Rádi by jsem si s kamarády založili také jeden takový uzel. Jen je problém, kdyby jsme dobudoucna přibírali lidy jak jejich přístup zpoplaznit.
1. Modelová situace by vypadala takto:
jeden AP s 128kb přístupen na internet za X korun. Tři uživatelé a to jeden z nich má doma 2 PC a jeden 3 PC pro děti. Poslední má jen jendo PC ale zase je podnikate.
Zohledňuje se nějak toto? Při DHCP ani nebudu do bodoucna vědět kolik tam má kdo a jaká PC.
2. Měl by se tvořit malý zisk na budoucí upgrade HW?
3. Kdyby se chtělo připojit více lidí než AP zvládne, měli by noví uživatelé pčispět na tento AP?
Díky za jakoukoli praktickou radu. Nerad bych na začátku přestřelil s poplatky. A přitom z dlouhodobého hlediska by to bylo zbatečné. Na druhou stranu domácí rozpočet nedovoluje mi toto moc vírazně sponzorovat.
Myslím, že vše záleží jak to chcete vést, což není úplně jasný z toho co píšeš.
1) Jestli to bereš komerčně, tak holt musíš mít jak píše oook na to živnos?ák a další pitominy okolo a mít jasně stanovený pravidla (ty si holt musíš udělat sám podle podmínek ve kterejch to budeš provozovat, s tímhle ti nikdo moc neporadí).
2) Jestli je to jen něco na způsob "mezi námi děvčaty" tak je to věcí dohody prostě si to spočítáte a složíte se na to co potřebujete, když se připojí někdo další tak mu dáte třeba něco jako zaváděcí poplatek (na další financování eventuelních dalších spojů a HW) a pak zase měsíční příspěvky na ten inet. Většinou stačí když platí všichni stejně s tím, že nikdo nebude nijak výrazně tahat víc než druzí (když jo tak se to dá kontrolovat různejma softama a pak podle toho změnit pravidla). V každým případě v týhle verzi si nemůže např. podnikatel uvést to co ti platí třeba do nákladů, jinak se vracíme do bodu 1). My jsem při tahání sítě, udělali něco podobného, když jsme budovali tak každej dal asi 1000 na server a když se pak někdo připojoval tak dal ten litr jako ostatní a zaplatil si kabel.
Jsou tu taky názory, že na jakýkoliv prodávání konektivity musíš mít nějakou licenci, což možná kdybys chtěl bejt super korektní je pravda, ale silně pochybuju, že po tobě někdo pude proto, že ses se známýma složil na spojení na internet.... (ovšem to bys taky pak musel uvádět třeba do daňovýho přiznání to co si prodal do bazaru např. nebo uvádět některý dárky co si dostal třeba od příbuznejch )
taky vest ucetnictvi kdyz pujdes koupit nakup pro rodinu, coz by podle stejne metriky (preprodavani internetu) byl preprodej. Coz samozrejme neni, kdyz si nejaka skupina dohodne ze si bude neco financovat bez zisku, zadne ucetnictvi vest nemusi. Ale muze pro svou vlastni potrebu. Doporucuji model podle toho, kdo kolik zaplati (podil na konektivite), tolik bude mit zarucenych % z linky pri zatezi, pri odlehceni se tam protlaci co to jde. Nastavi se to na linux routeru, zde ve forech v linuxovem koutku staci dat dotaz na QoS.
Fixni naklady pocitat zvlast, nemichat je s placenim samotne konektivity. Kdo potrebuje kabel k sobe, at si ho zaplati, nebo se vsichni dohodnou ze se slozi a naklady rozdeli rovnym dilem.
Díky Lado,
to by ale znamenalo, že mu nastavím jen jednu IP a on si bude muset udělat vlastní LANku. Jinak by jsem musel v QoS vyjmenovat všechny jeho IP a dát jim jeho podíl rozdělený na počet jeho PC, čímž by dostal sumárně svoji konektivitu, ale na PC dost pomalou linku. To mi nepřijde logické. Kde jsem prosím odělal chybu. Dostane ode men včechny IP adresy na jeho všechny PC? Mohu v QoS nastavit že je to skupina jejíž celková průtočnost nemí přesáhnout...