Mam dotaz na zkusenejsi - jak bezdratovky funguji v ramci vnitrni site. Udelali jsme s pardalama v panelaku zatim vnitrni sit s jednim AP. Zkusebne to do internetu jde docela O.K., ale pri zkouseni napr. spusteni programu z jineho nasdileneho pocitace je to hruza.
HW - Micronet WIFI AP 918B a sitovky Micronet 906B.
Kdyz to porovnam s klasickou siti s 10 MBps. a jednim switchem, tak rychlost WIFI je strasne nizka.... Nehlede k tomu, ze to dost ztraci signal a podezrivam z toho AP.
nejsem sice nejvetsi expert, ale rychlost WiFi je teoreticky 11Mbps. Realne max 7Mbps, a to jen s dobrym hardwarem na obou koncich a kvalitnim spojenim. Zkus si na jednu stranu dat velky soubor a zjistit rychlost stahovani, dostanes propustnost site. Dale, WiFi je Half-duplex, takze pokud je trafik obema smery, rychlost se snizuje na polovinu.
Obecne jklasicka WiFi IEE 800.11.b se moc nehodi na vyuziti, ze na jedne strane je server a na druhe klient, ktery ze spousti aplikace ze serveru (zvlaste Windowsi . Pocitej s rychlosti kolem 500-600 kB/s, coz je naprosto dostatecne pro sdileni dat, prehravani filmu nebo mp3 z druhe strany, atd.
Moznost je koupit WiFi s vetsi rychlosti 22 nebo 54 Mbps, ale jejich realna rychlost je maximalne tak polovicni. Nebo zkusit pouzit opticke pojitko (Ronja, Crusader, atd.), ty jsou Full-duplex a jedou fakt tech 10Mbps.
ninja to napsal celkem dobre, lepsi je to propojit kabelama, pak to jede 100mbit a da se delat cokoliv, wifi je lepsi nechat na propojeni vzdalenejsich mist a pripojeni k netu kde rychlost staci.
wifi je v realu pomalejsi nez 10mbit metalicka kabelaz
Zhruba v jednom směru bylo naměřeno nejvýše asi 620 až 650 kB/s za skoro ideálních podmínek. Velmi výtěžným protokolem, tedy FTP protokol.
620-650*8=4960-5200 kbit/s takže vidíš, že efektivita se pohybuje někde na 48-50% přípojné rychlosti.
Toto je v jednom směru !
Je to agresivní "zahlcovací" FTP protokol !
Je to od sebe metr a je tam jen jeden klient a jedno AP !
No a v praxi to vypadá tak, že při řekněme 10ti klientech, tam a zpět, reálná rychlost na rozrhaní toho AP klesne až na 120-150 kB/s. Tak to je taková praktická hodnota se kterou se dá počítat, je do toho zahrnut i vliv silného rušení.
Tak diky za napovedu. Odpovedi jsem si uz vyzkousel v praxi. Ale pak nechapu jedno, proc se toto reseni tak urputne vsichni snazi dosadit do praxe?
Nechapu totiz, co ma, krome ekonomicke vyhody, za vyznam spojovat napr. 2 site v jedne v firme pomoci WI-FI. Logicky rychlost prenosu je poplatna nejuzsimu mistu v siti, ze? Budu-li mit segment A s nejakym serverem a budu k nemu chtit pristoupit ze segmentu B, pak se asi zblaznim pri cekani na odpoved (v lepsim pripade se asi dockam duchodu ).
Ale mam trosku lepsi zkusenost. Tento tyden jsem byl ve firme, kde maji sit na 802.11g s 54 MB/s a to uz je trosku lepsi - tady bych uz to lehce prirovnal k 10 MB fest lajne.... Ale ty ceny!!!
Wifi je vhodne tam kde neni potreba prenaset velka data ... tedy se neprenaseji velke iso soubory a podobne .(ze jo tiraku )
Ve firme kde pracuji mame pres 30 pocitacu ve wifi siti ... jsou to pocitace ve vyrobnich halach ... na compech bezi citrix (tedy graficky terminalovy provoz .. pro beznou praci pohodlne staci sirka pasma odpovidajici 256 kbits) ..
hlavni duvod pro nainstalovani wifi byl tento:
Galvanicke oddeleni ... proste pocitac vedle indukcni 4MW pece je vhodne nepripojovat dratem.... a opticka pripojka by stala 100 000 Kc .. pres wifi to vyjde na cca 10 000 .. pouzivame vyhradne orinoco (preci je to o mnoho lepsi nez jakykoli levny smejd typu SMC nebo Buffalo... )
Taky je vhodne pro moderni dynamicke firmy, ktere casto meni prostory nebo maji prostory pronajmute a tahani dratu je nepripustne ci obtezujici....
Na maily,internet,MSoffice a tisky wifi nakrasne staci...
Jestli jsem to dobre pochopil, v uvodnim prispevku se jedna o pripojeni APcka (D-Link DWL 900AP+) na domaci bezdratovou sit. Prave tento problem resim... Zkusil jsem to pouze pomoci toho 900AP+ v modu repeater, ale vzhledem k tomu, ze nema zvlastni antenu na smerovani (repeatovaneho) signalu, po cca 8m cesty panelama (cca 3x) je prijem zalostny (20-26%). Dalsi problem je, ze v modu repeater nedokaze pracovat s vyssi rychlosti nez 1Mbit. Coz se nesetkava s ohlasem u ostatnich uzivatelu na nasem AP (ZAP-02). Chtel bych poprosit o radu u zkusenych uzivatelu: Vite nekdo, jak a jaky dalsi HW pouzit (krome stavajiciho D-Linku DWL 900AP+), pro zrizeni domaci bezdratove site, ktera by byla pripojena k vnejsi CZFREE? Uvazoval jsem o D-Lin DI 614+, ale nejsem si jisty, v jakem modu ma ktery HW pracovat. Pripadne poradte jiny HW, ktery jiz mate otestovan. Jsem omezeny financnimi zdroji, takze to 900AP+ uz bych nerad menil. Prosim pomozte, nechci ostatni uzivatele omezovat svymi castymi pingy na AP :( Diky moc.
kup si ještě jeden DLink - 900AP+ rev. C - ten dáš jako klienta a toho dlinka co teď máš doma dáš jako domácí AP. Celé to spojíš kusem kabelu. Pokud už máš DLink 900AP+ rev. C, tak kup třeba revizi B v oem variantě - GWAP-300
__________________
Lide v CZFree se dělí na tři skupiny: 1) deu; netdave 2) ti co znají jejich čísla 3) ti ostatní
Galvanicke oddeleni ... proste pocitac vedle indukcni 4MW pece je vhodne nepripojovat dratem.... a opticka pripojka by stala 100 000 Kc .. pres wifi to vyjde na cca 10 000 .. pouzivame vyhradne orinoco (preci je to o mnoho lepsi nez jakykoli levny smejd typu SMC nebo Buffalo... )
----
Heh zkousel jsi Buffalo? Levny mi zrovna neprijdou...