mame z jednoho routeru vetev UTP tazenou pres pudy dlouheno bloku domu. Na kazde pude je nejaky takovy noname switch (ty levny sunty za tri kila). zapojeni je vzdy privodni UTP, odbocka do domu a UTP do dalsiho switche. Mame v rade ctyri a fungovalo to mesice bez problemu. Po pridani pateho to cely zacalo lossit, vyhazovat konflikty IP adres a vubec chovat se to znacne podivne. Vadou naposled pridanyho switche to neni, bylo tam nekolik ruznejch kousku a furt stejny. Mate nekdo zkusenosti, jak dalece se tyhle sunky daji retezit?? Ma pripadne vyznam mezi kazde treba tri nonamy dat neco "kvalitnejsiho"?? Vim ze teoreticky by switche oproti HUBum nemeli mit limit na pocet kusu za sebou, ale u techhle krabicek clovek nikdy nevi.
Predesilam ze si nedelam iluze o kvalite techhle krabicek, ale par let to fungovalo celkem bez problemu (neni tam moc velky datovy tok), tak se mi ted nechce je zatratit kvuli jednomu zadrhelu.
Každý switch má nějaký maximální počet MAC adres. A co to udělá při překročení ví bůh ... sice by se to mělo začít chovat jako hub, ale těžko říct, jaké další efekty by to mohlo mít.
Ahoj.
Místo těch switchů zapojených do série si tam dej nějaké
levné routery, kterých je na trhu dost.
Cena je skoro stejná.
To mi přijde jako lepší řešení.
.
Pokud chceš vylepšovat, tak mezi routery optiku.
.
Také napiš, proč máš ty switche zapojené za sebou, neříkej mi,
že máš několik set metrů dlouhou půdu, a že to nejde jinak???!!!!!!!!!!!!!!!!!
.
Tvoje topologie sítě se mi nelíbí.
Napiš jak to tam máš a pak lze i něco vymyslet.
.
Když je vás tam tolik, jistě nebude problém, aby každý pustil
nějakou tu korunu a udělejte to pořádně, protože to co popisuješ
není žádná paráda.
.
Chcete hodně muziky za málo pěněz.
Dali jste do sítě pár stokorun, tak podle toho to tak vypadá.
Osobne si myslim, ze na problem s MAC adresami nenarazis, protoze by si tam musel mit opravdu "hafo" lidi nebo hned nekolik zaskodniku, coz myslim realne moc neni, i ty sunt switche maji tabule o velikosti nekolika tisic zaznamu a na to jen tak nenarazis.
Ohledne poctu zretezenych switchu, moc limit v tom neni, fungovat bude i 20 zretezenych ("sunt") switchu, v dnesni dobe dvoubodovych spoju uz prakticky neplati poucky typu 5-4-3 a podobne. Akorat to narazi samozrejme na elementarni funkcnost kazdeho paterniho spoje a switche - pry ruznych podpetich/prepetich se ruzne kousky jinak zasekavaji a samozrejme paterni kabely musi byt kvalitne udelane, pokud mozno vubec po strechach apod.
Osobne si myslim, ze ti odesel nektery z tech switchu nebo jedna propojka mezi nimi (tzn. nejak divne provesene "ukroucene" kabely nebo konektory). Doporucuji testovat pingy nebo v pripade zapnutych firewallu arpingy postupne na uzivatele v kazdem tom switchi a zjistit, kde to zacne ztratovat a pak tam jenom skocit s notasem, switchem a klestema a zkusit, jestli to dela problem i v tvem ntb zapojenem do toho switche, pak privodni kabel zapojeny do tveho ntb, pak pripadne po vymenenem switchi nebo precvaknutem privodnim konektoru. Pokud ani potom, tak jit o switch blize routeru a pokud je tam vse ok, tak bude zrejme problem v propojovacim kabelu = precvaknout konektor na teto strane a pokud nepomuze, tak vymenit kabel.
Neni sebemensi duvod to nejak vymenovat za routery, dokonce mi to priojde jako kravina. Mame switche kaskadovany za sebou na mnoha mistech taky, vsude nejlevnejsi TP-Linky a jede to bez problemu. Na jedne trase je 6 tehle switchu za sebou, Je na tom asi 17 kompu.
Switche ti urcite nemuzou za to ze ti kompy hlasej kolize IP adres. Spis si myslim, ze to co nove pripojujes je nejak blbe nastaveny. Zkus odpojit vsechny lidi na trase a pripoj jenom posledniho a uvidis. Pak to postupne pripojuj.
Pokud se jedna o ARP flooding, tak co vim tak se switche zacnou chovat jako huby. Se podivej do ARP tabulky na routeru. Pokud ti tam budou MACky skakat jak sileny tak je problem. Pokud se tam stabilne budou drzet ty stejny co maj pripojeny lidi tak je problem jinde.
Pokud někdo považuje routery za "kravinu", tak se s ním dohadovat nebudu.
Ve velké switchované subsíti pak stačí (s prominutím) jeden pitomec,
který si vytvoří smyčku (nebo jiný problém, např. si někdo nastaví duplicitní IP)
a dokáže vytvořit potíže v celé síti,
ať už úmyslně, či neúmyslně.
.
Problém se pak týká i páteřních linek mezi těmi půdami,
což je tedy dost vážný problém.
Hledat příčinu je pak složitější.
.
Páteřní linky by neměli být v jedné subsíti s uživateli na switchi za pár stokorun.
Je moc velký problém koupit ke každému switchi desktop router?
Je takový problém oddělit páteřní linku od uživatelských subsítí?
.
Problém který se tady řeší už mohl být dávno lokalizován a vyřešen.
Ale dokud tady bude panovat názor, že routery jsou "kravina",
tak budeš lítat k kleštěma, kabelama, konektorama, odpojovat a připojovat
uživatele a switche - zkrátka budeš lítat jako čamrda a hledat ten problém
po všech čertech.
.
Moje rada: Na každou půdu router DHCP, switche nech propojené jako
páteřní síť, která bude oddělená a bude sloužit jen pro připojení routerů.
Každý barák nechť má svúj subnet.