OK, tak mi ten thread poraď.
Už jsem tu pár měsíců nebyl a o důvodech použití BGP nebo OSPF bych si klidně s někým z oboru pokecal.
Já bych to pochopil, kdyby se jednalo o akademické semestrální cvičení nebo pokud bychom pojímali CZFree jako výukovou platformu pro budoucí odborníky v oboru rozlehlých sítí.
Ale pokud se jedná o sí?, která je relativně malá a v praxi má uspokojivě fungovat, tak pokud někdo navrhuje jako routovací protokol BGP, je někde něco špatně. I ten OSPF je příšerný overkill.
Yanek: no, pokud bych měl smysluplně něco navrhovat, musel bych vidět topologii sítě.
Aktuální topologii neznám, takže budu předpokládat, že se tak moc nezměnila od sklonku roku 2002.
Víceméně se jedná (či bude jednat) o hvězdy v Praze a dalších větších městech, jejichž "paprsky" se budou tak či onak sbíhat do místa, kde bude existovat hlavní brána do Internetu.
Z jednotlivých ramen se odštěpují větve které vykrývají různé oblasti (v mém konkrétním případě třeba větev Praha.centrum - Modřany - Zbraslav, ze které se odštěpuje větev směrem na Radotín).
Vzhledem k tomu, že těžištěm propojení CZFree jsou spoje na malou vzdálenost (jednotky kilometrů), nelze předpokládat komplikovanější propojení celé topologie (např. vybudování okruhu vedoucího kolem Prahy). Zároveň počet možných redundantních spojů je velmi omezený a jedná se nejspíš o redundantní spoje lokálního významu. Například pokud vede trasa Centrum-Modřany-Zbraslav-Radotín, tak můžeme udělat redundantní spoj Radotín-Modřany, který bude zálohovat trasu Modřany-Zbraslav (a s ní další větve odštěpující se z lokality Zbraslav). Ale nelze čekat, že vybudujeme zároveň trasu Radotín-Ruzyně-Střešovice, která by mohla sloužit jako náhradní spoj Střešovice-Centrum s horší metrikou.
V takovém případě je používání komplikovaných protokolů pro routování naprosto zbytečné. Stačí když páteř použije použije statické routy a eventuálně RIP, pokud by páteřní uzly padaly několikrát týdně a existoval by dostatek redundantních spojů.
Pokud náhradní spoje neexistují, je obecně nesmysl používat jakýkoli routovací protokol, protože po výpadku jednoho směru stejně neexistuje jiná cesta, kudy komunikaci přesměrovat.
Zasadni a halvni duvod pro pouziti dynamickeho routovani je, ze kdyz nekde pridas sit, jak o jeji existenci obeznamis ostatni routery? Oblezes vsech 100+ routeru a tam ji dokonfis? Kdyz k zadnemu nemas pristup?
Co budes delat v pripade, ze mas cyklickou topologii, coz uz na nekterych mistech mame? Proc RIP a ne OSPF, ktere konverguje rychleji, umi toho daleko vic, zere min prenosoveho pasma? Vysvetlovat vsem nodeadminum, jak musi subnetovat, aby se to nezblaznilo, resit "split horizont" a "poison reverse" a dalsi RIPoviny??? Proboha proc? Pres Opaque rozsireni OSPF muzes sirit dalsi link-state informace (jako zatizeni, paketloss, ...) , vhodne vyuzitelne pro dynamicke meneni metriky (viz costd), casem snad UECMP na Ronja+WiFi spojich a uplne nejlip mesh-routing .. tohle bys chtel delat staticky nebo RIPovat??? Proste OSPF ma zdaleka nejvetsi moznosti dalsiho rozsirovani, nejsnadnejjsi na implementaci a spravu.
Kruh kolem Prahy uz je pripraven, chybi jedna antena a prislusne osobe se nechce lezt na mraz. Ve vystavbe jsou spoje, ktere budou ten kruh na dalsich mistech spoji paprskama.
Ve vystavbe jsou kratkodosahove spoje, ktere budou redundanci dale zvysovat - soucasne "dalkove" spoje budou posileny vice spoji na kratkou vzdalenost.
Brany do Inetu jsou (co vim ja aktualne funcni) 4, a v jednani jsou dalsi.
Holt za pul roku se sit ponekud posunula, uz to neni 5 funcnich bodu ale 200+ .
Chapu, ze v "komercnim prostredi" (sit pro nejaky podnk, ten nemyslim Tier1 ISP, ty delaji zhruba to, co my) zadne dynamicke routovaci protokoly nepotrebujes, nakonfis si statickou strukturu a posles default routu nekam. To ale neni pripad CZF.
fyzik: jak o existenci nové sítě obeznámím ostatní routery ?
Relativně jednoduše. Požádám páteřní bod ke kterému jsem připojen, aby nastavil statický route nebo po domluvě rozběhnu RIP.
U cyklicke topologie se nic nemění, jenom spoj vlevo má jinou metriku než spoj vpravo.
Pokud se týká gateways do Internetu, je pokud vím jedna. Oprav mně, pokud se pletu, ale jako uživatel CZFree nemohu dynamicky měnit, kudy polezu do Internetu.
Pokud ano, tak tady v Radotíně máme poněkud zkreslené informace a existence dalších tří bran by mně osobně velmi zajímala.
Na lokální redundantní spoje opět nepotřebuješ nic jiného než RIP.
Pokud se týká nutnosti použití dynamických protokolů, právě různí ISP časem v praxi dospěli k tomu, že jejich použití je většinou zbytečné a že komplikovanosti s jejich použitím se lze vyhnout vhodně volenou organizační strukturou a vzájemnou komunikací.
Na první pohled se to jeví zvláštní, ale je to tak a praxe to dostatečně prověřila.
V oblasti sítí a počítačů obecně existuje jedna rozumná zásada, které se říká KISS (Keep It Small and Stupid). Této zásady se držel kdysi FIDONET a radostně fungoval. Stejné zásady se víceméně drží Internet a taky nefunguje tak úplně pitomně.
A podle mého názoru by nebylo tak zcela od věci, pokud by na stejném principu fungovalo CZFree. Vedlo by to k tomu, že by časem mělo CZFree hodně uživatelů, hodně tras a pokrytí na hodně místech.
To je jistě společný cíl a není IMHO nutné jej komplikovat tím, že do něj budeme zahrnovat zbytečnosti typu BGP, OSPF nebo IPv6.
Kdybychom raději napnuli úsilí a místo těchto pitomostí se pokusili získat pro české CZFree jednu adresu typu A (možná by stačilo B), bylo by to mnohem užitečnější.
Ctirad: možná jsem se blbě vyjádřil.
Co se tím z hlediska routování konkrétně změní ? Kolik routerů tvoří ten kruh ? 10, 30 ?
A kolik je to paketů, které si routery mezi sebou vymění při použití RIPu ?
fyzik: Sorry, jeden odstavec ve Tvém příspěvku jsem přehlédl a přeskočil.
OSPF je jistě fajn protokol, o tom debata neběží.
Jenže, kolik relativně laciných HW řešení podporuje OSPF ? Asi nic moc, když mi nikdo zatím nedokázal odpovědět na můj jednoduchý dotaz uveřejněný před pár hodinami v této konferenci.
A pokud neexistují jednoduchá HW řešení, tak je stejně nutné různým noadminům vysvětlit, jak postavit PC, zkonfigurovat na něm Linux, jak Linux pravidelně udržovat, záplatovat, jak na něm nakonfigurovat routování atd.
Nehledě k tomu, že hlavní problém rozšíření CZFree je právě orientace na Linux ve funkci routeru. Prostý uživatel to zvládne těžko a člověk, který je profesionál nebo odborný amatér v oboru se tomu bude spíš bránit, protože nemá dost peněz na speciální PC a těžko snese další škatuli s větrákem a diskem.
Já už mám pecky v pracovně čtyři a jde mi z toho hlava kolem...
Ronju bych raději ponechal stranou, protože je to sice zajímavé hardware, ale dokud se to bude ladit pilníkem, tak to nelze považovat za příliš systémové řešení.
O nějakém mesh-routingu si také můžeme nechat zdát, protože jakmile se víc rozšíří komerční poskytování WiFi, bude všude tolik rušení, že na nějaké mnohonásobné spoje si můžeme nechat zajít chu?.
fyzik: no, mně osobně je to celkem buřt, jaké protokoly se používají (budou používat, budoucně používávavše) v CZFree.
Já jsem jenom vyjádřil mírný údiv (podepřený 13ti lety praxe) nad technickým řešením, které ve mně budí dojem, že někdo ne zcela obeznámený s problematikou, si zběžně pročetl pár RFC, zjistil, že to jeho Linux Box může taky zvládnout a snaží se implementovat něco co je dostatečně složité na to, aby to budilo dojem, že je to Best-of-Bests-of-Bests.
BTW, já nic neroutuji, jen bych se chtěl jednoduše připojit jako koncová sí? ke stávajícímu AP které je součástí CZFree.
Až mi někdo z routovacích šamanů (nebo kdokoli jiný) dokáže poradit jak to udělat, velmi rád s ním pohovořím na téma routovacích protokolů, metrik, rychlostí konvergence a podobná témata.