xchaos
Samozvany gubernator
Registrován: 13.05.2002
Příspěvků: 3362
Team Member: MOD |
No... ano a ne. Pokud přidáte k raketě středního doletu druhý (třetí ?) stupeň o hmotnosti kterou měla bojová hlavice, tak pomocí toho můžete vypustit třeba mikrodružici o hmotnosti v řádu jednotek kg. Jako mezikontinentální raketa je takováhle střela nanic.
To byl např. zásadní rozdíl mezi ruskou R-7 která vypustila Sputnik a americkými raketami, které vypustili první americké družice: do stejné třídy jako R-7, což byla mezikontinentální raket schopná nést jadernou bombu, patřily v případě USA až rakety typu Atlas, Titan a samozřejmě pak Minuteman.
Pokud Irán pouze přidal další stupeň ke svým raketám středního doletu, vytvořil něco jako byly v 50. letech americké rakety Vanguard či Juno - tedy hmotnost užitečného zatížení v řádu jednotek až desítek kilogramů, nikoliv stovek kg či dokonce tun (jako R-7, Atlas, Titan, apod.)
Je pravda, že plutoniová jaderná hlavice se dá postavit s hmotností pod 100 kg - ale ta vyžaduje daleko složitější technologii, než obyčejná "hirošimská" uranová bomba, která na druhou stranu bude mít vždy výrazně vyšší hmotnost.
Tzn. Irán reálně může mít raketu schopnou dopravit malé "kufříkové" plutoniové bomby opravdu hodně daleko - ale nemá technologii schopnou vyrobit tyto plutoniové bomby. Ovšem je pravda, že je asi jednoduší napodobit 50 let starou technologii silných mezikontinentálních raket, která je dobře zdokumentovaná a používá se i jako civilní technologie, než získat plutonium a naučit se vyrábět "kufříkové" jaderné zbraně...
__________________
|