzivatele dvojího typu kteří jedni mají jak vnitřní tak inet a druzí(ted uz vetsina) mající jen inet?
Dale pokud jsem to dobře pochopil(ci spíse náš admin mi vysvetlil)
jedná se dle jeho slov "zase" o jeden centrální routr který neresí to jak je to dál distribuováno po páteřích či lokálních APčkách.Čili Pepa z vesnice A se rozhodne stáhnout od Vaška z vesnice B CDcko a zahltí tím vsechny páteře na trase(hmm na páteřích máme rozjety aspon garance pro jednotlivé skupiny clenů- aktivní/pasivní= mají vnitřní,nemají vnitřní sí?).Dále je tam nahozeno tuším ESFQ a tím to končí.Prioritizace zprvu neklapla pač se admin bál že každý druhý je hacker a protuneluje si to atd.... .
Proste ten prográmek jsem mu předával a líbí se mu to,ale pořád to prý neřeší to co chceme tedy jestli to řeknu správně garanci po celé délce spoje(?) tedy ne onen rozplizlý ethernet.Pokud jsem to pochopil špatně tak se omlouvám a prosím o osvětlení.Díky.
EDIT doplnek:
Jeste bych zduraznil, ze ten hranicni router ma 3 interfejsy do LAN (vnitrni site), nikoli jeden
predem se omlouvam, jestli moje dotazy vyvolaji usmev na tvarich linuxovych guru. Jsem pouha pololama, sotva schopna nainstalovat linux do stare masiny a po nocich z toho udelat neco jako router .
K prometheu, tot presne to prave co jsem potreboval a k cemu se uz dokopavam dobrych ctrnact dni, usetril jsi mi hodne prace. Vyzkouseno, funguje to na Mandrake 9.2 s kernelem 2.4.25-4mdk ke spokojenosti. Par postrehu a drobnosti:
1. pri kompilaci to na mne zarvalo prometheus.c:67: warning: built-in function `log' declared as non-function a vskutku, zadne logy to nedela (resp. soubory, na ktere odkazuji linky z traffic.html neexistuji).
2. planujes nejaky podrobnejsi HOWTO?
Tak jsme to predal nasemu adminovi a spis by pro nas vedla cesta pres ten skriptik co mate na paterich,je mozne jej ziskat?
Ktomuto PrometheusQoSreseni mi napsal:
Proste ja to chapu tak, ze oni shapuji pouze mix/max per user a my by jsme potrebovali (tak jak to ted zhruba mame)
min per user/max per group tj. garamce minimalni rychlosti pro uzivatele a omezeni na max. rychlost v ramci skupiny
Asi by to slo nejak upravit (ten prometheus), ale vrtat se mi v tom nechce.Navic u nich je to jednoduche, u nich plati uzivatel == IP, u nas to je mix uzivatel == IP nebo SIT nebo IP+SIT
*******
Da se prosim vymyslet tedy neco i nas nas pripad?Dekuji.
Zdravim, mam dotaz. Marne resim jak shapovat traffic z vice nez jednoho rozhrani, doted jsem pouzival prometheus (vyborna vec!). Jenze tam lze nastavit pouze jedno LAN rozhrani, coz je v mem pripade nedostacujici.. Mate nekdo nejaky napad, nebo hint jak to lze udelat? eth1 internet, eth0,wlan0 LAN.
Právě že mezi dvě eth interfacy podle mě HTB balancovat neumí. My jsme kvůli tomu internetovou bránu dali úplně separátně od centrálního routeru - ten má toho času naopak už šest eth interfaců (a další budou přibývat).
Nam na siti admin rozchodil WRR a vypada to dost schopne.Tak zatim to slape par tydnu a spokojenost.Akorat o tom asi moc neni dokumenttace ci co,ale to je fuk.Pry to napsal borec kterej ani jadro linuxu neznal,proste si rekl ze takhle by to ASI mohlo byt...a proste to chodi .ale asi je to neco jineho nez co chces a snad se to Xchaosovo bude dat jeste doimplementovat jen co budem mit 2PC spojene 5.8kou za sebou do internetu.Ale i tak to WRR se mi libi,nekdo zacne stahovat a samo mu to da jen tu cast lajny ktera je v danem pomeru volna a ping mu leti ke hvezdam pricemz ostatni na siti maji ping porad jedna basen(cca +10-30ms).Prestane stahovat tak temer okamzite se to upravi a zacina s cistym stitem.Jeste jak to udelat na upload,tusim tam to tak snadne neni,ale ja jsem v Linuxu lama,tak o tom moc stejnak nevim...proste to WRR rocks
No teda podle mě HTB dělá úplně to samý, akorát je ještě možné nastavit jak rychle bude který IPčko stahovat, což podle mě není od věc - páteř má 3x10 Mbps, ale Wi-Fi APčka na koncích propustí asi jenom 2 Mbps, takže pustit k někomu celou volnou kapacitu iGW (která má volno pořád, samozřejmě...) znamená automaticky odrovnat ostatní lidi na to samém AP... a to podle mě neřeší ani to WRR, leda že by bylo na každém routeru (a to by asi mělo být...)
Jinak mám možná ve svém výše uvedeném textu blábol - LGPL taky ukládá zveřejnění úprav, týká se jen linkování, jak jsem si při pročítání threadu uvědomil... ;-)
To WRR je nasazeno na inet,ale z topologie nasi site to muzeme placnout skoro na kazde APcko.Poradne ani nevim jestli to admin daval jen na hranicni PC nebo po dedinach na lokalni routry,proste delali jsme zatezovy test a nasi mega DCckari se snazili to zahltit stahovanim a pohoda u me ping 50-70ms(prumer byva do 30ms pri klidne lajne).a samo jim to omezovalo lajnu umerne zatezi/poctu klientu.Na vnitrni to tusim nemame,nadruhou stranu vnitrni neni preferovana pro vetsinu clenu,cili to nas tolik netrapi.A aspon nejak pak Skype,hry a pod. aplikace bezi .Uvidime trebas pujde skloubit WRR stim co jsem tu psal plus nejaky dodatecny kybl system...pak jeste trosku prioritizace packetu+ 5Mb na 70-120lidi a jsme zavodou .
No řekl bych že wrr a htb dělají celkem podstatně něco jiného, jediné společné je, že jsou to nástroje na QoS. HTB prirazuje nejake pridelene pasmo, s moznosti sdileni. Nezajistuje ale zadny mechanismus fair per IP, to se musi udelat bud tridami pro kazdou IP, nebo by mely pro tento ucel fungovat veci jako esfq nebo sfq. Vzhledem k tomu, ze inet se nakupuje po nejake konektivite, a ze vetsina lidi stejne nevyuzije nejake extremni rychlosti (kdyz jo, tak na ukor ostatnich), tak si myslim ze omezit maximalni propustnost pro kazdyho cloveka je potreba, wrr myslim muze stacit pro sdileni inetu pro 3-10 lidi, ale tezko pro nejake davy, jake myslim jsou na prometheovi. Potom to chce aspon po skupinkach omezovat maximalni rychlost.
Wrr naproti tomu nedela zadne pridelovani pasma nekomu. Tim bych rekl ze se prilis nehodi pro iGW. Wrr by melo byt weighted round-robin, a funguje to priblizne tak, ze to co chodi casto ma malou prioritu, to co chodi sem tam ma vetsi. Proste cim vic hrnu, tim vic mi klesa priorita. Co je na tom absolutne uchvatny je, ze tuhle samoregulaci to provadi samo. Podle me tohle je celkem idealni veciccka na vnitrni sit a shapovani pateri - na kazdyho zbude, melo by to resit stejnym dilem kazdymu kolik potrebuje.
A pokud jsem to spravne pochopil, tak tohleto funguje uplne stejne jako esfq, jenom s pridavkem vazenych priorit. Podle readme co jsem k tomu kdysi cetl, tak by to snad melo jit dokonce jako Leaf pro htb.
V jadre uz to mam pres 2 mesice a do dneska jsem nevyzkousel jestli to opravdu funguje. Ale kdyz to tady tak chvalite, tak myslim ze je cas to konecne vyzkouset. Takze o vikendu to vyzkousim, a kdyz budu mit nejaky smysluplny vysledky, tak dam vedet.
Esfq a esq jsme meli a dekuji nechci,bylo to naprd.S WRR jedem na cca 60lidech a pohoda(vsude na routrech mame aspon 1.7GHz Celery a 128MB ram- da se zvetsit dle potreby).A proste parada,navic si nemyslim ze by to WRR bylo nejake vykonu zrave,spis mozna casem pamet,ale ani to asi ne.