Tusim,ze podle csn tu antenu uzemnovat nemusis pokud bude 3 m pod okapem strechy a nebude li vzdalena od steny vic nez 1,8m a zaroven,bude-li od hromosvodu vzdalena alespon 2m.Pro pripad ze uderi blesk nekde v blizkosti bych pouzil bleskojistku.Skalisko
Jsem rad, ze me zacatek teto diskuse minul, nicmene bohuzel mohu jen konstatovat, ze kolega petrik hrozne rad radi, aniz by presne vedel o danem tematu dost na to aby vedl odbornou debatu. Cool zrejme upustil od tohoto threadu, ponevadz se odborna debata zvrhla na "paleni dratku" v "bleskopojistkach".
Spolehliva bleskojistka IMHO neexistuje, ponevadz blesk zpusobuje celou radu vysokoenergetickych VF impulsu, ktere se samozrejme vejdou i do pasma 2.4GHz, tzn. ze jakekoli "zkratove
" nebo ladene prepetove ochrany (zdraham se pouzit termin bleskojistky) se miji ucinkem. Taktez jiskristove bleskojistky nejsou vhodne vzhledem k casovemu zpozdeni a jakekoliv polovodicove prvky, vcetne superrychlych transilu ci trisilu maji prisernou kapacitu degradujici veskery signal na nulu. V pripade zasahu bleskem je jedina "spolehliva" ochrana bleskosvod (tez popularne hromosvod, ale pochybuju ze by ten kus dratu odvadel akustickou energii zpusobenou prudkym vykyvem teploty z obloukoveho vyboje blesku). Musi byt samozrejme peclive uzemeny a vsechny prechodove odpory eliminovany a pravidelne udrzovany v bezvadnem stavu, nicmene ani sebevetsi peclivost nezajisti 100 procentni ochranu pred uderem blesku, jelikoz samotna indukcnost vedeni dovoluje kratkodobe napetove spicky v radech kilovoltu, dle delky a tvaru.
Ochrana bleskosvodem (hromosvodem) je IMHO nejjistejsi ochrana a jeji ucel je v odvedeni co nejvetsi energie blesku mimo obytne casti. Kratkodobe napetove impulsy v radech kV nemohou svoji energii zpusobit pozar, i pri svlekani svetru pres hlavu vznika elektricke napeti dosahujici 30kV a nikomu se jeste nezapalila kstice.
Souhrn: nikomu nic nevnucuji, ale myslim, ze ve VF obvodech lze jen poctive zemnit a az teprve v ostatnich castech lze aktivne chranit. Jedna znicena karta je vzhledem k pravdepodobnosti zasahu nizka cena, obzvlaste, porovname-li to s cenou profesionalnich jisticich obvodu. Pro bezne pouziti doporucuji transily a trisily ze sortimentu GM Electronic.
Poznamka pro Petrika: Chapu, ze se snazis pomoci, ale snaz se nejdrive trochu o tematu precist, pomuze ti to. Nebo radeji nech mluvit sveho moudreho tatu (FEL).
Aha. Ja mam obcas slozite formulace (i na me :-)). Ano, pred statickou elektrinou ta bleskojistka ochrani kartu, ale pred VF energii blesku si myslim, ze moc ne. Mam na mysli ty kratoucke vysokonapetove spicky co se naindukujou vsude v okoli stovek metru od uderu blesku... spis si myslim, ze diky bleskojistce neuhoris...
PS: brachovi kazdej rok meni telefon a modem. bydli na samote a vzdycky kdyz v okoli praskne blesk, tak mu uhori kus telefonu a modem. naposled prisel i o grafickou kartu, ktere uhorely vsechny tri (rgb) vystupy a nic jineho (synchronizace jde, jen je "prazdny obraz"), coz si osobne nedovedu vysvetlit.
Dalo by se nejak vyuzit zakonitosti Faradayovy klece? Funguje ten uzel na koaxu proti staticke elektrine? Nekde se tu psalo o 1/4 lambda, to je jako ten uzel, nebo jde o neco docela jineho? Diky ROBert
__________________
Zkuste to bez drátů milý Marconi!!
24.11.2003 v 22:59
Zuben_el_Akrab
06.12.2003 22:28
Tento příspěvek byl moderován. K jeho zobrazení klikni
[zde]
()
1) Když jsem si ten příspěvek přečetl poprvé, tak jsem si říkal to je blbost, aby se odpařil hromosvod, to by musel být nějakej megablesk. Vždy? se na hromosvodu uvolní jen malá část energie(většina se uvolní tam kde náboj překonává větší odpor tj. imho někde v hlíně v zemi). Ovšem připouštím že jsou to pouze mé laické, ničím nepodložené dohady.
2) To že je údajný "nový hromosvod" poněkud předpotopní konstrukce jsem si všiml až teď, když na to upozornil další příspěvek. Zdá se mi to, pravda, taky podezřelé.
3) Způsob "distribuce špíny na střeše") podle mého skvěle koresponduje se skutečností, že se s vodou stékající špína a rez na nerovných taškách usazuje v ďolících a na snížených okrajích tašek. Směrem shora dolů se také roztéká do větší šířky. Kdyby šlo o nějakou explozi vypařeného kovu, zřejmě by bylo okolí původního hromosvodu napařeno, abych tak řekl, "méně vybíravým způsobem", ne?
Čau Křovák.
__________________
Neodkládej na zítřek, co můžeš udělat pozítří...
07.12.2003 v 22:20
Zuben_el_Akrab
08.12.2003 05:39
Tento příspěvek byl moderován. K jeho zobrazení klikni
[zde]
()
Mam dotaz ohledne svoji anteny(plechovky),kterou mam pridelanou(prilepenou izolepou) k hromosvodu na strese.
Co myslite,ze bych mel udelat, abych minimalizoval riziko,at uz ze strany blesku,tak ze strany nejaky kontroly z bytovy spravy?
Je lepsi mit antenu na hromosvodu,nebo na tyci ,ktera bude hnedka vedle?