CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Síť > Co jsou to default-free zones a proč jsou v CZFree.Net potřeba
1234

Potřebujeme lépe evidovat default-free zóny ?
You do not have permission to vote on this poll.
Ano, je to dobrý nápad 66 44.30%
Ne, traffic v CZFree má být svobodný (a? iGW všude tunelují internet) 9 6.04%
Ne, řešením je upgrade všech typů spojů 9 6.04%
Ne, ale zato bych evidoval L2 peering (switchované spoje) 4 2.68%
Ne, prostě ne a basta 4 2.68%
Netuším která bije 57 38.26%
Total: 149 votes 100%
  [Edit Poll (moderators only)]

Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Co jsou to default-free zones a proč jsou v CZFree.Net potřeba Příspěvek č. 1 

Při příležitosti prodlužení letitého default-free spoje bakulák-jim dále do Břevnova na node talich1 jsem se rozhodl na toto téma upozornit, hlavně v souvislosti s diskuzemi o stavu CZFree konektivity mezi cloudy. Dospěl jsem k názoru, že právě default-free zóny jsou tou správnou cestou, jak zlepšit CZFree konektivitu (tzn. jak zvýšit celkovou propustnost sítě pro data, která nesměřují z- nebo do- Internetu)

Existuje spousta záslužných směrů, kterými se ubírají CZFree-pozitivní komunity a firmy. Bez (zatím roztříštěných kousků) FSO páteře by dnes už CZFree absolutně nebylo žádným způsobem možné udržet pohromadě. Experimenty na úrovni dynamické volby gatewaye podle aktuální situace v OSPF zase zřejmě můžou vést ke vzniku silných komunit, které se obejdou bez finančních toků spojených s přeprodejem Internetu. Diskutuje se o tom kde a jak zřídit NCX - Neutral CZFree eXchange. Samotného mě ale překvapilo, že (kromě počátečních zcela idealistických diskuzí o tom, jak by CZFree mělo vypadat) se tu zatím téměř nediskutuje o tom, kde jsou v CZFree tzv. default-free zóny.

Laicky řečeno, default-free zóna (či spoj nebo segment, chcete-li) je sí? do které ani na jednom z připojených rozhraní (u P-t-P spojů tedy typicky ani na jednom ze dvou konců) nesměřuje default gateway. Tento spoj tedy není součástí "spádové oblasti" žádné internetové brány.

Jednu default free zónu tvořenou spojem jim-bakulák jsme dnes protáhli na node talich1. Ač bych se rád vytahoval, že vede dále, až na node elses, tak tomu tak není: v objektu kde sídlí talich1 jsou klienti iGW routovaní přes spoj na elses, takže tento spoj už za defult-free zónu označit nelze.

Ačkoliv původně existovala vize, že celé CZFree bude jedna velká default-free zóna, kde se bude internet maximálně tunelovat, v praxi se k tomuto kroku nikdo nikdy neodhodlal.

Ve skutečnosti mám pocit, že default-free zón tvořených dedikovanými spoji v CZFree zase až tak velké množství není - a že by nebylo od věci zavést nový typ spoje v mapě - kromě "backbone" a "planning". Mohlo by jít o typ spoje "default free" (který by se mohl zobrazovat co já vím, jako dvojitá tenká čára ?). Může tedy myslím jít o spoje, které jsou default-free za normálního stavu OSPF - jako záložní spoje by je OSPF využívat mohlo.

Pokud někdy vznikne nějaká skutečně CZFree-páteř (což přímo souvisí i s otázkou NCX), tak to bude právě propojením těchto default-free zón. Zviditelnění default-free zón v mapě je podle mě nezbytné k vyhodnocení situace a k naplánování nových default-free spojů...

Na závěr bych podotkl, že s nápadem nějak evidovat mezicloudové spoje přišel na srazu v Proseku na bobové dráze Síma; já jsem to pouze rozvedl - inter-cloud spoje totiž často jsou zároveň i default-free, nicméně stejně důležité jsou i default-free spoje uvnitř cloudů.

Stávající interneto-centrické CZFree je prostě shareware, nedá se nic dělat. Pouze default-free spoje v rámci CZFree jsou skutečný open source...

__________________

Naposledy upravil xchaos 03.11.2004 v 21:24

Old Post 03.11.2004 v 21:10
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
oook
Old Post 04.11.2004 08:52
Tento příspěvek byl moderován. K jeho zobrazení klikni [zde] () Příspěvek č. 2 
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 3 

__________________

Old Post 04.11.2004 v 13:27
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Jezevec
Newbie

Registrován: 07.08.2002
Příspěvků: 90

realita Příspěvek č. 4 

Old Post 04.11.2004 v 14:09
Jezevec je offline   Click Here to See the Profile for Jezevec   Find more posts by Jezevec   Click here to Send Jezevec a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Re: realita Příspěvek č. 5 

__________________

Old Post 04.11.2004 v 14:27
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
=PJ= Azzie
Pekelník

Registrován: 16.06.2003
Příspěvků: 1941

Příspěvek č. 6 

__________________

OUT OF SERVICE

Old Post 04.11.2004 v 16:59
=PJ= Azzie je offline   Click Here to See the Profile for =PJ= Azzie   Find more posts by =PJ= Azzie   Click here to Send =PJ= Azzie a Private Message   Click Here to Email =PJ= Azzie     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 7 

Ano, já vím, že je to podstata myšlenky CZFree.Net, na začátku to v diskuzi mlhavě zaznívalo. Ale když už tu proběhly ty řeči o NCX, o CZFree jen za peníze apod., tak mě překvapuje, že většina lidí pořád ještě hlasuje pro variantu že to nechápe...

__________________

Old Post 04.11.2004 v 17:13
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
oook
Senior Member

Registrován: 28.06.2002
Příspěvků: 2325

Příspěvek č. 8 

Old Post 05.11.2004 v 09:29
oook je offline   Click Here to See the Profile for oook   Find more posts by oook   Click here to Send oook a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 9 

__________________

Naposledy upravil xchaos 05.11.2004 v 17:15

Old Post 05.11.2004 v 17:11
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Michal Cepela
Junior Member

Registrován: 19.04.2004
Příspěvků: 184

CZFree.net je jako každá republika Příspěvek č. 10 

CZFree.net je jako každá republika náchylná k tomu, že se časem přemění na císařství a to nakonec na tyranii. Myslím to tak, že bez stavby těchto spojů prostě můžeme zavřít krám a vrátit se pod křídla Telekomu. Tržní prvky bohužel (ale stalo se to pravidlem) přinášejí do jakéhokoliv společenství korupci a zápasy o moc.
Druhým extrémem by bylo, kdyby naše krásná anarchie - která ale kromě mne a pár dalších výjimek - spíše lidi rozčiluje, se stala byrokratickou a master race adminy řízenou sektářskou tyranií (k čemuž se některé výroky na mnoha fórech velice přibližují - viz debaty linux vs. windows nebo linuxoví nováčci vs. staré žáby na prameni). Proto bych kromě plánů stavby těchto spojů s nimiž se plně ztotožňuji v rámci dalších diskusí zavedl řeč i na témata svobodné volby OS a sbobody nebýt ponižován za neznalost nebo chybu, které nevychází ze zlé vůle. Ne každý má také čas věnovat se studiu linuxu nebo jiných svobodných OS a počítač má jako pracovní nástroj ne jako zdroj práce samotné.

Omlouvám se za zakončení trochu mimo hlavní téma.

Naposledy upravil Michal Cepela 05.11.2004 v 20:48

Old Post 05.11.2004 v 20:30
Michal Cepela je offline   Click Here to See the Profile for Michal Cepela   Find more posts by Michal Cepela   Click here to Send Michal Cepela a Private Message   Click Here to Email Michal Cepela     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
jkt
Senior Member

Registrován: 04.04.2003
Příspěvků: 1111

Re: CZFree.net je jako každá republika Příspěvek č. 11 

__________________

cd /local/pub && more beer > /dev/mouth

Old Post 05.11.2004 v 21:21
jkt je offline   Click Here to See the Profile for jkt   Find more posts by jkt   Click here to Send jkt a Private Message   Click Here to Email jkt     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Michal Cepela
Junior Member

Registrován: 19.04.2004
Příspěvků: 184

Příspěvek č. 12 

Myslel jsem spíš napadání woknařů linuxovejma fundamentalistama (samozřejmě ne tady na foru) na chatech i uvnitř CZF, nebo veřejnej internetovejch fórech- kde v tom mají bohužel často prsty lidi z CZF. (Sám mám mandraka 10.1, ale odmítám se podřídit "čisté" morálce dle jednoho veleslavného panfletu od Kysely.) Jsem rád, že jsem k CZF pomohl připojit kámoše, kteří předtím na netu jen posílal emaily a prohlížel si web. A že tihle týpci můžou semnou chatovat, když sedim v práci na noční a nemám do čeho píchnout a jemi jedno, že maj doma BGW98. Co se linuxu týče, je to perfektní OS, ale mnoho lidí kolem něj ho má jen jako lék na svoje mindráky.

Ale k věci: hodně datový zátěže v CZF zabírá DC, který prostě řeší určitý věci co se týče zbytečnýho lezení na inet kvůli každý blbosti. Prostě máme to takříkajíc doma. Bylo by teda dobrý, kdyby určitý spoje byly třeba vyčleněný jen na pražskej DC provoz a inet se prostě hnal jinudy. V CZF mě často štve, že nemůžu něco sosnout protože je po cestě jen samá wifina a ješt bržděná inetovým provozem. Ronja je pole mého technologií pro Deflaut-free nejideálnější. Uvítal bych taky větší využívání parabol
a jinejch antirušivejch antén. (Často se jen u někoho válej v kumbále - vím to z vlastní zkušenosti).

Old Post 05.11.2004 v 21:55
Michal Cepela je offline   Click Here to See the Profile for Michal Cepela   Find more posts by Michal Cepela   Click here to Send Michal Cepela a Private Message   Click Here to Email Michal Cepela     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Stay d
Mafián
zastupce cloudu 10.40


Registrován: 04.10.2002
Příspěvků: 1428

Team Member: MOD

User is Mapper

Zvýrazněme si elementární myšlenku CZFree.Net, je to jenom to DCčko ? Příspěvek č. 13 

Chtěl jsem zahlasovat, přečetl jsem si to dvakrát za sebou a nemůžu si vybrat, ty možnosti pro hlasování jsou zvolený špatně, motáš dvě až tři věci dohromady. Sorry, chápu, vím a podporuji tvojí myšlenku, protože těch spojů kde se žene inet s freenetem dohromady je mraky, nicméně nemůžu na to odpovědět.

Old Post 06.11.2004 v 20:58
Stay d je offline   Click Here to See the Profile for Stay d   Find more posts by Stay d   Click here to Send Stay d a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Příspěvek č. 14 

__________________

Naposledy upravil xchaos 06.11.2004 v 22:22

Old Post 06.11.2004 v 21:44
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
xchaos
Samozvany gubernator

Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362

Team Member: MOD

Re: Zvýrazněme si elementární myšlenku CZFree.Net, je to jenom to DCčko ? Příspěvek č. 15 

__________________

Naposledy upravil xchaos 06.11.2004 v 22:20

Old Post 06.11.2004 v 22:12
xchaos je offline   Click Here to See the Profile for xchaos   Find more posts by xchaos   Click here to Send xchaos a Private Message   Click Here to Email xchaos   Visit xchaos's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
jojobubu
Old Post 06.11.2004 23:14
Tento příspěvek byl moderován. K jeho zobrazení klikni [zde] () Příspěvek č. 16 
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 09:32.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
1234  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz