Koupil jsem si jeden sat. konvertor na hrani.
Ale abych jej mohl pripojit k spektraku tak jej musim nejak napajet.
Nejak se nemuzu dopatrat jak to napajeni zapojit.
Nevite nekdo?
__________________
Provozovatel bezdrátové sítě Tucnak.org (nejen Olomouc) http://bloguje.tucnak.org/
S těmi konvertory (alespoň co si z dob minulých pamatuji) to není až tak jednoduché a snadné a je to o štěstí a konstrukci konkrétního typu konvertoru.
V dobách, kdy se ještě používaly konvertory s vlnovodnými vstupy, sahalo pásmo cca do 10.95GHz a v konvertorech byly poměrně úzké mikropáskové filtry a používal se LO 10.0GHz, takže převážná většina konvertorů bez úpravy na 10.3-10.7 nefungovala, protože filtr byl uladěn a dále i posun mezifrekvence směrem dolů nedělal dobrotu.
Modernější konvertory s integrovanými ozařovači pro offsetky se objevily zhruba, když se začalo vysílat od 10.7GHz přešly na LO 9.75GHz, aby se udržela standardní mezifrekvence (tuším 950-2150MHz) pro satelitní přijímače. Ty měly přijímané pásmo i filtry širší. Ale i tak není zaručeno, že to bude na 10.3GHz slušně a uspokojivě fungovat (tím myslím zisk a šumové číslo a odrazy na vstupu), protože u lepších konvertorů se opět přepínají mikrovlnné filtry na dané pásmo (aspoň ty co jsem měl v rukou) a s přijmem tak nízko se nepočítá. To, že offsetový ozařovač není optimální pro středovou parabolu je dostatečně známo, používat konvertor s ozařovačem samostatně místo trychtýře také není ono, zisk je o dost menší, takže bych preferoval staré dobré vlnovodné...
Konvertory používané v Alcomě prošly několika fázemi. Od období modifikací různých vhodných typů se nakonec realizovala zakázková výroba přímo šita na míru pro naše požadavky, také se vyvinuly i používaly naše vlastní konvertory. Všechny tyto uvedené lze rozpoznat podle odlišného LO od satelitních zvyklostí. Jestli si dobře vzpomínám, používal se LO někde mezi 9.2-9.4GHz, dle zařízení.
Proto pokud je možnost, doporučuji někde získat i(třeba ze staré vyřazení AL10D) přeladěný konvertor, který je proměřen a je tady záruka, že to bude v pásmu fungovat tak, jak má.
Co tady jenom čtu o tom přepínání pásma u dvojpásmových konvertorů, tak samozřejmě se při přepnutí vymění oscilátory (tuším že se používá 9.75GHz/10.6GHz) a při přijmu v horním pásmu směrem k 12.5GHz je to dolní pásmo jako nežádoucí zrdcadlový kmitočet velmi silně potlačen...., takže pešek, to je dobré tak na koukání do nebe.
V každém případě doporučuji postupovat opatrně, aby nedošlo ke zklamání....., protože i když to vypadá easy, tak to zas tak easy není. Jinak bacha na 14-18V a konstrukci výhybky, většina spektráků to na vstupu dost nemá ráda. Jinak výhybka se dá za pár šupů koupit, to nemá cenu asi dělat.
1/ No dobré, tak se najde borec, kterej ti to přepíše.
a/ to bude muset bejt frajer, co tomu rozumí natolik, že je hloupost, aby to dělal na černo, když to muže dělat pro tu či onu firmu za těžký love. Neudělá ti to programátor, protože nerozumí HW a HWář ti to taky neudělá, protože neumí programovat.
b/ to je eventualita se kterou se musi pocitat.. V tu chvili ale konci veskere povinosti prodejce a zacinaji povinosti provozovatele, budiž mu potom dvorek malý
2/ Aspoň My to dělame, omlouvám se za naši primitivitu, a že nemyslíme na HAM komunitu,
a/ že vstupni rozsah je omezen pásmem, pro který byl spočítán a odladěn pásmový filtr, tedy odladit to na MF může, ale tím to končí. Filtr 3dB končí těsně na konci pásma, stejně jako na jeho začátku a zhoršovat si parametry vysílače a přijímače řádově o desítky dB.. Blbost a hlavně každého boj..
b/ V případě Airtiku mu to je k prdu totálně, protože f0+-25MHz = -60dB na přenosovce
c/jakmile šahne do HW je z něj výrobce
d/HW je zkonstruovaný tak, že jeho výkonové možnosti končí cca +5dB od nominálu. Pak to může hulit jak chce, ale nepřenese ani bit.. A jak víme OFDM je modulovaný přeneseným a doručeným paketem = není doručený paket = není další paket = není další paket = není přenos. Ende šlus.. Ale to si uvědomí až člověk, který s tím nějakou dobu dělá