Z dosavadnich navodu na vypocet regulace vykonu mi nejsou jasne nejake veci.
Muze mi odpovedet nekdo, kdo tomu rozumi, prosim, na nasledujici otazky?
1) Pokud si poridim, ciste teoreticky, uzce smerovou antenu se ziskem 30dB, kabel -3dB, bleskojistku -3dB, dva konektory -2dB,
vychazi mi soucet na 22dB. Pokud je povolene maximum 20dB, na kolik ma nastavit vykon karty? Znamena to, ze
a) NESMIM mit tak uzce smerovou antenu, nebo b) proste nema SMYSL si ji porizovat, nebo ...
2) ... nebo si proste musim poridit delsi kabelaz (vice konektoru, bleskojistek?), abych mel vetsi utlum? Ma teda potom ta uzce
smerova antena s vyssim ziskem smysl?
3) Je nejaky rozdil mezi tim, kdyz to kabelama stahnu na 19dB a nastavim kartu na vykon 1dB, nebo kdyz si poridim HODNE dlouhy kabel,
stahnu to na 10dB a kartu nastavim na vykon 10dB? V cem bude rozdil? Co je lepsi?
4) Souhrn: Je lepsi mit uzce smerovou antenu s velkym ziskem, dlouhy kabel a maly vykon na karte, nebo radsi mene ziskovou antenu
s kratsim kabelem a vetsim vykonem na karte? (Mluvim samozrejme hlavne o pripade opravdu smerovych spoju!)
Ahoj, "moc tomu nerozumím", ale selský rozum mě velí mít co největší zisk na anténě, nemenší útlum na kabeláži a citlivou kartu. Vysílací výkon by neměl překročit povolenou mez, takže rekulace výkonu na kartě. Citlivost karty je daná a rozhodně bych ji nezhoršoval horší anténou, nebo útlumem na trase.
Pokud dáš proti sobě dvě takováto zařízení tak nemusíš mít tak velký TX výkon. RX citlivost již nijak nedoženeš. Kde nic není tam ani smrt nebere.
Nojo, ale zaporny vykon asi nenastavim. Nulovy by asi taky byl na houby, ne? Pokud ma jen antena zisk pres tech 20dB, tak muzu uz jenom odecitat. Tak co s tim???
wanthalfe, pokud moje znalosti stačí, tak mám pro tebe odpovědi:
1. nastav si výkon karty na - 2dBm, pak -2+22=20dBm, což je přesně povolený výkon podle EIRP.
2. směrová anténa pro příjem má pro dobrou kvalitu signálu sakra smysl, protože se omezí vliv citlivosti a šumového čísla přijímače, vliv odražených signálů, které mohou úplně zabránit kvalitnímu vyhodnocení informace obsažené v signálu (podobně jako duchy u televizního obrazu ti zničí obraz, přestože signál je silný a bez šumu) a vliv rušivých signálů jiných vysílačů.
3. v našem případě je zásadní rozdíl v nárocích na použitou anténu pro příjem a pro vysílání;
- pro příjem je nejlépe mít co nejsměrovější anténu s co největším ziskem namířenou na vysílací anténu a co nejmenší útlum mezi přijímací anténou a vstupem přijímačem (předpokládám jeden vysílač);
- pro vysílání je to složitější s ohledem na povolený max. vyzářený výkon a na rozmístění přijímačů v prostoru okolo antény. Takže podle toho jaká je konkrétní situace musíš udělat kompromis.
Vůbec jsem nepochopil na co se ptáš v bodě 3 "Je nějaký rozdil mezi tim, kdyz to kabelama stahnu na 19dB a nastavim kartu na vykon 1dB, nebo kdyz si poridim HODNE dlouhy kabel, stahnu to na 10dB a kartu nastavim na vykon 10dB? V cem bude rozdil? Co je lepsi" Není mi jasné co stahuješ kabelama na 19 dB, případně jaký je rozdíl mezi tím "stáhnutím kabelama na19 dB" a tím, že "si pořídíš HODNĚ dlouhy kabel a stáhneš to na 10 dB" kromě čísla 9.
4. Pro případ směrových spojů je nejlepší anténa s co nejvyšším ziskem a úzkým směrovým diagramem a vysílací část s regulovaným výkonem (s ohledem na max. povolený vysílací výkon). Už kvůli přijímacím podmínkám, je nejlepší co nejvyšší zisk antény a co nejmenší útlum signálu od antény k přijímači.
Pro představu, dva body bridge s výkonem 10 dBm a dvěma anténami se ziskem 16,5 dBi se spolehlivě spojí na vzdálenost 3 až 6 km.
Pro zjištění ztráty při šíření elektromagnetických vln o kmitočtu 2,4 GHz volným prostorem použijte násl. vzorec: Ztráta ve volném prostoru v dB = 100 + 20 x log R(km), kde R je vzdálenost mezi přijímací a vysílací anténou v kilometrech.
Tedy:
1m vzdálenosti mezi anténami má útlum 40dB
10m vzdálenosti mezi anténami má útlum 60dB
100m vzdálenosti mezi anténami má útlum 80dB
1000m vzdálenosti mezi anténami má útlum 100dB
Diky za vyborne odpovedi. Snad uz zacinam mit prehled. Jen porad nechapu ty cisla utlumu bzhledem ke vzdalenosti. Pokud 1 metr dava 40dB utlum, tak to bych se s max. povolenym vykonem 20dBm nespojil ani na ten metr? To je zjevne blbost, takze asi stale neco nechapu.
Mimochodem, ma nekdo prakticke zkusenosti, jak je to s tou alergii CTU na vykonne anteny? Je problem je presvedcit, ze mam kartu nastavenou na minimalni vykon, nebo me ti silenci daji "zastrelit" uz jen z principu, ze kdybych chtel, tak bych MOHL mit vetsi vykon? Co se tyce znalosti o inteligenci ceskych uradu si nedelam iluze, tady se vzdycky buzerovali slusny lidi a ochranovali grazlove :-( ...
ve wi-fi se moc nevyznam, nicmene z logiky veci bych rekl, ze pokud
vyzaris treba 20dB, je ve vzdalenost 1m utlum asi 40dB, tj signal -20dB.
A ted uz jen zavisi na citlivosti prijimaci soustavy (anteny a karty), zdali
ji -20dB staci k zachyceni signalu. Ju?
Takže ...
... spodní hranice pro citlivost karet je někde kolem -80dBm až -90dBm.
max TX výkon HW ... 15 dBm (max.)
citlivost RX, hranice síly sig. nutná pro konkrétní rychlost
11Mbps : -85 dBm(max.)
5.5Mbps : -88 dBm(max.)
2 Mbps : -89 dBm(max.)
1 Mbps : -92 dBm(max.)
"Ztráta ve volném prostoru v dB = 100 + 20 x log R(km), kde R je vzdálenost mezi přijímací a vysílací anténou v kilometrech. "
Situace:
anténa 24dBi, kabeláž, konektory, blesk. 8dB, karta nastavená na 0dBm -> 0-8+24=16dB což je pod 20dB.
a) trasa má 1km => 100dB útlum => 16dB-100dB=-84dB
na protistraně pro jednoduchost stejný HW.
Takže před anténou -84dB + 24 - 8 = -68dB což je stále nad hranicí -85 pro 11Mbps přenos.
b) trasa má 4km => 112dB útlum => 16dB-112dB=-96dB
na protistraně pro jednoduchost stejný HW.
Takže před anténou -96dB + 24 - 8 = -80dB což je stále nad hranicí -85 pro 11Mbps přenos. Takže čistě teoreticky by měla být trasa v pohodě. Pokud ovšem pominu možné zhoršující vnější vlivy, které v reálu jsou.
c) trasa má 8km => 118dB útlum => 16dB-118dB=-102dB
na protistraně pro jednoduchost stejný HW.
Takže před anténou -102dB + 24 - 8 = -86dB což je tak nad hranicí -88 pro 5.5Mbps přenos. Rezerva 4dB je ještě v úrovni vysílacího výkonu, který je pro příklad 16dB. - na kartě je na staveno na 0dB a má rezervu min. 15dB podle kat. hodnot, které jsou v průměru kolem 15dBm. (Samo, že se nesmí překročit těch 20dB podle kabeláže a antény.)
Další případná rezerva je samozřejmě v zisku paraboly a v kabeláži a nebo v jiné kartě s lepší citlivostí.
Tak nevím jestli je moje úvaha správná nebo dělám nějakou chybu.
Budu vděčný za případnou korekci. Snad jsem to pochopil správně.
Ha, zase rychlej pisu nez premyslim. Diky za jasne navody. Jen je skoda, ze ty karty maji tu citlivost pro 11Mbps spis uz na -82dB :-(. Kdyz uz jsme v tom, mam dalsi otazky ;-):
1) Ma nekdo prakticke zkusenosti, o kolik je lepsi mit (a za jakych podminek) ten prijem nad hranici citlivosti? Co je rozumna rezerva, pripadne v jakem rozsahu se mohou podminky zhorsovat. Predpokladam, ze mit prijem na urovni -82dB, kdyz ta hranice je -82 mi neskyta velke sance na udrzeni rychlosti. A co takhle -80? Nebo radsi -75? Co je vhodna rezerva?
2) Rychlost provozu je neco, na cem se karty prubezne domluvi dle potreby, nebo se musi nastavit napevno (v tom pripade by me dalsi otazky ztracely asi smysl).
3) Kdyz mam na jedne strane smerovku s velkym ziskem a na druhe vsesmerovku, asi dojde k tomu, ze v jednom smeru bude prijem lepsi nez v druhem. Lze provozovat kazdym smerem komunikaci na jine rychlosti?
4) Kdyz uz je vsesmerovka, asi nemaji vsichni klienti stejne podminky. Muze to APcko obsluhovat bez problemu klienty na ruznych rychlostech od 1 do tech 11Mbps? Nebo je tam nejaky hacek?
Mimochodem, stalo by za to tyhle vsechny vase odpovedi dat do nejakeho HowTo nebo do CzFree.netackeho "manualu", ktery uz snad bezi.
2) Rychlost provozu je neco, na cem se karty prubezne domluvi dle potreby, nebo se musi nastavit napevno (v tom pripade by me dalsi otazky ztracely asi smysl).
- prizbusobi se provoznim podminkam, lze nastavit i rucne
3) Kdyz mam na jedne strane smerovku s velkym ziskem a na druhe vsesmerovku, asi dojde k tomu, ze v jednom smeru bude prijem lepsi nez v druhem. Lze provozovat kazdym smerem komunikaci na jine rychlosti?
- to by mne take zajimalo (kazdopadne je provoz half-duplexni)
4) Kdyz uz je vsesmerovka, asi nemaji vsichni klienti stejne podminky. Muze to APcko obsluhovat bez problemu klienty na ruznych rychlostech od 1 do tech 11Mbps? Nebo je tam nejaky hacek?
- to by mne take zajimalo (uz se to tu nekde probiralo)