Zdravím, potřeboval bych trochu vysvětlit, jak vlastně takové bezdrátové sítě fungují. Předpokládám, že přípojný bod s parabolou se umí napojit na další jeden přípojný bod. Jak ale funguje přípojný bod s všesměrovou anténou?
Když se na takový bod připojí třeba dalších 5 parabol z okolí, ustíhá pak komunikaci se všemi těmito 5ti parabolami v plné rychlosti? Nefunguje pak tento přípojný bod tak trochu jako router?
K tvým otázkám. Bod s všesměrovou anténou šíří mikrovlny v jedné předem dané polarizaci (horizontální nebo vertikální), všemi směry. Může se na něj připojit X dalších klientských bodů s libovolnými anténami (musí odpovídat polarizace, jinak jsou zde ztráty - horizontální vs vertikální ztráta +- 20 db, kruhová vs horiz/vert +- 3 db. Bandwitch je u všesměrové antény sdílený, tzn. např. u 11Mbps zařízení mohou 2 klientské stanice jet současně pouze 5Mbps. Přípojný bod jako router stoprocentně funguje, například můj přípojný bod obstarává kromě samotné mikrovlnné karty a routingu též NAT, DHCP, SQUID cache, DNS, etc.
Aha, takže na těch plných 11Mbps je potřeba parabola nasměrovaná na další parabolu a tak dále. To znamená, že páteř sítě (aby z jednoho konce na druhý mohl proletět 1MB/s) musí být poskládaná ze směrových antén..
Přesně, tak to je. Finančně dost naprd co ? No doufám, že přesně na tohle najdeme odpověď s Ronjou, která má naprosto ideální parametry - skutečně fajnovej ping, a? to jde přes kolik bodů chce .
Jenže RONJA má reálný dosah (pokud vím) asi půl kilometru a to by znamenalo třeba ze Zahradního Města na Anděl asi 10 skoků (7km). Přitom když jen jeden bod přestane fungovat, nepůjde spojení vůbec.
RONJA je dobrý nápad, ale přesto to bude chtít rovnou vybudovat záložní trasu.
Určitě. Ronja má hlavní význam ve skutečně hustě obydlených částech. Co se týče zálohování při výpadku, počítám, že sí? bude fungovat stylem sítě pavoučí, takže při případném výpadku není problém traffic přesměrovat přes jiný bod, a nebo přes záložní mikrovlnu na stejné trase, která přeskakuje několik Ronjí... Možností je hodně, nakonec to stejně končí v jednom bodě - $$$ :(
je tak trochu o vyhoreni ... myslim, ze jsem ten clanek kdysi cetl (jestli je to jiny, nez ta zvrhlost na PCTuningu, nebo, kde to bylo, tak se omlouvam). V kazdem pripade nejlepsi reseni je postavit zdroj pro PC, ktery bude mit na vstupu 24V SS (prumyslovy starndart) a paralelne k nemu dat baterii (zapouzdrene bezudrzbove olovo) a nabijecku (nabijeni konst napetim cca 27V - viz princip dobijeni v aute). Zdroj samozrejme dimenzovat az na cca 30V na vstupu. Vzhleden k tomu, jaka prasarna je bezny PC zdroj, tak neni problem udelat lepsi a navic 24V se da tahnout treba TPckem - 1 par TX, 1par RX, 2 pary (paralelne) 24V. Odber s solid-state diskem hadam na 50W max =>1A na ten jeden tenky medeny dratek (to uz je dost nouzovka, nutno ozkouset otepleni kabelu, ale spis to neprojde). Za pomoci transformatoru ze stare sitovky se daji pro prenos SS napeti pouzit i datove pary (ethernetu, u tokenringu ne, ale ten snad pouzivam jenom ja) => 4 draty + a 4 draty - => 0.5A/jeden dratek a to uz je snesitelne. Schema klidne poslu. Jde o normalni vyuziti fantomniho vedeni.
__________________
kdyz nekdo bude chtit, tak se propojim. Momentalne nemam penize na mikrovlnu ani cas na stavbu optiky, dlouhodobe planuji 100Mbit defocusovanym laserovym svazkem.
K tomu napajeni - vite nekdo, jaky prikon ma notebook (bez displaye, jen se zatizenim pro routing)? Za 4000 se celkem v pohode da sehnat 486 notebook se zabitym displayem, coz by bylo idealni. Pak by mozna proslo i napajeni pres ty dratky a UPS by bylo tez bez problemu. ;-)
Muj odhad podle vydrze baterii je do 10W, takze by to mohlo jit (akorat ze notebooky jedou myslim jen na 12V :-( ).
Je tu nekdo, kdo vlastni starsi notebook? Muzete poslat presnejsi info? Diky.
450MHz ma zdroj 20V dimenzovany na 2A ... pro mikrovlny by to stalo za to, protoze by se nemusela kupovat picmica redukce, ale pro ronju asi ne ...
__________________
kdyz nekdo bude chtit, tak se propojim. Momentalne nemam penize na mikrovlnu ani cas na stavbu optiky, dlouhodobe planuji 100Mbit defocusovanym laserovym svazkem.
Ahoj,
presne o tomhle jsme uvazovali, navic ntb nezabere tolik mista. Musi samozrejme mit 2x PCMCIA nebo vestavenou sitovku...
Problemy jsou dva: zaprve se mi nepodarilo takovy notebook sehnat, zadruhe pry neni tolik spolehlivy jako desktop...
Takze pokud by nekdo vedel o starem ntb bez displeje do 4000, beru vsemi deseti...
Mitch
__________________
There are only 10 types of people in this world:
Those who understand binary, and those who don't.
--> mitch
Dej si inzerat - ja jsem takhle pres anonnci koupil za 5k (+/- cena dvou PCMCIA -> PCI redukci) 333celerona/96MB/5GB s nefunkcnim podsvicenim. A to to mozna jeste pujde spravit Pak bych ho strelil a bylo by na UPS, poradny stroj a jeste by neco zbylo na wi-fi harware. ..
Jinak obecne maji notebooky velkou nevyhodu/vyhodu:
Sice maj v sobe UPS na par hodin(vcetne pcmcia karet), ale vetsinou nedisponuji funkci power-on after power-failure. Proste kdyz se stane, ze mu ty baterky dojdou(vypadnou pojistky, velka havarka atd), tak se sice korektne vypne, ale po naskoceni produ k nemu musis dojit a nastartovat ho. Urcite jde vyrobit nejake udelatko, ale to budu resit, az to bude akutni.....
s tim omezenim pcmcia slotu se mylis:
1) existuji sitovky na USB - behaj i pod linuxem
2) pokud kupujes hw AP (pro nody s vice pripojenymi koncovymi body je to pry nutne), tak ma jiz v sobe ethernet (lepsi modely 2x). Pak ti staci jedna pcmcia sitovka a eventuelne swith/hub a je to. Akorat to jiz neni zalohovane pres baterky notebooku....
To ale predpoklada novejsi pocitac s USB ... :( Ale jsou i notebooky se sitovkou integrovanou.
>2) pokud kupujes hw AP (pro nody s vice pripojenymi koncovymi body je to pry nutne), tak ma jiz v sobe ethernet (lepsi modely 2x). Pak ti staci jedna pcmcia sitovka a eventuelne swith/hub a je to. Akorat to jiz neni zalohovane pres baterky notebooku....
Ale HW AP zase neumi to, co dokaze Linux s kartou - proto se dela pocitac+karta a ne AP, nebo ne?
>>1) existuji sitovky na USB - behaj i pod linuxem
> To ale predpoklada novejsi pocitac s USB ... :( Ale
> jsou i notebooky se sitovkou integrovanou.
usb je asi beznejsi u starsich notebooku, nez sitovka ....
>>2) pokud kupujes hw AP (pro nody s vice pripojenymi koncovymi body je to pry nutne), tak ma jiz v sobe ethernet (lepsi modely 2x). Pak ti staci jedna pcmcia sitovka a eventuelne swith/hub a je to. Akorat to jiz neni zalohovane pres baterky notebooku....
>> Ale HW AP zase neumi to, co dokaze Linux s kartou - proto se dela pocitac+karta a ne AP, nebo ne?
Je to slozitejsi. Bud tam strcis obyc pcmci wi-fi a ta nema funkce hw AP (dochazi k necemu jako kolize u ethernetu => cim vic pripojenych konecniku, tim vetsi ztraty paketu pro vsechny a linux to nezachrani. resilo se to nekde na foru.), nebo vykuchas AP obsahujici specialni pcmcia (jsou to ta drazsi :() a s tou pak jde delat docela dost veci(vic nez se samostatnym AP). Samostatne prodejnou AP PCMCIA jsem zatim nevidel ( existuje treba linksys wm-11) - zrejme je to jen oem zalezitost.