Docela zajímavý projekt ten LMS. Bohužel jsem příliš náročný a tak nemůžu být lehce spokojený. Každopádně jsem si ho nainstaloval a nahodil češtinu, proklikal nabídky a shledal ho jako celkem použitelný. Ono dle changelogu ten systém vyvíjejí už od roku 2002, takže má dlouholetou historii. Ovšem co mu třeba schází je informační rozhraní pro samotné uživatele. Má to pouze možnost nastavovat práva jako vše pro čtení nebo samostatné sekce pro čtení a zápis a proto se to hodí hlavně pro síť o kterou se stará více správců. I zde mi chybí některé speciální údaje a tabulky, přehledy a exporty.
Každopádně díky za tip. Zatím je to nejschopnější co jsem viděl jako open source. Nejspíš zkusím udělat něco svého univerzálnějšího s možností dodefinovat si vlastní seznamy něco jako takový menší obecný informační systém.
Kdyby někdo ještě věděl o něčem dalším nebo byl ochotný se podělit s obrázky svého systému případě i zdrojovými kódy, tak určitě nebudu jediný kdo bude rád. Je kuriózní, že po opětovném hledání na googlu jsem po určitých hesel našel odkaz na tento příspěvek, který jsem napsal před dvěma dny. Holt google asi nespí
Jasně, říká se to tak lehce
Někdy však pokud má projekt nevhodnou koncepci, tak doskriptování by zabralo nakonec více úsilí a zničených nervů než to napsat odznova a lépe. Navíc třeba systém, který vyvíjeli od roku 2002 už je krom koncepce i zastaralý ve zdrojových kódech.
K tomu když se přidá má touha a potřeba dokonalého řešení, která mě někdy posouvá dopředu a jiny zase blokuje na jednom místě, tak z toho může být nepřekonatelný problém
Sice na to nemám moc času, ale třeba to udělám lépe a univerzáleněji a umožním lidem, aby si tam doplnili na pár kliknutí nové položky a seznamy podobně jako v phpmyadminu, který mě tak rozmazlil. Holt statické řešení je buď příliš omezené a nebo zase příliš rozsáhlé a přeplácané.
Uvidíme, možná ví někdo o nějakém dalším zajímavém systému.
Koukam na schema simandla a myslim si osobne ze to co nacrtnul je prave ten univerzalni system, ktery si podle potreby muze kazdy rozsirit. Mame tedy delany svuj, ale poohlizime se po jinem - je pro nas trochu nestastny ale funkcni.
Docela bych ho vzal na otestovani a prohlidku funcnosti - pokud je k mani.
Já pro síť Praha12.Net vyvíjím systém Blueangel, který je navržený tak, aby se dal snadno upravovat a rozšiřovat. Základ je rozhraní pro editaci dat v databázi, psané čistě objektově v PHP5. Databáze je PostgreSQL. Struktura tabulek není zadrátována přímo do stránek, ale definuje se zvlášť, takže není problém přidat další sloupec nebo i celou tabulku.
Na APčkách jsou pak šablony konfiguračních souborů, které určují, kam se mají dosadit data z databáze. Server si je stáhne, zpracuje a nahraje zpátky hotové konfigurační soubory. Každé AP může tedy mít jinou konfiguraci, část může být klidně na Linuxu a část na FreeBSD, ale Mikrotik nepodporuji. V současnosti jsem to dostal až do stavu, kdy do databáze zadám síťové karty, IP adresy apod. a pustím skript, který vytvoří kompletní instalaci AP, která se jenom nahraje na flashdisk.
Pokud by byl zájem, tak můžu napsat víc. O nasazení toho našeho systému uvažovali v HELLu, ale komunikace teď nějak umřela.
Jo ten LMS je zdařilý, ale potřeboval bych tam upravit strukturu mnoha tabulek a nechce se mi tam přepisovat celé modely, zobrazení formulářů ručně v PHP.
Vyvíjíš ten Blueangel jako open source? Je k dispozici v nějakém repozitáři? Bude vůbec k mání i pro veřejnost?
Taky jsem začal něco psát v PHP. Zatím jsem udělal kostru pro obecné formuláře. Skrz systémové tabulky v SQL definuju ostatní datové tabulky a podle nich se pak budou automaticky upravovat přes klikací rozhraní bez znalosti SQL. Prsotě idea je taková, že systém jako takový bude po instalaci prázdný a bude možnost si buď natáhlout předdefinovanou šablonu formulářů a jejich tabulek a vazeb ze souboru a pak si ji doupravit nebo teoreticky by tam mohl být průvodce, který by se dotázal na různé otázky jako jestli jste komerční subjekt nebo nekomerční(vyplynou z toho pak faktury a členské příspěvky), jestli je správce jeden(můj případ) nebo je jich více (třeba freenet nebo firma), jestli je síť routovaná nebo jeden malý bridge, atd. Tedy musí jít o tzv. obecný informační systém, kde pro jeho přizpůsobení daným podmínkám nepotřebuje správce zasahovat nutně do PHP kódu a SQL databáze. Jediné co se musí pak dodělat konkrétně jsou exporty tiskových sestav a různé pluginy pro uložení nastavení do routerů a třeba mikrotiku a naopak načtení třeba online stavu sítě, aktuálních statistik přenesených dat, atd.
Prostě každý máme jinou situaci a potřebujeme jiné tabulky a formuláře, takže řešením musí být dynamický nebo obecný informační systém čemuž sytm typu CRM, ERP či CMS nevyhovují.
PHP možná pro tyto účely není ideální prostředek, ale je to takový zajímavý jednoduchý obecně dostupný jazyk a účit se javu nebo nějaké další jazyky to by zabralo moc času.
Jinak u takovéhoto systému lze také hodnotit jaké datové typy obsahuje a zda se dají dodefinovat nové. Ty základní jednoduché jsou dány SQL databází a HTML formulářovými prvky, ale třeba datový typ GPS souřadnice je už složený z dvou dalších údajů výšky a šířky. Základ by měl také nabídnou definici vlastních výčtových typů jako pohlaví(muž, žena), stav člena (žadatel, připojený, odpojený) atd.
Jinak položky obecných formulářů mají celou řadu vlastností jako
* Název systémový- defakto sloupec tabulky
* Název zobrazovaný - text před editační kolonkou
* Typ - datový typ určuje editační prvek a typ dat v databázi
* Výchozí hodnota
* Požadovaná položka - Nutno zadat, jinak se formulář nepotvrdí
* Pouze pro čtení - Obsah položky je generovaný automaticky (třeba id nebo stav účtu)
* Zobrazovat v seznamu - Zda zobrazit v seznamu položek do kterého se holt nemusí vejít všechny
* Hledatelná položka - Hledat v seznamu podle této položky
Na základě těchto a dalších údajů lze pak zajistit zobrazování, editaci, mazání, přidávání, hledání položek, tisk a také zobrazení seznamu, stránkování seznamu, řazení dle sloupců, aj. A to vše dynamicky bez nutnosti psát ručně i několik php souborů a sql definic. Takový systém by byl použitelný nejen pro IS sítě, ale obecně pro jiné případy.
Prostě chce to upravitelný IS s možností dodefinovat podpůrné moduly a to vše nabídnout jako open source. Pak bych byl snad spokojený