CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Síť > Projekt NCX - Neutral CZfree eXchange
12345678 »
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Re: Placeni tranzitniho provozu Příspěvek č. 17 

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 30.05.2003 v 10:55
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Příspěvek č. 18 

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 30.05.2003 v 11:54
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
zdenek_dc
Member
zastupce cloudu 10.193.64


Registrován: 30.10.2002
Příspěvků: 733

Příspěvek č. 19 

Zdravim

Uz jsem tohle psal jednou, ale net sel tou dobou do kytek, takze ted jen strucne.

to neocz: To deleni regionu co jsi vymyslel je totalitni a neuskutecnitelne. Je to presne jak psal chaos, nacmarane fixkou od stolu. Kromtoho jestli si myslis ze jeden hranicni router mezi moravou a cechy je idealni reseni, pak jses tezce vedle (alespúon tak jsem to pochopil z toho co jis napsal). Idealni situace je vicemene rovnomerne rozprostrena pavucinova sit, kdy kazde mesto nebo podobna ekvivalentni jednotka je spojena s ostatnimy sousedy.

Neexistenci techto kratkych spoju lze nahradit VPN tunely, ovsem to je nemozne, protoze treba kamos v decine ma svuj cloud pripojen pres pocitanou 64. Takze treba tam by to neproslo. Proto je potreba ten NCX. Vsichni se slozime na jednu velkoulinku pro NCX. Opet plati ze jedna tlusta je levnejsi nez dve slabe linky.

to OOOK: VPN linka varnsdorf-decin je logicky rychlejsi nez VARNSDORF-NCX-decin. tak proto.

Zdenek

__________________

Old Post 30.05.2003 v 12:03
zdenek_dc je offline   Click Here to See the Profile for zdenek_dc   Find more posts by zdenek_dc   Click here to Send zdenek_dc a Private Message   Click Here to Email zdenek_dc   Visit zdenek_dc's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
oook
Senior Member

Registrován: 28.06.2002
Příspěvků: 2325

Re: Placeni tranzitniho provozu Příspěvek č. 20 

Old Post 30.05.2003 v 12:13
oook je offline   Click Here to See the Profile for oook   Find more posts by oook   Click here to Send oook a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Příspěvek č. 21 

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 30.05.2003 v 12:29
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
oook
Senior Member

Registrován: 28.06.2002
Příspěvků: 2325

Příspěvek č. 22 

Old Post 30.05.2003 v 12:41
oook je offline   Click Here to See the Profile for oook   Find more posts by oook   Click here to Send oook a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Příspěvek č. 23 

To Oook:
Sorry neumim presne vyjadrit svou myslenku.
Ale mel jsem na mysli to co jsi psal, jenom jsem to proste nedokazal dostatecne vyjadrit.

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 30.05.2003 v 13:14
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gogol
Newbie

Registrován: 24.10.2002
Příspěvků: 73

Re: Re: Placeni tranzitniho provozu Příspěvek č. 24 

Old Post 30.05.2003 v 13:40
gogol je offline   Click Here to See the Profile for gogol   Find more posts by gogol   Click here to Send gogol a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
oook
Senior Member

Registrován: 28.06.2002
Příspěvků: 2325

Re: Re: Re: Placeni tranzitniho provozu Příspěvek č. 25 

Old Post 30.05.2003 v 14:20
oook je offline   Click Here to See the Profile for oook   Find more posts by oook   Click here to Send oook a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gogol
Newbie

Registrován: 24.10.2002
Příspěvků: 73

Re: Placeni tranzitniho provozu Příspěvek č. 26 

Old Post 30.05.2003 v 15:35
gogol je offline   Click Here to See the Profile for gogol   Find more posts by gogol   Click here to Send gogol a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Re: Re: Placeni tranzitniho provozu Příspěvek č. 27 

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 30.05.2003 v 16:27
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Zpoplatnění. Příspěvek č. 28 

Hm.... teď mě něco napadlo.
Předem upozorňuju, že dělat nebudu, ale můžou to udělat jiní lidé.
Já mám, (a? už plánovanou nebo faktickou, konektivitu na 10 místech v republice).
Protože v praze je jádro CZF, bude mít informace o které budou ostatní členové stát. já vytvořím z těchto 10 míst vpnky do prahy, kde mám také vlastní připojení. a všem co budou chtět z prahy dostávat informace prahou myslím jádro czf, přístup do CZF zpoplatním třeba 200 kačkama měsíčně.
Myslím, že to je tak nechutně skrytej bussiness, že na to nikdo nepřijde a budou se na tom vařit neskutečné prachy. nebo to celý projekt zabije v zárodku. Do určité míry je tohle způsob jak CZF zlikvidovat.
Doufám, že tu teď nevznikne flame, ve kterém mě budou lidi označovat za šmejda. je to pouze nastínění možností co se může stát. a je jedno kdo to udělá, protože když to napadlo mě, tak to napadne kohokoliv dalšího, stačí mít pouze dostatek finančních prostředků na prvopočáteční investici.
Doufám, že to bude mimo jiné také důvod k zamyšlení jestli stále výhodná anarchie a fungováním celého czf. nekamenujte mě prosím.
Jenom předesílám, že na CZF se dají postavit docela drsné modely podnikání s minimálním vkladem.

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 30.05.2003 v 16:39
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
zdenek_dc
Member
zastupce cloudu 10.193.64


Registrován: 30.10.2002
Příspěvků: 733

Příspěvek č. 29 

teda tady se to pekne rychle rozjelo:

ad 1) odkdy internet v CR nema centralni uzel? O NIXu jsi neslysel? Topologie, kterou ma v CR internet je pro CZFree prakticky nepouzitelna. A to hned z nekolika duvodu:
-komercni ISP si kazdy hrabou na svem pisecku a jsou pospojovany v NIXu, malokteri jsou pospojovani navzajem mezi sebou. Na jednom fyzickem uzemi pracuje vicero komercnich siti, coz by su u CZFree stavat nemelo. (mozna se bude stavat tam kde stavajici czfree kooperuje s komercnim ISP, asi vite ze mam na mysli zrovna sam sebe)
-v komercnich sitich (budovanych za ucelem internetu) se pocita s provozem od klienta do nejakeho webhostingoveho centra, napr CASABLANCA, a ta je zapojena do NIXu. Takze provoz klient-NIX. Pro tento ucel je nejvyhodnejsi tebou navrhovana hvezdicova topologie s centralnim bodem, neboli hranicnim routerem.
-czfree je jedna sit, kde bude velky vnitrni provoz, takze ne klient-NIX, ani ne klient-NCX, ale klient-klient. Na toto je nejvyhodnejsi pavucinova sit.

ad 2) Je jasne, ze VPN mezi ASN jako takovymi spotrebuje 2x vice IT konektivity, nez normalni iGW. Je taky jasne, ze spojeni ASN pres NCX spotrebuje 4x vice konektivity. Ale stale si myslim, ze je to zatim jedine mozne reseni. Casem urcite potreba NCX zanikne, az bude vybudovana vlastni infrastruktura po cele CR. Nebo se treba nepripojene ASN pripoji jednim VPN tunelem na nejblizsi kraj pavuciny, ktera uz jejich provoz zvladne. Taky chapu, ze si to odporuje tomu co jsem napsal vyse, te kritice hvezdicove site, ale na druhou stranu si musime uvedomit, ze tohle je nejjednodussi, nejlevnejsi a nejrychlejsi reseni. Potrebujeme jedno, druhe i treti.

ad 3) Varnsdorf a Decin jsou od sebe cca 50km. Mluvim o nich proto ze v techto mestech mam prsty v czfree sitich. Stejne tak bych mohl mluvit treba o novym boru (25km).

Ted budeme budovat VPN, protoze severni cechy je jeden velkej kopec a pokud si nekdo mysli ze ve volny krajine se da s dobrou antenou spojit na 15km tak u nas to neplati, leda tak odrazem pres mesic :-). Ale casem, az budou vznika male czfree site na vesnickach, tak s tim vzniknou i retranslace a budeme propojeny vlastni infrastrukturou.

ad 4) Obchodni pojem "nevyuzita kapacita" existuje. Proto treba ja s kamosem pro kteryho delam nabizime sdilenou 64 za 500/mes, coz je cena v nasich koncinach vice nez dobra. Tady jsou ceny a konkurence ponekud jinde nez v praze. Kamos to domluvil s firmou pro kterou zase dela on a mame konektivitu pres dopoledne pomalejsi a mimo spicku rychlejsi za velmi dobrou cenu.

ad 5) Myslim si se mysleni ve smyslu "praha nabizi vic obsahu nez moje mala sit, takze proc bych ja mel platit" je zcestne. Ze zacatku to tak mozna bude, ale casem se to srovna. A CZFree je prave o tom, ze se nastavej vsem stejny podminky, mas pravo bejt nastvanej, ale je to tvuj problem ze prazakum nic nenabizis. Ja na to pouzivam termin "vytvareni komunity".

Nebylo by tohle komunikaci vhodne presunout do vhodnejsiho threadu? Tohle jsem zalozil za uplne jinym ucelem !!!!

Zdenek

__________________

Old Post 30.05.2003 v 20:10
zdenek_dc je offline   Click Here to See the Profile for zdenek_dc   Find more posts by zdenek_dc   Click here to Send zdenek_dc a Private Message   Click Here to Email zdenek_dc   Visit zdenek_dc's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
n.e.o.c.z
Senior Member

Registrován: 24.07.2002
Příspěvků: 1125

Příspěvek č. 30 

Proti přeložení části threadu např. do klubu nejsem.
tvoje ad1) CR nemá a nikdy neměla centrální uzel už ze své podstaty a funkčnosti Internetu. Když se zruší NIX, bude se komunikovat dále, už jenom proto, že ISP připjení do NIXU jsou AS (autonomní systémy). To znamená, že ve chvíli kdy prostě například přijde terorista a vyhodí celý nix do vzduchu tak se víceméně nic neděje, komunikace jede dál, jediný kdo bude mít problém jsou subprovideři (lokální ISP, kteří nemají autonomní systém, ale jsou připojeni do NIXU(Pokud takový existují, to nejsem schopen odpovědně sdělit. například pokud vím tak do NIXu není připojen Český telecom a komunikovalo se s ním).
Idea NIXu je taková že měla zrychlit komunikaci jednotlivých ISP působících na území tehdejšího československa nynější České a Slovenské republiky, na Slovensku se to asi jmenuje jinak.
Zároveň měl NIX odhlehčit traznitní traffic do internetu, aby se zbytečně nevyužívala a nepřetěžovala tehdy drahá zahraniční konektivita (možná je aj drahá dneska, nevím). Je to prostě synergický efekt.
Komerční sítě nejsou budovány za účelem webhostingu, ale za účelem zpřístupnění služeb internetu klientovy. Pojmem služba se rozumí aplikační servery, herní servery, voice IP, a další a další služby.

ad2) model který jsem v hrubých rysech navrhoval eliminoval právě to aby byla spotřebovávána přávě ta 4x větší konektivita.

ad3) Sice su z Prahy, ale tam sítě zatím nebuduju, dělám ju ve valašsku a na jablonecku, což jsou také vysoce členité terény. Způsob výstavby sítí tu popisovat nebudu, to už jsou informace vyvažované zlatem, mimojiné se tím živím, takže bych sám sebe defacto okrádal. Navíc to co popisuješ ty, jsou už dálkové spoje, ne lokální. Už z tohoto důvodu nevím jakým způsobem chceš propojení obou měst vyřešit. osobně jsem schopen dosáhnout na frekvenci 2,4GHz vzdálenosti až 22Km na jeden skok. mohu dokonce udělat spoj aj na 50Km na jeden skok, ale za použití jiných technologií, které jsou cenově někde jinde(cena takového spoje je zhruba 1/4 mega). neznám členitost tvého terénu, takže nemůžu říct, že něco děláš dobře nebo špatně. musím vycházet vždy s osobních znalostí daného terénu. Ale aj v členitých terénech lze budovat tyto dálkové spoje. Jenom se musí vybrat vhodná technologie a struktura sítě.

nebudu tu značit další body. ale obecně o ceně se bavit nebudu neznám nabídky providerů v děčíně.
Byl bych rád, kdyby jsi mi prosím řekl, kde se vyskytuje v obchodním světě termín nevyužitá konektivita. Osobně mám pocit, že toto v komerčním světě neexistuje. Přes den pomalejší linka, večer rychlejší linka je zase komerční model, který používajú aj jiné firmy třeba v Praze. nic víc.

Ohledně poskytnutí obsahu: Jestli praha nabízí kvalitnější obsah a ty ho chceš, budeš muset za to zaplatit. Vytvářet můžeš komunit kolik chceš do bezvědomí, ale ve chvíli kdy začneš šahat na prachy tak jsi v prkený ohradě. Pokud osobně zjistím, že praha mi nabízí nějaké informace, které jsou pro mě hodntně osobně za ně rád zaplatím.

__________________

----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------

Old Post 30.05.2003 v 22:18
n.e.o.c.z je offline   Click Here to See the Profile for n.e.o.c.z   Find more posts by n.e.o.c.z   Click here to Send n.e.o.c.z a Private Message     Visit n.e.o.c.z's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
zdenek_dc
Member
zastupce cloudu 10.193.64


Registrován: 30.10.2002
Příspěvků: 733

Příspěvek č. 31 

__________________

Old Post 31.05.2003 v 10:40
zdenek_dc je offline   Click Here to See the Profile for zdenek_dc   Find more posts by zdenek_dc   Click here to Send zdenek_dc a Private Message   Click Here to Email zdenek_dc   Visit zdenek_dc's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
oook
Senior Member

Registrován: 28.06.2002
Příspěvků: 2325

Příspěvek č. 32 

Old Post 31.05.2003 v 11:25
oook je offline   Click Here to See the Profile for oook   Find more posts by oook   Click here to Send oook a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 21:47.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
12345678 » 
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz