Vyuzivani samostatnych autonomnich linuxovych systemu s jednim radiem vidim osobne hodne problematicky a dost se tomu branime. Na jednom situ mame postupne: wrap (2x radio), airca (1x radio), alix (2x radio) airca (1x radio). Sprava tohohle megabastlu je pomerne obtizna. Kazda vec se nastavuje jinde a kdyby to bylo v jednom systemu, bylo by to mnohem jednodussi. Na WRAPu je Voyage Linux, na airkach OpenWRT, na ALIXU je ArchLinux. Nehlede na problem ze airka funguje pouze jako AP. V klientskym rezimu kurvi MAC adresy... Je to na kominu a predelavat to na kompa by byl vetsi problem nez udrzovat tohle.
Na jinym kominu kde bylo od zacatku planovano 5 wifin jsme primo az nahoru nacpali do bedny normalniho kompa a zaplatpanbuh trikrat zatukat netuhne. Je to reseni sileny ale matlat tam 3 alixy vedle sebe, 3 nezavisly systemy a cely to nastavovat pres OSPF bych teda nechtel...
Resenim by bylo nejaky opravdu propracovany SW reseni ktery tyhle problemy zakryje a v master systemu vytvori jakoby virtualni WIFI interfacy. Administrace tech radiovych modulu bude pro normalni adminy uplne skryta.
Mi v tomhle smeru prijde nejrozumnejsi mit nekde nahore (strecha, komin...) zarizeni v BRIDGE rezimu (APcka s probridgeovanou wifi a eth, kdyz je to spoj bod-bod tak klasika WDS, klienta tam asi potrebovat nebudu), dole VLANovy switch (idealne pak s PoE a zarizeni mit takova aby umela AFkove PoE (docela problem). U toho router (cokoliv, treba Alixe).
Tohle reseni mi prijde nejprehlednejsi co se tyce spravy - veskery routing je na kazdem bode na jedinem boxu - nezjistuju kde je co pripojene... U klientu... poznam na ktere APcko jsou podle rozsahu adres a pokud se pouzivaji treba MAC filtry tak nevidim zasadni problem v tom se do toho konkretniho AP (ve vysledku jich bude na siti max 5 typu) prihlasit a nastavit to pripadne to naucit techniky
Pokud by se pouzila vetsina zarizeni s nejakym stejnym PoE (dneska u tech RB4xx, ruznych UBNT... skoro standard 12V) tak se da s vyhodou vzit patchpanel a na nem to PoE vydratovat (port1 do switche, port2 k radiu) - udelat hodneportovy PoE injektor (ono se to i prodava) a osadit to spolecnym - kvalitnim - 12V zdrojem
__________________
Lide v CZFree se dělí na tři skupiny: 1) deu; netdave 2) ti co znají jejich čísla 3) ti ostatní
Stale mas ale radiove nastavovani na tech jednotlivych krabickach... Vem si jak to z toho vysosavat do nejakych statistik. Mnohem vic prace.
Navic o WDS jsem slisel same strasne veci, takze na PtP pouzivame normalne AP-Client. U wifin primo v routrech to neni problem, ale jakmile mas v ceste krabicku, tak krabicka musi byt AP.
WDS jsou v pohode a daji se aplikovat i na "multipoint" spojich, takze s nimi lze resit i mac transparentni klienty. Na nekterych driverech (madwifi) existuje i moznost pouzivat "wds sta", neboli wds v klientskem modu, to z toho duvodu, aby se na tom dalo rozjet rozumnejsi sifrovani, kazdopadne funkcnost wds sta rezimu je odlisna podle verze a patchu v madwifi (hlavni problemy jsou nejspise v 80211 stacku).
BTW pokud je mi znamo, ovisy v originalnim firmware umi vlany uz celkem dlouho.