co vím, tak už samozřejmě některá jednání probíhají. Je k tomu potřeba přistupovat jako k obchodnímu případu, protože i projekt zdarma je potřeba nějak uživit. Jak už jsem mluvil s Deu, podle mě je současný stav dlouhodobě neudržitelný.
Myslím, že budou muset vzniknout minimálně dvě skupiny zákazníků - jedna, která má i přístupové body, druhá, která se pouze připojuje (optimálně i třetí, která dodává internet). Nejde samozřejmě o zpoplatnění druhé skupiny, ale o zvýhodnění té první (či třetí).
Druhá věc je jak pomoci Czfree uspět. Zde (znovu obchodně) je potřeba zaměřit se na minimalizaci nákladů, tj. nalézt kvalitní a levné řešení pro obě skupiny lidí. Za druhé pak jak získat peníze na ty nutné související náklady.
Přiznám se, sám nevím jaký obchodní model má šanci přežít, nebudou-li zavedeny poplatky pro abonenty bez access pointu, ale třeba víte (či tu někdo navrhne) řešení.
__________________
Tomas Kapler
Account Manager
ANIXTER
------------------------------------------------
Anixter CR - Distribuce kabelaznich systemu (Systimax, IBM, Panduit, Belden, Corning, ...),
zarizeni Avaya Wireless, Orinoco a RoamAbout pro bezdratove propojeni pocitacovych siti,
aktivnich sitovych prvku (Avaya, Allied Telesyn, Nortel Networks, Hewlett Packard, ...),
mericich pristroju (Fluke, Microtest), datovych rozvadecu Conteg atd.
------------------------------------------------
E-mail: tomas.kapler@anixter.com
Prima linka: +420 2 72111105
Centrala: +420 2 72111100
Fax: +420 2 72704202
------------------------------------------------
http://www.anixter.cz
V Chotejne 7
102 00 Praha 10
Czech Republic
a jeden 1M stoji 245euro tj 7500Kc tj. za tuto cenu by se dala konektivita koupit primo u providera. Pokud s nim mate nadstandartni vztahy.
Okud by jste do toho chteli vazne jit tak by se podobnej deal dal dohodnout jen by se musel dohodnout u daneho provideta pronajem strechy(koruni) na mikrovlne zarizeni a nechat si provest revizi anteny tj. bleskojistka a pro jistotu pouzit misto UTP optiku proste by to nesmnel bejt bastl.
Ja bych byl pro, aby se zavedl jednotny clensky prispevek, rekneme 500 Kc/mesic a podle toho by se nakoupila a rozdelila konentivita. Zalezi, kolik nas v realu bude a za kolik nakoupime... Stejne linka 33.6 sdilena x lidmi neni trvale reseni.
jenže pak už by to nebyl CZ<B><U>FREE</u></B>. Samozřejmě že jedním z řešení jak vydělat na nákladech poskytování služby zdarma je její zpoplatnění, ale pak už se nejedná o službu zdarma. Lepší je tedy poskytovat variantně služby vyšší kvality za úplatu a tím vydělat na službu zdarma. Je potřeba pak najít hranici a služby, aby byl příjem větší než náklady.
Jedno z řešení je například tedy spoplatnit běžné uživatele, ale ti, kteří mají vlastní přístupové body, případně dávají do systému konektivitu budou mít připojení zdarma, případně budou vydělávat na klientech, které připojí. Jenže to znamená, že czfree se musí stát legálně registrovanou organizací platící daně atd. tj. s dalšími náklady.
Tento model je myslím nejschůdnější a umožňuje ještě rychlejší rozšíření - větší hustotu přístupových bodů, protože každý s vhodnou střechou bude chtít poskytovat internet (třeba pro své kamarády) a ještě za to dostávat peníze.
Czfree bude vydělávat na instalích a částečně na klientech.
Je potřeba ještě udělat nějaký elektronický obchod, třeba na těchto stránkách, kde by si mohl každý velmi levně (de-facto za nákup a náklady) koupit kartu, pigtail, anténu, přístupový bod, nějaký set-up box, který bude u přístupových bodů.
Jsem take pro to, aby lidi poskytujici vlastni pristupove body byli nejak zvyhodneni, tj. treba o neco rychlejsi linkou nebo obecne levnejsim pristupem nez ostatni. Osobne si myslim, ze pokud ma kazdy dostat zdarma alespon tu 33.6 linku (a to jeste nevim, zda nesdilenou ci sdilenou), tak to i tak DEU brzy se svoji (tusim) 1Mbit konektivitou kapacitne neutahne a budeme pri ocekavanem narustu clenske zakladny moci "zavratnou" rychlosti posilat tak akorat e-maily, zvlast jestli zustane jedinym, kdo je schopen pripojit celou sit do Internetu.
Jsem presvedcen o tom, ze existuje v Praze pomerne dost lidi, kteri maji pristup k nevyuzitym linkam, ktere by se daly pouzit pro posileni a zalohovani nasi celkove konektivity. Jedine tak tato sluzba jako free muze prezit. Pokud budeme muset kazdy byte konektivity kupovat, placeni nejakeho poplatku se nevyhneme.
Zalozeni registrovane organizace (v podstate noveho ISP) je dobra idea, ale nutne vede k pomerne podstatnym dalsim financnim nakladum a k dost citelnemu zdrazeni sluzeb pro cleny, cimz bychom se idei czfree jako cenove alternative k dial-upu znacne vzdalili. Kdyz pripomenu, ze vetsina clenu czfree je studentu nebo lidi s nizsimi prijmy, asi bychom se rychle rozpadli. Podstatne bude, jak dopadne jednani DEU s Transgasem a zda se najde alespon par lidi ci organizaci, kteri by byli ochotni se podelit se svoji prebytecnou konektivitu do czfree. Pak udelame kalkulaci a rozhodneme, co dal. Doufam, ze nam sem da DEU vedet, jak cele jednani dopadlo...
U těch rychlostí je to trochu problém, ta se na IEEE 802.11 nedá nastavit, maximálně dělat nějaký shape na linuxu. S tím, že ne každý může být AP - souhlas majitele budete vesměs potřebovat i když chcete připojit jeden byt, leda byste měli výhled na AP z vlastního bytu.
S tou rychlostí je to složitější - sdílený megabit může být řádově rychlejší i řádově pomalejší než 33,6 kb linka. Proto musí být inteligentní management a dobře nastavené body. Když bude více lidí poskytovat internet přes různé poskytovatele, máte vyšší rychlosti už tím, že to máte přes méně skoků (de-facto bude cz nix malým NIXem ;-)
Je to tzv. synergie, kdy 2x 64 kB linka od dvou poskytovatelů je více než 1x 128 kB linka od jednoho (a navíc s větší jistotou, když by jeden ISP "odpadl", tak tu máte druhého)
A navíc zde je ta možnost využít až plných 11 Mb pro spojení s lidmi na stejném uzlu, což můžou být vaši kamarádi, se kterými můžete dělat třeba videokonference nebo pařit hry.
A k tomu, že každý to umí - to bych netvrdil, je potřeba trochu inteligentní globální plánování, aby se navzájem nerušili, aby pokrývali maximální prostor, aby byli správně nastaveni, aby byli správně zabezpečeni, aby nepřekračovali Generální povolení (kdyby ano, tak by za to platil pokuty provozovatel, tj. czfree) atd.
Samozřejmě by měla být varianta pro zkušenejší (to je ten zmiňovaný eShop, kde by si koupili vše potřebné.
S tím připojením koncových uživatelů - zase jde o ty problémy jak jsem popisoval. Jde o to, aby někdo nepřipojil někoho 30 dBi anténou, přišlo ČTÚ a skáslo CZFree o 50 tisíc, protože je provozovatel. Rozhodně ne každý by měl mít ty pravomoci a vše by muselo být minimálně předem hlášeno.
s tou rychlostí - ne ten limit by měl být dle možností různý, problém je, že to nejde udělat, může se to ořezávat až dále, ne na bezdrátu jako takovém, který umí pouze 1/2/5,5/11 Mbit varianty.
Připojování ničím nepřispívajících lidí - to je na rozmyslu czfree a technickém řešení - jestli udělají takové technické řešení, aby i takoví lidé měli přístup, ale třeba nějaký omezený (od rychlosti, až po přístup pouze na cache servery), pak by to asi na škodu nebylo.
Technické řešení samozřejmě existuje a tím je transparentní sí?, jenže ta takhle levně udělat nejde. Další je systém, kdy je úplně jedno co má člověk nastaveno a stejně to funguje - to umí to boingo, umožňoval to systém nomadix, tak jak jsem jej tady na jedné prezentaci viděl (ale to je zase drahá sranda).
Určitě by to mělo být děláno minimálně přes tunely tak, aby vše v czfree bylo na jednom subnetu (i když pouze vnitřním), aby ta sí? byla homogenní a nebyl jiný subnet na každém přístupovém bodě. S těmi on-line peer-to-peer hrami teď vařím z vody, protože jsem to nikdy nedělal, ale tuším to jde rozchodit i přes proxy, ty hry mívají nějaké klienty, které to umožní, tuším se dá rozchodit třeba systémy ala ICQ přes NAT, takže by to mělo nějak jít, ale nevím co se musí kde nastavovat a jak je to složité. Jo a ještě mě napadá, že se mluvilo o standardu Mobile-IP, nevím jak ten je daleko, jestli se to dá udělat levně třeba přes linux, nebo jestli se musí použít třeba ten nomadix.
Ještě mě napdá použití AP-2000 (neboli AP-III) - je to dražší - přístupový bod by vyšel na cca. 30 tisíc se vším všudy, zato by se všechny mohly navzájem propojovat, a současně připojovat i klienty.
Jenže jak mě tak napadá, tak je to stejně blbost, protože by to znamenalo, že by czfree přiděloval unikátní IP adresy, což je docela drahá sranda, takhle mu bude stačit jedna. Leda mě napadá ještě jedna fičura - rozchodit to celé na IPv6 - ty jsou snad sehnatelné lépe.
Mohu-li si dovolit maly komentar ... Nevidim prazadneho duvodu, proc to cele zpoplatnovat. Uz jen z toho principu, ze pri malych castkach velkou cast penez sezere administrativa. At inkasuji penize "provideri" - ti kteri budou cokoliv na te siti poskytovat (treba pristup do Internetu). Ale sit sama by mela byt "free of charge".