CZF-RFC-CLASSLESS ADDRESSING-DRAFT
Tento dokument představuje pokus o vytvoření nového CZF-RFC-CLASSLESS-ADDRESSING, který by sloužil jako volitelná alternativa ke stávajícímu CZF-RFC-ADDRESSING.
Diskuze:
V počátcích světového IPv4 internetu ICANN provozoval takzvané "classful addressing", v rámci kterého přiděloval sítě velikosti A (/8), B (/16) a C (/24) různě velkým organizacím podle odhadované míry jejich velikosti/důležitosti. IPv4 adresní prostor se takto velice rychle vyčerpával. V roce 1993 se začal projevovat akutní nedostatek rozsahů velikosti B (tzn. stejných, jako jsou stávající CZFree cloudy velikosti /16), a ICANN proto přešel na tzv. "classless addressing". Tempo vyčerpávání adresního rozsahu se od té doby výrazně snížilo, a při současné postupu alokace adres zřejmě vystačí veřejný IPv4 prostor až do roku 2020.
Vadou stávajícího CZF-RFC-ADDRESSING je, že pro cloud o potenciálním rozahu 65534 IP adres definuje pouze 64 nodů, přičemž je jasné, že malokterý node alokuje všechny 4 C (/24) rozsahy, které mu podle tohoto RFC přísluší. Kromě toho byly občas cloudy velikosti /16 alokovány pro regiony, které mají prokazatelně méně obyvatel než 65000, jinde byly naopak na základě prvotní absence CZFree-aktivit vytvořeny umělé cloudy pro území, na kterém žije zřejmě obyvatel daleko více. Kromě toho velké cloudy brzy narazí na stejné hranice růstu, na jaké narazilo i prvotní OSPF-only CZFree, a budou se chtít na základně místní topologie sítě jednoduše rozdělit na několik menších autonomních systémů. Přidělování rozsahů pro ethernety podle vzorce 10.C.N+64.0 je sice výhodné pro agreagci prefixů v OSPF, ale zse umožní rozdělit i ty cloudy, které zatím alokovaly pouze malé množství adres, maximálně na dva menší cloudy, které by do BGP šířily dva rozsahy /17 místo jednoho rozsahu /16.
Návrh CZFREE-RFC-CLASSLESS-ADDRESSING
Tento dokument je volitelnou alternativou k CZF-RFC-ADDRESSING, odkazuje se na stejne pojmy, a predpoklada jeho znalost.
Rozsahy urcene jednotlivym CLOUDum:
Kazdy CLOUDu ma pridelen adresni prostor 10.X.0.0/M, kde nejmensi pridelena sitovka maska M je /16 a nejvetsi /20 (16 C siti).
Rozsahy urcene jednotlivym NODEum:
Kazdy NODE dostava adresy pridelovane postupne, podle aktualnich potreb rustu site.
Pokud je sitova maska mensi nez /20, predpoklada se automaticky budouci rozdeleni CLOUDu na vice mensich sub-CLOUDu, a to podle aktualni situace v mistni infrastrukture. Adresy se automaticky prideluji tak, aby umoznovaly budouci rozdeleni CLOUDu bez precislovavani NODEu a POINTu. Doporucena velikost masky pro sub-CLOUD je /18.
V ramci potencialniho sub-CLOUDu o masce velikosti /M se adresy alokuji podobne jako podle CZF-RFC-ADDRESSING, pouze se standartne predpoklada pouze jeden /24 rozsah pro (bezdratove) site jednoho NODE a jeden /24 rozsah pro (ethernetove) site jeho POINTu. Rozsahy pro POINTy se prideluji podle vzorce 10.C.N+X.0, kde X je 2^(23-M) - napr. pro doporuceny sub-CLOUD o velikosti /M=/18 vyjde X=32. Maximalni pocet NODEu v sub-CLOUDu je pak logicky X-1. Pokud si NODE nevystaci se zakladnimi dvema C rozsahy, muze dostat dalsi volnou sit napriklad z horniho konce rozsahu vyhrazeneho pro NODEy - napr. 10.C.X-1, 10.C.X-2, atd.
Site 10.C.0.0, 10.C.128.0, 10.C.64.0, apod. jsou podobne jako u CZF-RFC-ADDRESSING rezervovane pro loopbacky jednotlivych NODEu ve stylu 10.C.0.N, 10.C.128.N, 10.C.64.N Loopbacky jsou tak k dispozici i v mensich CLOUDech nez v tech o velikosti /16.
Alokacni strategie:
NODE muze dle uvazeni alokovat rovnou cely C rozsah (/24), nebo pouze jeho polovinu (/25) i jeste mensi rozsah (napr. /28) - zalezi pouze na moznostech pouzite infrastruktury (priklad: u Wi-Fi open vs. closed mac policy, paterni vs. regionalni AP, vsemerova antena vs. uzky sektor, apod.)
POINTum jsou pridelovany rozsahy s vyuzitim rezervy pro zmenseni sitove masky - napr. prideluji-li se site velikosti /28 (doporuceno), budou pridelovany rozsahy 10.C.N+X.0, 10.C.N+X.32, 10.C.N+X.64, atd. Podle aktualni situace v dane lokalite je pak jednoduse mozne bud zmensit sitovou masku a zvetsit danou lokalni sit bez precislovani siti ostatnich POINTu, nebo rezervovany rozsah pridelit v pripade vycerpani rozsahu jinemu POINTu.
Odkazy:
Zpět na CZF-RFC